Oslo chce zimnú olympiádu 2022, bude konkurovať Slovensku - Dobré noviny
Dobré noviny
Oslo chce zimnú olympiádu 2022, bude konkurovať Slovensku

Oslo chce zimnú olympiádu 2022, bude konkurovať Slovensku

O osude prípadného konkurenta poľsko-slovenského projektu ZOH 2022 sa rozhodne 9. septembra v referende.

OSLO 6. júna - Obyvatelia nórskeho Osla v ľudovom hlasovaní rozhodnú, či je mesto pripravené na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022. Kandidatúru v stredu schválilo mestské zastupiteľstvo.

Referendum sa uskutoční 9. septembra, keď budú v Nórsku parlamentné voľby. Oslo by sa mohlo stať konkurentom spoločného poľsko-slovenského projektu s centrom v Krakove, ktorý podporujú vlády oboch krajín aj bez referenda.

Do hry sa údajne chystá vstúpiť aj Štokholm, ale švédska vláda otvorene pochybuje o šanciach na úspech. Už v marci sa obyvatelia švajčiarskeho kantónu Graubünden vyjadrili proti kandidatúre St. Moritzu a Davosu na organizovanie ZOH 2022.

Súhlasným stanoviskom sa radnica nórskej metropoly zároveň uchádza o poskytnutie vládnych garancií. Oslo bolo dejiskom zimných olympijských hier 1952 a Nóri dali svetu aj ZOH 1994 v Lillehammeri, na ktoré sa dodnes spomína ako na najsrdečnejšie v histórii.

Už ste čítali?

Jana Múdra, sestra Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.

Babi, žijeme, kričí na zomierajúce pacientky sestra Jana. Za 24 rokov pochopila, že musí byť pilierom

Denne zachraňujú životy a od nás si zaslúžia viac pozornosti. Dobré…

Slovenská novinárka Katarína Antenozio, ktorá žije v Miláne.

Katarína žije roky v olympijskom Miláne: Soľnička sa tu nikdy nepodáva z ruky do ruky

Zimná olympiáda je lákadlom aj pre mafiu, prezradila v rozhovore.

Krasokorčuliar Adam Hagara so sestrou a trénerkou Alexandrou Hagarovou.

​Sestra a trénerka Adama Hagaru pre Dobré noviny: Slováci by o ňom mali vedieť jednu vec. Domov pôjdeme pyšní

Úspechy si naozaj vydrel a stojí za nimi veľa odriekania, priznala v rozhovore.

Do Grónska Martina nasledovala celá rodina.

Martin žije 15 rokov v Grónsku: Keď sa na jar oteplí na mínus desať, dievčatá vyťahujú sukne

V Grónsku čas plynie inak. Keď je pekné počasie, práca ide bokom a ide…

Život v zahraničí jej rozšíril obzory a cestovanie odporúča aj ďalším.

Dominika žila v Brazílii: S blond vlasmi som bola atrakciou. Ľudia boli skvelí a so všetkým mi pomáhali

Ľahko sa prispôsobuje, preto prepnúť z brazílskej na anglickú kultúru…