Dobré noviny
Najväčšie tajomstvá kráľovských šperkov, ktoré sa podarilo odhaliť
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Najväčšie tajomstvá kráľovských šperkov, ktoré sa podarilo odhaliť

Šperky známych monarchov sú často zahalené tajomstvami. Viete napríklad, prečo dánske princezné vždy na piate narodeniny dostanú zlatý náhrdelník?

BRATISLAVA 17. marca - Všetky kráľovské rodiny sú a vždy asi aj budú zahalené určitým rúškom tajomstva. Ľudia boli odjakživa fascinovaní životom monarchov a záujem o nich pretrváva aj dodnes. Veď, kto napríklad nevie, že už v máji si má princ Harry zobrať za manželku bývalú americkú herečku Meghan Markleovú? Alebo, kto nie je zvedavý na pohlavie a meno tretieho dieťaťa Kate a princa Williama, ktoré má prísť na svet už o mesiac?

Fascinujúce pre nás však nie sú len životy známych monarchov, ale aj šperky, ktoré mali na sebe počas rôznych významných udalostí. Viacero kráľovských šperkov je zahalených tajomnom a rôznymi poverami či povesťami. Tu je len niekoľko z nich.

1. Prsteň princeznej Diany

Foto: Repro foto Eastnews

Princezná Diana si zvolila tento zafírový prsteň, keď sa zasnúbila s princom Charlesom. Pre kráľovskú rodinu, najmä pre kráľovnú Alžbetu II., to bolo veľké prekvapenie. Prsteň totižto stál „iba“ 27 tisíc libier, čo podľa kráľovskej rodiny znamenalo, že si ho mohol dovoliť takmer každý. A to bolo niečo, čo bolo v tom čase takmer neprípustné.

Po Dianinej smrti prsteň zdedil princ William, ktorý ho neskôr venoval svojej dnes už manželke Kate Middletonovej. Hoci za Dianinej éry sa možno ešte dbalo na to, aby boli šperky, ktoré nosili členovia kráľovskej rodiny, naozaj exkluzívne a bežní ľudia si ich nikdy nemohli dovoliť, dnes už členovia britskej monarchie, vďakabohu, uvažujú triezvejšie.

2. Fabergého vajíčka

Foto: Repro foto East news

Tradícia maľovania veľkonočných vajíčok existuje v Rusku už storočia. Neobišla ani kráľovskú rodinu Romanovcov. Alexander III. sa však rozhodol tradíciu maľovania vajíčok osviežiť a priniesť niečo nové. Preto svojej žene venoval nie obyčajnú kraslicu, ale vajíčko ako šperk. Vo vnútri bolo malé glazúrované kuriatko. V ňom sa zasa nachádzal ďalší darček - rubínový náhrdelník a koruna. Cárovná sa do svojho veľkonočného vajíčka načisto zamilovala, a tak jej manžel každú jednu veľkú noc daroval ďalšie nové veľkonočné vajíčko. V tradícii rovnako pokračoval aj jeho syn.

Za všetkými vajíčkami stál jeden muž. Umelec Gustav Fabergé, ktorý ich všetky vytvoril. Keďže sa však táto cárova tradícia ujala a zaujala aj viacerých členov kráľovského dvora, Fabergé o chvíľu vyrábal vajíčka aj pre nich. Dokonca ich niekoľko vyrobil aj pre zahraničné kráľovské rodiny. Po Októbrovej revolúcii však boľševici väčšinu Fabergého vajíčok predali. V Rusku sa ich tak zachovalo iba deväť. Záujemcovia si ich môžu prezrieť vo Fabergého múzeu v ruskom Petrohrade.

3. Náhrdelník Márie Antoinetty

Foto: Repro foto East news

Tento nádherný náhrdelník, na ktorom, samozrejme, nechýbajú diamanty, bol dôvodom pre jeden z najväčších incidentov 18. storočia. Ľudia blízki kráľovnej Márii Antoinette ho pre ňu kúpili vďaka viacerým pôžičkám, pretože sami si ho nemohli dovoliť. Náhrdelník bol údajne neuveriteľný drahý. Kráľovná tvrdila, že o ničom nevie a náhrdelník bol pre ňu prekvapivým darčekom. Ľudia jej však neverili a viacerí si boli istí tým, že ľuďom prikázala, aby jej ho kúpili. Údajne si ho chcela kúpiť sama, ale bol pridrahý aj pre ňu.

Okolo kráľovnej Márie Antoinetty bolo počas jej života veľa záhad a tajomstiev, ktoré nijako neprospievali jej popularite, ba dokonca spôsobili politické nepokoje v krajine. Hovorilo sa, že kráľovná mala aj mimomanželský pomer. Prekrásny náhrdelník bol len ďalším dôvodom, pre ktorý jej popularita u obyvateľstva výrazne klesla.

4. Brošňa kráľovnej Viktórie

Foto: East News

Kráľovná Viktória (1839-1876) milovala zafíry. Niekoľko dní pred svadbou jej princ Albert daroval zafírovú brošňu, ktorá sa jej zapáčila natoľko, že ju mala na sebe aj na svadbe. Podľa starej anglickej tradície má mať nevesta na svadbe vždy niečo staré, nové, modré a požičané. Albertova brošňa tak bola na kráľovnej „niečím modrým“. Modrá farba symbolizuje lojalitu, takže by bolo pre Alberta len veľmi ťažké vymyslieť lepší darček pre svoju budúcu manželku. Túto brošňu dnes vlastní kráľovná Alžbeta II. a nosí ju na špeciálne udalosti. Možno ste si ju už niekedy všimli aj vy.

5. Zlaté náramky dánskych princezien

Foto: Pinterest

Dánska kráľovská rodina má jednu špeciálnu tradíciu. Všetky princezné dostanú na svoje piate narodeniny zlatý náhrdelník. Táto nezvyčajná tradícia vznikla v časoch kráľovnej Ingrid Švédskej, ktorá vládla v rokoch 1947 až 1972. Jej mama jej venovala zlatý náhrdelník práve, keď mala päť rokov. Krátko na to však zomrela, a tak sa z malej Ingrid stala sirota. Mladá princezná si svoj zlatý náhrdelník uchovávala ako poklad. Aj preto, keď sa jej samej narodila dcéra, Ingrid sa rozhodla, že aj jej venuje na piate narodeniny zlatý náhrdelník. Odvtedy každá dánska princezná dostane v piate narodeniny rovnaký darček.

Už ste čítali?