Najvyššia budova sveta má fungovať ako mesto pre 30-tisíc ľudí
Dobré noviny
Dobré noviny

Najvyššia budova sveta má fungovať ako mesto pre 30-tisíc ľudí

Čínska spoločnosť BROAD, ktorá nedávono postavila za 15 dní 30 poschodovú budovu, sa chystá prekonať ďalší rekord. Za 3 mesiace chce postaviť budovu s 220 poschodiami pre 30-tisíc obyvateľov.

V Čchang-ša tak má vzniknúť multifunkčné vertikálne mesto s celkovou plochou okolo 1,2 milióna metrov štvorcových, rozložených medzi štvorpodlažnú pivnicu a 838 nadzemných metrov. Sky City One tak prevýši o desať metrov súčasnú najvyššiu budovu na svete, ktorou je Burj Khalifa v Dubaji.

Avšak najviac asi šokuje naplánovaný časový harmonogram, ktorý počíta s deväťdesiatimi dňami. Ak nepočítame spomínanú 30 podlažnú budovu postavenú za dva týždne, doterajší rekord držal plnohodnotný mrakodrap v New Yorku postavený za 12 mesiacov. A spomínaný kolos Burj Khalifa stavali šesť rokov.

Navyše väčšina mrakodrapov slúži na komerčné účely ako sídlo firiem alebo hotely. Sky City One má byť mestom so školami, nemocnicami, záhradami a ďalším zázemím vrátane pracovných príležitostí pre väčšinu obyvateľov.

O dopravu medzi poschodiami sa postará 104 výťahov, ktoré budú navyše cestou dolu vyrábať elektrinu. Špeciálne izolácie a štvorvrstvové sklo má tiež znižovať spotrebu energie. Zároveň sa počíta s filtrovaním a čistením vzduchu.

Celkovo potom stavba zaberie menej priestoru a spotrebuje menej ocele i betónu, ako zodpovedajúca bežná zástavba pre 30 000 ľudí, ktorí budú bývať v bytoch s výmerou od 50 po 220 metrov štvorcových.

Trochu ako Lego

Rýchlosť výstavby umožňuje modulárny systém, ktorý čínska spoločnosť používa. Poschodia stavia kompletne z jednotlivých modulov, kedy už v podlahe sú zabudované rozvody vody, plynu, elektriny, klimatizácie, protipožiarneho systému a odpadu. Jednotlivé moduly pozostávajú z podláh, nosníkov, stĺpov a doskových stien.

Výroba týchto modulov trvala 16 000 robotníkom v závodoch BSB šesť mesiacov. Montáž mrakodrapu má počas troch mesiacov zabezpečiť 3000 preškolených robotníkov. Pričom všetko je navrhnuté tak, že stavbu nezastaví ani nepriazeň počasia, aby sa darilo v priemere dokončiť štyri podlažia denne. To všetko s pomocou 23 žeriavov, avšak bez lešenia alebo pomocných vonkajších výťahov.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…