Najvyššia budova sveta má fungovať ako mesto pre 30-tisíc ľudí
Dobré noviny
Dobré noviny

Najvyššia budova sveta má fungovať ako mesto pre 30-tisíc ľudí

Čínska spoločnosť BROAD, ktorá nedávono postavila za 15 dní 30 poschodovú budovu, sa chystá prekonať ďalší rekord. Za 3 mesiace chce postaviť budovu s 220 poschodiami pre 30-tisíc obyvateľov.

V Čchang-ša tak má vzniknúť multifunkčné vertikálne mesto s celkovou plochou okolo 1,2 milióna metrov štvorcových, rozložených medzi štvorpodlažnú pivnicu a 838 nadzemných metrov. Sky City One tak prevýši o desať metrov súčasnú najvyššiu budovu na svete, ktorou je Burj Khalifa v Dubaji.

Avšak najviac asi šokuje naplánovaný časový harmonogram, ktorý počíta s deväťdesiatimi dňami. Ak nepočítame spomínanú 30 podlažnú budovu postavenú za dva týždne, doterajší rekord držal plnohodnotný mrakodrap v New Yorku postavený za 12 mesiacov. A spomínaný kolos Burj Khalifa stavali šesť rokov.

Navyše väčšina mrakodrapov slúži na komerčné účely ako sídlo firiem alebo hotely. Sky City One má byť mestom so školami, nemocnicami, záhradami a ďalším zázemím vrátane pracovných príležitostí pre väčšinu obyvateľov.

O dopravu medzi poschodiami sa postará 104 výťahov, ktoré budú navyše cestou dolu vyrábať elektrinu. Špeciálne izolácie a štvorvrstvové sklo má tiež znižovať spotrebu energie. Zároveň sa počíta s filtrovaním a čistením vzduchu.

Celkovo potom stavba zaberie menej priestoru a spotrebuje menej ocele i betónu, ako zodpovedajúca bežná zástavba pre 30 000 ľudí, ktorí budú bývať v bytoch s výmerou od 50 po 220 metrov štvorcových.

Trochu ako Lego

Rýchlosť výstavby umožňuje modulárny systém, ktorý čínska spoločnosť používa. Poschodia stavia kompletne z jednotlivých modulov, kedy už v podlahe sú zabudované rozvody vody, plynu, elektriny, klimatizácie, protipožiarneho systému a odpadu. Jednotlivé moduly pozostávajú z podláh, nosníkov, stĺpov a doskových stien.

Výroba týchto modulov trvala 16 000 robotníkom v závodoch BSB šesť mesiacov. Montáž mrakodrapu má počas troch mesiacov zabezpečiť 3000 preškolených robotníkov. Pričom všetko je navrhnuté tak, že stavbu nezastaví ani nepriazeň počasia, aby sa darilo v priemere dokončiť štyri podlažia denne. To všetko s pomocou 23 žeriavov, avšak bez lešenia alebo pomocných vonkajších výťahov.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…