Najvyššia budova sveta má fungovať ako mesto pre 30-tisíc ľudí
Dobré noviny
Dobré noviny

Najvyššia budova sveta má fungovať ako mesto pre 30-tisíc ľudí

Čínska spoločnosť BROAD, ktorá nedávono postavila za 15 dní 30 poschodovú budovu, sa chystá prekonať ďalší rekord. Za 3 mesiace chce postaviť budovu s 220 poschodiami pre 30-tisíc obyvateľov.

V Čchang-ša tak má vzniknúť multifunkčné vertikálne mesto s celkovou plochou okolo 1,2 milióna metrov štvorcových, rozložených medzi štvorpodlažnú pivnicu a 838 nadzemných metrov. Sky City One tak prevýši o desať metrov súčasnú najvyššiu budovu na svete, ktorou je Burj Khalifa v Dubaji.

Avšak najviac asi šokuje naplánovaný časový harmonogram, ktorý počíta s deväťdesiatimi dňami. Ak nepočítame spomínanú 30 podlažnú budovu postavenú za dva týždne, doterajší rekord držal plnohodnotný mrakodrap v New Yorku postavený za 12 mesiacov. A spomínaný kolos Burj Khalifa stavali šesť rokov.

Navyše väčšina mrakodrapov slúži na komerčné účely ako sídlo firiem alebo hotely. Sky City One má byť mestom so školami, nemocnicami, záhradami a ďalším zázemím vrátane pracovných príležitostí pre väčšinu obyvateľov.

O dopravu medzi poschodiami sa postará 104 výťahov, ktoré budú navyše cestou dolu vyrábať elektrinu. Špeciálne izolácie a štvorvrstvové sklo má tiež znižovať spotrebu energie. Zároveň sa počíta s filtrovaním a čistením vzduchu.

Celkovo potom stavba zaberie menej priestoru a spotrebuje menej ocele i betónu, ako zodpovedajúca bežná zástavba pre 30 000 ľudí, ktorí budú bývať v bytoch s výmerou od 50 po 220 metrov štvorcových.

Trochu ako Lego

Rýchlosť výstavby umožňuje modulárny systém, ktorý čínska spoločnosť používa. Poschodia stavia kompletne z jednotlivých modulov, kedy už v podlahe sú zabudované rozvody vody, plynu, elektriny, klimatizácie, protipožiarneho systému a odpadu. Jednotlivé moduly pozostávajú z podláh, nosníkov, stĺpov a doskových stien.

Výroba týchto modulov trvala 16 000 robotníkom v závodoch BSB šesť mesiacov. Montáž mrakodrapu má počas troch mesiacov zabezpečiť 3000 preškolených robotníkov. Pričom všetko je navrhnuté tak, že stavbu nezastaví ani nepriazeň počasia, aby sa darilo v priemere dokončiť štyri podlažia denne. To všetko s pomocou 23 žeriavov, avšak bez lešenia alebo pomocných vonkajších výťahov.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…