Najvyššia budova sveta má fungovať ako mesto pre 30-tisíc ľudí
Dobré noviny
Dobré noviny

Najvyššia budova sveta má fungovať ako mesto pre 30-tisíc ľudí

Čínska spoločnosť BROAD, ktorá nedávono postavila za 15 dní 30 poschodovú budovu, sa chystá prekonať ďalší rekord. Za 3 mesiace chce postaviť budovu s 220 poschodiami pre 30-tisíc obyvateľov.

V Čchang-ša tak má vzniknúť multifunkčné vertikálne mesto s celkovou plochou okolo 1,2 milióna metrov štvorcových, rozložených medzi štvorpodlažnú pivnicu a 838 nadzemných metrov. Sky City One tak prevýši o desať metrov súčasnú najvyššiu budovu na svete, ktorou je Burj Khalifa v Dubaji.

Avšak najviac asi šokuje naplánovaný časový harmonogram, ktorý počíta s deväťdesiatimi dňami. Ak nepočítame spomínanú 30 podlažnú budovu postavenú za dva týždne, doterajší rekord držal plnohodnotný mrakodrap v New Yorku postavený za 12 mesiacov. A spomínaný kolos Burj Khalifa stavali šesť rokov.

Navyše väčšina mrakodrapov slúži na komerčné účely ako sídlo firiem alebo hotely. Sky City One má byť mestom so školami, nemocnicami, záhradami a ďalším zázemím vrátane pracovných príležitostí pre väčšinu obyvateľov.

O dopravu medzi poschodiami sa postará 104 výťahov, ktoré budú navyše cestou dolu vyrábať elektrinu. Špeciálne izolácie a štvorvrstvové sklo má tiež znižovať spotrebu energie. Zároveň sa počíta s filtrovaním a čistením vzduchu.

Celkovo potom stavba zaberie menej priestoru a spotrebuje menej ocele i betónu, ako zodpovedajúca bežná zástavba pre 30 000 ľudí, ktorí budú bývať v bytoch s výmerou od 50 po 220 metrov štvorcových.

Trochu ako Lego

Rýchlosť výstavby umožňuje modulárny systém, ktorý čínska spoločnosť používa. Poschodia stavia kompletne z jednotlivých modulov, kedy už v podlahe sú zabudované rozvody vody, plynu, elektriny, klimatizácie, protipožiarneho systému a odpadu. Jednotlivé moduly pozostávajú z podláh, nosníkov, stĺpov a doskových stien.

Výroba týchto modulov trvala 16 000 robotníkom v závodoch BSB šesť mesiacov. Montáž mrakodrapu má počas troch mesiacov zabezpečiť 3000 preškolených robotníkov. Pričom všetko je navrhnuté tak, že stavbu nezastaví ani nepriazeň počasia, aby sa darilo v priemere dokončiť štyri podlažia denne. To všetko s pomocou 23 žeriavov, avšak bez lešenia alebo pomocných vonkajších výťahov.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…