Dobré noviny
EÚ zahajuje boj za záchranu včiel. Chce zakázať všetky pesticídy, ktoré im škodia
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

EÚ zahajuje boj za záchranu včiel. Chce zakázať všetky pesticídy, ktoré im škodia

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Známe sú svojou usilovnosťou a sladkým medom. Ich život však v posledných rokoch naozaj nie je taký sladký, ako sme si možno mysleli.

BRATISLAVA/BRUSEL 1. marca (Dobré noviny) - Keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac než štyri roky života. Výrok svetoznámeho vedca Alberta Einsteina je varovaním pre nás všetkých. Varovaním, ktoré začína byť v poslednej dobe čoraz viac aktuálne. Situácia začína byť dokonca taká vážna, že sa týmito malými okrídlencami začala zaoberať aj Európska únia. Tá vo svojej najnovšej analýze avizuje úplný zákaz pesticídov, ktoré ohrozujú život včiel.

Správa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (Efsa), zverejnená v stredu, zistila, že riziko pre včely je veľké a že sa líši v závislosti od spôsobu pestovania plodín. Vážne nebezpečenstvo pre ne predstavujú svetovo najpoužívanejšie insekticídy. Týkať sa to má predovšetkým neonikotinoidov, "ktoré sú nervovými činiteľmi a spôsobujú širokú škálu poškodení včiel, ako je poškodenie pamäti a zníženie počtu kráľovien". Negatívne účinky sa však netýkajú iba jednotlivcov, ale celých kolónií.

Do hodnotenia, pozostávajúceho z približne 1500 štúdií, boli po prvý raz zahrnuté aj čmeliaky či samostatne žijúce včely. Zistilo sa, že riziko pre ne nepredstavujú neonikotinoidy na nekvitnúcich plodinách ako pšenica, ale voda a pôda, ktoré dokážu kontaminovať kvety a kvitnúce plodiny. Škodlivé látky sa tak prostredníctvom včiel dostávajú aj do medu, odhalila nedávna štúdia zo vzoriek. To má následne dopad aj na zdravie konzumentov týchto produktov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Efsa vydala prvé hodnotenie už v januári 2013, ktoré zistilo "neakceptovateľné" riziká neonikotinoidov pre včely a vydláždilo cestu ich čiastočnému zákazu EÚ. Ten bol schválený v apríli 2013 a priniesol zákaz troch hlavných neonikotinoidov na kvitnúce plodiny - hlavne repku olejnú, ktorá je pre tento okrídlený hmyz najatraktívnejšia.

Ruská ruleta s včelami

Najnovší posudok uvítali aj mnohí vedci či ochranári životného prostredia. "Toto je dôležité oznámenie, že väčšina použití neonikotinoidov je rizikom pre všetky druhy včiel," uviedol profesor Christopher Connolly z University of Dundee vo Veľkej Británii. Profesor Dave Goulson z University of Sussex zase povedal, že "táto správa určite posilňuje prípad ďalšieho obmedzenia používania neonikotinoidov v celej Európe".

Matt Shardlow z charitatívnej organizácie Buglife uviedol, že by sa mal urgentne zaviesť dokument o rizikových usmerneniach, aby sa zabránilo ďalším pesticídovým "chybám". "Je to tragédia, že naše včely, motýle a muchy boli zasiahnuté týmito toxínmi už viac ako 15 rokov."

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

"S budúcnosťou našich včiel hráme ruskú ruletu príliš dlho," povedala Sandra Bellová na Friends of the Earth. "Krajiny EÚ musia teraz podporiť prísnejší zákaz."

Ako to však už býva, na margo správy sa ozvali aj negatívne hlasy"Efsa sa, bohužiaľ, naďalej spolieha na dokument, ktorý je príliš konzervatívny, extrémne nepraktický a vedie k zákazu väčšiny, ak nie všetkých, insekticídov vrátane ekologických výrobkov," uviedol hovorca výrobcu neonikotinoidov Syngenta.

Profesor Ian Boyd, vedúci britského oddelenia pre životného prostredie, pritom už v septembri avizoval, že predpoklady regulačných orgánov po celom svete, ktoré tvrdia, že používanie pesticídov v priemysle je bezpečné, sú falošné.

Ekologický armagedon

Včely a iný hmyz sú pritom pre globálnu výrobu potravín životne dôležité, pretože opeľujú až tri štvrtiny všetkých plodín. Používanie neonikotinoidných pesticídov však prudko zredukovalo počty opeľovačov za posledné roky. Napríklad jeden z výskumov tvrdí, že až 75% všetkého lietajúceho hmyzu zmizlo v Nemecku, čo vyvolalo varovania o "ekologickom armagedone".

Ďalšia odborná publikácia pritom ukázala, že väčšina poľnohospodárov by mohla znížiť spotrebu pesticídov bez akejkoľvek straty úrody. Aj správa OSN odsúdila "mýtus", podľa ktorého sú pesticídy potrebné na nakŕmenie ľudstva.

O tom, či budú neonikotinoidy zakázané vo všetkých štátoch EÚ, bude Europarlament hlasovať budúci mesiac.

Už ste čítali?