Dobré noviny
Iveta Radičová pre Dobré noviny: Vražda Kuciaka môže Slovensko stmeliť
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Iveta Radičová pre Dobré noviny: Vražda Kuciaka môže Slovensko stmeliť

— Foto: SITA

Sociologička a bývalá premiérka Iveta Radičová nám odpovedala na otázky ohľadom toho, či sa slovenská spoločnosť dokáže po ohavnom čine stmeliť a zmobilizovať.

BRATISLAVA 28. februára - Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v ich vlastnom dome vo Veľkej Mači zasiahla celé Slovensko. Ľudia boli a stále sú právom zhrození, šokovaní a najmä znechutení. Dvaja mladí ľudia boli obratí o život príliš skoro. Asi nikoho neprekvapila reakcia slovenskej spoločnosti. Začali sa organizovať rôzne pochody, najznámejšiu sociálnu sieť Facebook zaplnili čierne profilové fotografie či vyjadrenia sústrasti.

Vyzerá to tak, že Slovensko si konečne povedalo dosť a nie je ochotné tolerovať niečo tak neľudské, ako sa len pred pár dňami udialo. Zaujímalo nás, čo si o tom, či sa naša spoločnosť skutočne dokáže zomknúť a spoločne bojovať za dobrú vec, myslí dekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave a sociologička Iveta Radičová.

Foto: Facebook/Ján Kuciak

Ako bývalá premiérka a najmä sociologička, myslíte si, že taká hrozná vec, akou bez pochýb je vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, dokáže nejakým spôsobom posunúť a zomknúť slovenskú spoločnosť natoľko, aby sa tu reálne začali meniť veci k lepšiemu? 

Brutálna vražda dvoch mladých ľudí, investigatívneho novinára a jeho partnerky môže mať dva efekty, ktoré pôsobia súbežne a nevylučujú sa. Prvým je zhrozenie, strach a výstraha. Druhým je, že takýto čin bude pôsobiť ako stmeľujúci, mobilizujúci faktor pre časť spoločnosti v zmysle, ktorý môžeme vyjadriť jedným slovom: „A dosť!“. Špecifikum Slovenska je v tom, že dôvera ku kompetentným inštitúciám štátu, ako sú polícia, prokuratúra, či súdnictvo je dlhodobo veľmi nízka a stále klesá. Pokiaľ zodpovedné orgány budú pokračovať v politike „skutok sa nestal“ a novinári budú musieť nahrádzať vyšetrovateľov, nepomôže to ani k obnove dôvery, ani k stmeleniu spoločnosti.

Veríte, že sa podarí v krátkom čase vypátrať a potrestať vinníkov? Podarí sa to vôbec?

V tejto chvíli by bolo nezodpovedné akékoľvek jednoznačne konštatujúce tvrdenie. No práve kvôli dôvodom, ktoré som už uviedla, mám obavy. 

Podľa vášho názoru, takéto udalosti prispejú k upevneniu dôvery spoločnosti v slovenskú demokraciu a jej inštitúcie alebo naopak túto dôveru ohrozia?

Dôvera k demokratickým inštitúciám a k demokracii samotnej je na Slovensku poznačená výsledkami i dôsledkami reálnej politiky v sociálnej oblasti, vo vymáhateľnosti práva, v pocite bezpečia či skutočných životných šancí. Občania primárne hodnotia demokraciu cez svoju každodennú situáciu. Preto neprekvapuje, že značná časť spoločnosti je nespokojná. Sú to však problémy, ktoré majú riešenia. Záleží na nás, akým politikom a akému štýlu politiky dáme moc a čo im umožníme robiť: či budú demokraciu postupne meniť na autoritársky systém, alebo či budú prinášať riešenia problémov občanov a hodnoty a pravidlá demokracie budú nie likvidovať, ale prehlbovať a rozvíjať.

Už ste čítali?