Dobré noviny
V. Británia oslavovala 60. výročie korunovácie kráľovnej Alžbety II.
TASR
TASR

V. Británia oslavovala 60. výročie korunovácie kráľovnej Alžbety II.

Približne 2000 ľudí vrátane členov britskej kráľovskej rodiny sa zúčastnilo dnes na slávnostnej bohoslužbe vo Westminsterskom opátstve pri príležitosti 60. výročia korunovácie kráľovnej Alžbety II.

Londýn 4. júna (TASR) - Približne 2000 ľudí vrátane členov britskej kráľovskej rodiny sa zúčastnilo dnes na slávnostnej bohoslužbe vo Westminsterskom opátstve pri príležitosti 60. výročia korunovácie kráľovnej Alžbety II. Informovala o tom agentúra DPA.

Britská kráľovná Alžbeta II. (vľavo) a jej manžel, princ Philip (vpravo) opúšťajú Kolegiálny kostol sv. Petra vo Westminstri počas osláv 60. výročia nástupu kráľovnej na trón v Londýne v utorok 4. júna 2013. Foto: TASR/AP

Slávnostnej spomienky na korunováciu Alžbety II., ktorá sa uskutočnila 2. júna 1953, keď mala kráľovná 27 rokov, sa zúčastnil jej syn, princ Charles so svojimi synmi princom Harrym a Williamom sprevádzaným manželkou Kate, vojvodkyňou z Cambridge.

Oslavy sú pre Kate jednou z posledných verejných vystúpení pred očakávaným pôrodom v polovici júla.

Manžel kráľovnej princ Philip, ktorý bude mať budúci týždeň 92 rokov, sa taktiež zúčastňuje osláv, hoci sa neobjavil na úvodnom programe s odôvodnením, že sa necíti dobre.

Dnešné pripomenutie si korunovácie je menej okázalým podujatím ako vlaňajšie oslavy diamantového výročia panovania Alžbety.

Premiér David Cameron v gotickom chráme čítal z Biblie, pričom omšu celebroval arcibiskup Justin Welby.

"Národ sa pozeral. Bolo to vôbec prvýkrát, čo verejnosť sledovala takúto udalosť priamo. A videli toto; pompéznosť a slávnosť počas upršaného júnového dňa, typicky britské," pripomenul korunováciu vo svojom prejave arcibiskup.

Trojhodinový obrad korunovácie mal šesť častí, najdôležitejšie podľa tradície bolo pomazanie. Olej na tento účel sa vyrába podľa zvláštnej receptúry. Zlieva sa z pomarančového oleja a ružového oleja; súčasťou je aj škorica, pižmo a ambra.

Návštevníci Buckinghamského paláca si mohli pozrieť vystavené štátne rúcho kráľovnej v roku 2010. Prepychové rúcho váži takmer sedem kilogramov a meria bezmála 5,5 metra. V júni 2012 vystavili v Buckinghamskom paláci v Londýne v rámci osláv diamantového jubilea Alžbety II. korunovačný náhrdelník a ďalšie šperky, ktoré mala kráľovná na sebe v deň svojej korunovácie.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…