Dobré noviny
Šéf komanda, ktoré zatklo Zsuzsovú: Tento rok budeme mať viac práce
Marián Balázs
Marián Balázs

Šéf komanda, ktoré zatklo Zsuzsovú: Tento rok budeme mať viac práce

Širšia verejnosť sa prvýkrát dozvedela o tejto jednotke práve v spojitosti s prípadom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

BRATISLAVA 29. októbra - V prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa v pomerne krátkom čase podarilo vypátrať a zatknúť osoby podozrivé z tohto brutálneho činu. Zatknutie vykonala špeciálna jednotka Lynx Commando, ktorej veliteľ Štefan Hamran bol hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom.

Širšia verejnosť sa prvýkrát dozvedela o tejto jednotke práve v spojitosti s prípadom spomínanej vraždy. V spoločnosti prevládala skepsa a pochybnosti o tom, či sa vôbec podarí túto vraždu objasniť a dolapiť páchateľov. O to väčším prekvapením bolo, keď sa verejnosť dozvedela o zatknutí Aleny Zsuzsovej a ďalších podozrivých. Ako sa však takýto zásah pripravuje a ako dlho to trvá? Mali sme viac ako dosť času na to, aby sme si zásah dôkladne pripravili. Zásah dopadol podľa našich odhadov a nemali sme nijaké ťažkosti či komplikácie pri zatýkaní týchto osôb,“ prezradil Štefan Hamran s tým, že detaily komentovať nechce z taktických dôvodov. Ako priznal, pomohol aj tlak médií. Je veľmi ťažké pracovať pod tlakom médií a vy médiá viete na policajtov vytvárať enormný tlak. Dali sme si záležať, aby nevznikli žiadne pochybnosti. Keby taká osoba ušla z miesta činu, neviem si predstaviť, čomu by náš útvar čelil. Bolo by to fiasko,“ uviedol Hamran.

Jedným z prekvapení po zatknutí páchateľov bol aj fakt, že po vykonaní vraždy a následnej enormnej medializácii či sérii protestov podozriví zostali pokojne žiť na Slovensku a neušli do zahraničia. „Zrejme nepredpokladali, že polícia pracuje tak profesionálne a môžeme ich dobehnúť,“ myslí si o konaní podozrivých Hamran. Zároveň však upozorňuje, že nie je finančne jednoduché unikať polícii v zahraničí a aj vďaka dokonalému utajeniu sa podozrivým nepodarilo odhaliť fakt, že o nich polícia vie a pracuje na ich zatknutí.

Štefan Hamran vystupuje verejne pod vlastným menom a s odhalenou tvárou napriek tomu, že šéfuje kukláčom. Podľa jeho vlastných slov to síce vo svete nie je normálna prax a mnohí jeho kolegovia chodia aj do televízie v kuklách, avšak on o seba strach nemá. „Skôr rodinní príslušníci, oni majú o mňa obavu. Ale čo sa týka mňa, beriem to ako svoje povolanie a nad týmto sa nezamýšľam,“ uviedol Hamran.

Pekelný týždeň

Podľa Hamrana sa príslušníkom Lynx Commanda môže stať len taký uchádzač, ktorý absolvuje najnáročnejšie výberové konanie, aké v polícii existuje. Musí mať fyzické, psychické, morálne a odborné predpoklady. Tie sa posudzujú náročnými psychotestami, ale aj fyzickými testami, ktoré sú náročnejšie, než u bežných policajtov. Uchádzači sa nevyhnú ani testovaniu na detektore lži, a musia spĺňať aj odborné predpoklady. Samotný detektor lži podľa Hamrana enormne preriedi uchádzačov - v rámci celého výberového procesu dokážu zo štyridsiatich ľudí prejsť maximálne dvaja či traja, cez detektor však už prejde iba jeden. „S týmto problémom sa stretávajú aj jednotky v zahraničí, napriek tomu, že detektor nemajú,“ upresnil Hamran a posťažoval sa, že uchádzači majú najčastejšie problém s plávaním a behom. „Väčšinou v týchto dvoch disciplínach paradoxne padajú. Potom prejdú pekelným týždňom, čo je zmes psychického a fyzického preverovania schopností. Tam ich prinútime siahnuť na dno svojich síl. Behajú, plávajú, prenášajú ťažké predmety, odopierame im spánok, prísun tekutín a stravy... a v tomto štádiu ich ešte aj v noci testujeme,“ upresňuje Hamran disciplíny, na ktoré sa musí prípadný uchádzač pripraviť. V policajnom zbore údajne neexistuje náročnejšie testovanie.

„Kedysi v minulosti sa dôraz kládol na fyzickú stránku, tí ľudia sa na to vedeli dôkladne pripraviť. Ale teraz testujeme hlavne hlavu. Tá musí byť v poriadku, myšlienkové pochody sa musia zakladať na racionálnych úvahách a musí tam byť emočná stabilita,“ prezradil Hamran.

Vzhľadom na prísne kritériá pre výkon takéhoto povolania sa ponúka otázka o „životnosti“ takéhoto príslušníka. Podľa Hamrana to niektorí z nich berú ako celoživotné povolanie, napriek tomu, že človek sa pri výkone takéhoto povolania výrazne opotrebuje. „Mali sme aj prípad 50-ročného bojovníka. Ale to bola skôr rarita,“ spomína si Hamran a predpokladá, že niečo podobné sa už nestane.

Tento rok budeme mať viac práce

Počet zásahov sa podľa veliteľa Hamrana každý rok mení, niekedy je toho viac, inokedy menej. V poslednom období sa mu však zásahov zdá byť príliš veľa. Podľa veliteľa je totiž dôležité, aby príslušníci jednotky absolvovali oveľa viac tréningu, než reálnych zásahov. „Vždy hovorím to isté - je nás viac ako sto a menej ako dvesto,“ odpovedá Hamran na otázku, koľko príslušníkov má Lynx Commando. Toto množstvo ľudí pritom musí zvládnuť zhruba 70-80 služobných zásahov ročne. „Zdá sa, že tento rok bude celkom frekventovaný,“ povedal pre Dobré noviny Štefan Hamran.

 

Prečo sa protitetoristická jednotka nazýva Lynx Commando? Ako sa angažuje v zahraničí? Dozviete sa z priloženého videorozhovoru.

Už ste čítali?