Dobré noviny
Francúzi zadarmo rozdávajú bezdomovcom prenosné iglu. Aby v tresknúcich mrazoch nezamrzli
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Francúzi zadarmo rozdávajú bezdomovcom prenosné iglu. Aby v tresknúcich mrazoch nezamrzli

Iglu vynašiel mladý francúzsky inžinier.
Iglu vynašiel mladý francúzsky inžinier. — Foto: Repro foto 20minutes.fr/Geoffroy de Reynal

Navonok budú žiť ako eskimáci. Vďaka tomuto špeciálnemu iglu sa však ľudia bez domova dokážu zobudiť do ďalšieho dňa.

BORDEAUX 28. februára (Dobré noviny) – Život na ulici má rôzne úskalia. Pohybujú sa tam rôzne živly, no zaťažkávajúcou skúškou sú aj výkyvy počasia. Najlepšie by o tom vedeli hovoriť bezdomovci vo Francúzsku, ktoré momentálne sužujú najväčšie mrazy od roku 2005, ktoré pripravili o život už troch ľudí. Ľuďom bez domova v tejto krajine však svitá na lepšie časy. 26-ročný inžinier z Bordeaux pre nich vymyslel špeciálne iglu, vďaka ktorému prežijú aj tie najkrutejšie teploty.

Vynálezca Geoffroy de Reynal sa po roku vrátil do svojej domoviny a zostal „šokovaný“. V uliciach Paríža totiž rapídne narástol počas ľudí, ktorí spali pod lavičkami alebo v krabiciach. Rozhodol sa preto vymyslieť „technické riešenie“, ktoré by mohlo zlepšiť ich situáciu.

Navrhol teda izolovaný modulárny prístrešok určený pre jedného až dvoch ľudí. Jedinečný je tým, že teplota v ňom je o 15 stupňov vyššia ako vonku. Umožňuje to polyetylénová pena pokrytá hliníkovou fóliou, z ktorej je iglu vyrobené. Aby sa minimalizovali tepelné straty, kryt testovali v chladiarenskej miestnosti.

Ušľachtilý cieľ

Prvých desať prototypov financoval Reynal z vlastného vrecka. Podarilo sa mu to však aj vďaka dotácii 18.000 eur, ktorá bola pridelená v rámci kampane zameranej na zníženie počtu bezdomovcov.

Pred pár dňami prvé kusy rozdistribuovali do ulíc Bordeaux a Paríža, kde ich budú zadarmo požičiavať. Ak sa počas testovania osvedčia, ochranné moduly by sa mohli začať hromadne vyrábať a od nasledujúcej zimy masívnym spôsobom ponúkať prístrešie pre ľudí bez domova. Jeho ušľachtilý projekt naberá na aktuálnosti najmä počas posledných mrazivých dní. Cieľom mladého vynálezcu však je, aby táto skupina ľudí prežila noc v teple a bezpečí a aby sa mohla zobudiť do ďalšieho dňa.

Už ste čítali?