Dobré noviny
Holandský kráľovský pár začal dvojdňovú návštevu Nemecka
TASR
TASR

Holandský kráľovský pár začal dvojdňovú návštevu Nemecka

Dvojdňovú nástupnú návštevu Nemecka začal dnes v Berlíne holandský kráľ Viliam-Alexander s kráľovnou Maximou.

Nový holandský kráľ Viliam-Alexander (vľavo) s manželkou Maximou (vpravo) pozdravujú ľudí na zámku Bellevue v Berlíne počas návštevy Nemecka Foto: TASR/AP

Berlín/Wiesbaden 3. júna (TASR) - Dvojdňovú nástupnú návštevu Nemecka začal dnes v Berlíne holandský kráľ Viliam-Alexander s kráľovnou Maximou.

Panovnícky pár z krajiny tulipánov privítala spolková kancelárka Angela Merkelová. Po nej privítal hostí s vojenskými poctami spolkový prezident Joachim Gauck, ktorý na ich počesť usporiadal slávnostný obed v zámku Bellevue.

Najvyšší nemecký predstaviteľ zdôraznil kvalitu bilaterálnych vzťahov a pripomenul, že osobitne v pohraničí je zrejmé, ako dobre funguje vzájomná spolupráca a každodenné spolunažívanie Nemcov a Holanďanov, informovala tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na úrad hlavy štátu.

V programe návštevy holandského panovníka s manželkou figurovali i cesty do spolkových krajín Bádensko-Württembersko a Hesensko.

Holandský pár si už dnes popoludní podmanil slnkom zaliaty Wiesbaden. O srdečné privítanie dvojice v Hesensku sa postaralo okolo 3000 občanov s množstvom vlajok a kvetmi oranžovej farby v rukách, ktorí čakali na pár pred miestnou radnicou a sídlom krajinskej vlády. Jej šéf Volker Bouffier v krátkom príhovore konštatoval, že z návštevy hostí má veľkú radosť a vníma ju ako veľkú poctu.

Hostia, ktorí sa nevyhýbali ani kontaktom so srdečnými občanmi, sa zapísali do Zlatej knihy mesta a následne nechýbali na veľkej recepcii, ktorá mala byť príležitosťou aj pre kontakty podnikateľských subjektov z oboch krajín.

Hostia, ktorých cieľom je zintenzívnenie bilaterálnej hospodárskej spolupráce, navštívia v utorok okrem iného automobilku Opel v Rüsselsheime. V Stuttgarte zavíta kráľ do technologickej firmy Trumpf a kráľovná navštívi Univerzitu Hohenheim, južne od Stuttgartu.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…