Ivan Vojtko oznámil nomináciu basketbalistiek na ME, prezradil zostavu
TASR
TASR

Ivan Vojtko oznámil nomináciu basketbalistiek na ME, prezradil zostavu

Tréner slovenských basketbalových reprezentantiek Ivan Vojtko v pondelok oznámil dvanásťčlennú nomináciu a jednu náhradníčku na júnové majstrovstvá Európy vo Francúzsku.

Bratislava 3. júna (TASR) - Tréner slovenských basketbalových reprezentantiek Ivan Vojtko v pondelok oznámil dvanásťčlennú nomináciu a jednu náhradníčku na júnové majstrovstvá Európy vo Francúzsku.

Na snímke uprostred tréner Slovenska Ivan Vojtko. Foto: TASR/František Iván

Hlavný kouč už má takmer jasno aj v základnej zostave, pričom tvrdí, že hlavnými zbraňami jeho zvereniek budú kolektívna hra a dobrá obrana.

Vojtko mal najväčší otáznik v kádri na poste pivotiek, kde mal pred poslednými prípravnými zápasmi s Japonskom dovedna sedem adeptiek. Nakoniec zoberie na šampionát päticu. "V prípade Erin Lawlessovej to nebolo v mojej kompetencii. Jednoducho sa jej nedoriešili letenky a keďže neprišla ani na prvý, ani druhý týždeň prípravy a bolo jasné, že nepríde ani na tretí do Ružomberka, tak som to musel stopnúť. Teraz nám vypadla aj Regina Palušná, pretože jej koleno jednoducho nie je tak doliečené, aby mohla naplno trénovať," uviedol pre TASR.

Do záverečnej nominácie sa tak dostali hráčky, ktoré nastúpili na minulotýždňové zápasy s Japonskom, pričom náhradníčkou zostala Katarína Pindrochová. "Bola tak na hrane, ale keďže má školské povinnosti, tak som sa nakoniec rozhodol, že ona bude tá trinásta. Ak by sa v posledných dvoch týždňoch náhodou niekomu niečo stalo, tak by sa do tej dvanástky dostala," pokračoval Vojtko.

Najväčšou slabinou slovenského výberu je podľa slov hlavného kouča pozícia dvojky - strieľajúcej rozohrávačky. "Chýba taká zakončovateľka, strelkyňa, keďže nám vypadli Ivana Jalčová, Veronika Černáková, Luisa Michulková a nakoniec i Andrea Oravcová. Inak máme všetky ostatné pozície obsadené asi tak, ako som očakával a ako som chcel. Naše najväčšie plus vidím v kolektívnom duchu. Nemáme veľa európskych a euroligových hviezd, v podstate len Luciu Kupčíkovú a Annu Jurčenkovú, ale tie sú naozaj líderkami tímu, čo ma teší. Kupčíková tento rok opäť žiari a aj Jurčenková, aj keď nie vždy bude 20-bodová ako v poslednom zápase s Japonskom, ale odvádza naozaj dobrú robotu. K tomu sa najstabilnejšie pridávajú Kmeťová a Baburová a na rozohrávke uvažujeme so Sujovou a Kubátovou. Tak nejako by mala vyzerať základná zostava," prezradil pre TASR.

"Najväčšie plus vidím v tom, že je to dobrý tím, ktorý dobre pracuje na tréningoch. Myslím si, že lepší sme v obrane ako v útoku. Keďže nám chýbajú tie extra strelkyne, tak musíme ísť cestou tímovej hry a zo zabezpečenej obrany. Dievčatá pracujú veľmi dobre a na šampionáte chceme urobiť maximu."

Slovenské reprezentantky teraz čaká štvordňové tréningové sústredenie v Ružomberku. Na posledný týždeň pred šampionátom sa presunú do Bratislavy, kde zohrajú ešte dva prípravné zápasy s Ruskom (10. a 11. júna). "Potrebujeme ešte niečo natrénovať, pretože posledné dva týždne boli také chaotické a rozhárané. V podstate sme iba hrali a pomedzi to sa nedalo poriadne trénovať. Takže najbližšie štyri dni sa povenujeme najmä obrane. Posledný týždeň v Bratislave máme na programe ešte posledné dva prípravné zápasy a vo štvrtok 13. júna by sme mali letieť do Francúzka," dodal Vojtko.

Nominácia SR na ME:

Rozohrávačky: Timea Sujová, Zuzana Brezániová, Gabriela Kubatová

Krídelníčky: Lucia Kupčíková, Katarína Tetemondová, Dominika Baburová, Barbora Fabianová

Pivotky: Eva Kmeťová, Anna Jurčenková, Klaudia Lukačovičová, Romana Vyňuchalová, Lucia Krč-Turbová

Náhradníčka: Katarína Pindrochová

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…