Začal sa Envirofilm, snímky možno vidieť v deviatich mestách
TASR
TASR

Začal sa Envirofilm, snímky možno vidieť v deviatich mestách

V znamení filmov s environmentálnou problematikou aj sprievodných podujatí sa bude niesť tento týždeň v Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici, Kremnici, Košiciach, Skalici, Poltári, Krupine a Bratislave.

Banská Bystrica 3. júna (TASR) – V znamení filmov s environmentálnou problematikou aj sprievodných podujatí sa bude niesť tento týždeň v Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici, Kremnici, Košiciach, Skalici, Poltári, Krupine a Bratislave.

Foto: TASR/Dušan Hein

Už 19. ročník medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013 (3.– 8.6.) slávnostne otvorili dnes v Banskej Bystrici.

Do súťažnej prehliadky filmov a televíznych programov s environmentálnou problematikou sa prihlásilo 189 filmových titulov z 29 krajín, čo je rekordný počet filmov v histórii Envirofilmu. Na festivale majú premiéru Saudská Arábia a Kolumbia. Jeho vyhlasovateľom je Ministerstvo životného prostredia SR, hlavným organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia.

"Každý rok je niečím zaujímavý, výnimočný, v tomto roku sme sa pridali k celoeurópskej kampani, ktorú vyhlásila komisárka Európskej únie pre oblasť klímy Connie Hedegaard 'Dobrá klíma pre svet, ktorý mám rád'. Čiže, SR aj prostredníctvom festivalu sa k tomuto pripája. To znamená, že všetky sprievodné podujatia a vo všetkých deviatich mestách súvisia trochu s touto kampaňou, a to sú témy sprievodných podujatí," povedala pred otvorením manažérka festivalu Dagmar Rajčanová.

"Envirofilm, podobne ako iné akcie vzdelávacieho charakteru, je ďalším zrniečkom do mozaiky, ktorými sa snažíme vytvárať environmentálne povedomie aj environmentálnu výchovu nielen u detí, ale aj dospelých," uviedol minister životného prostredia Peter Žiga. Preto si myslí, že skutočnosť, že ide už o 19. ročník festivalu, je významným faktorom toho, že sa snažia medzi laickú, ale aj odbornú verejnosť dostávať problematiku ochrany prírody a environmentálneho správania. "A má to dobrú odozvu, hlavne u verejnosti," dodal Žiga.

Výberová komisia posunula hlavnej medzinárodnej porote 55 filmov a tieto súťažné snímky sa budú premietať vo všetkých festivalových mestách - v Banskej Bystrici všetky a v ostatných podľa výberu a možností, ktoré majú. "Kvalitou sú tie filmy skutočne vynikajúce, vidno to už napríklad aj na kolekcii filmov, ktoré do súťaže poslali amatéri. Tie filmy sa už pomaly nedajú rozoznať od profesionálnych štúdií, či už televíznych alebo filmových," povedala Rajčanová.

Snímky sú rozdelené do štyroch kategórií - spravodajstvo a publicistika, dokumentárna tvorba, vzdelávacie a náučné a nakoniec voľná tvorba a filmy pre deti a mládež. "V kategórii dokumentárnej tvorby sú to filmy skôr oku lahodiace o tom, aby sme aj my, v strede Európy, videli, aké úžasné krásy nám ponúka planéta, odľahlé krajiny," konštatovala Rajčanová. V kategórii spravodajstvo a publicistika sú väčšinou kritické filmy. Slávnostné vyhodnotenie festivalu bude 7. júna.

Každoročne obohacujú filmovú časť festivalu aj sprievodné podujatia. Okrem medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet a pokusu o vytvorenie nového slovenského rekordu v počte návštevníkov – mladých milovníkov prírody v chránených územiach sú vo všetkých festivalových mestách pripravené besedy, výstavy a podujatia pre deti.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…