Dobré noviny
PREVRATNÝ ÚSPECH: Výskumníkom sa podarilo zvrátiť postup Alzheimerovej choroby v myšiach
Dobré noviny
Dobré noviny

PREVRATNÝ ÚSPECH: Výskumníkom sa podarilo zvrátiť postup Alzheimerovej choroby v myšiach

Ilustračná foto
Ilustračná foto — Foto: Pixabay.com

Výskumníci prišli s novými zisteniami, ktoré sa týkajú Alzheimerovej choroby.

CLEVELAND 16. februára - Výskumníkom sa podarila pozoruhodná štúdia týkajúca sa Alzheimerovej choroby. Prostredníctvom tohto testovania sa prišlo na to, že postačuje vymazať len jeden enzým, ktorý môže úplne zvrátiť ukladanie amyloidových plakov nachádzajúcich sa v mozgu pacienta trpiaceho Alzheimerom. Štúdiu vykonávali výskumníci na Clevelandskej klinike. Informoval o tom portál Abcnews.

Sľubné výsledky sa sústreďujú na odstránenie génu, ktorý produkuje enzým nazývaný BACE1. Ten pomáha vytvárať beta-amyloidové peptidy, ktoré sa zhromažďujú v mozgu ľudí s Alzheimerovou chorobou. Štúdie výskumníkov preukázali, že zastavenie alebo zníženie aktivity tohto enzýmu dramaticky znižuje produkciu beta-amyloidových peptidov, ktoré sú pre mozog toxické a vedú k symptómom – vrátane straty pamäti – spojeným s Alzheimerom.

S výsledkami treba byť opatrný

Výskumy sa vykonávali na laboratórnych myšiach, prostredníctvom ktorých sa zistilo, že použitie inhibítorov BACE1 slúžiacich na postupné znižovanie hladín už spomínaného enzýmu, pomáha k zníženiu straty neurónov a uchová sa lepšia funkcia mozgu. Štúdia dáva obrovskú nádej pre ľudí trpiacich týmto ochorením. Aj napriek tomuto zisteniu však odborníci varujú, že treba byť s výsledkami veľmi opatrný. Zistenia týkajúce sa Alzheimerovej choroby u myší nemusia vždy platiť aj u ľudí. „Pri myšiach sa podarilo úplne zastaviť produkciu enzýmu. U ľudí je však nepravdepodobné, že by inhibítory BACE1 úplne zastavili produkciu enzýmu,“ vyjadril sa clevelandský klinický výskumník a autor štúdie Riqiang Yan. „Aj napriek tomu sa v súčasnosti päť inhibítorov BACE1 testuje na ľudských subjektoch,“ dodáva Yan.

Ako priznal autor štúdie, inhibítory BACE1 sú nádejou pre pacientov s Alzheimerovou chorobou. V prípade, že sa neprejavia žiadne vedľajšie účinky, môžu sa užívať dlhodobo. Výskumníci sa v súčasnosti nachádzajú vo fáze II a v niektorých prípadoch klinických skúšok už vo fáze III.

Už ste čítali?