Dobré noviny
Na Chessfeste rýchle rošády aj s príbehom,keď 11-ročný zdolá dospelého
TASR
TASR

Na Chessfeste rýchle rošády aj s príbehom,keď 11-ročný zdolá dospelého

Impozantný pohľad ponúkol ružomberský Chessfest počas uplynulého víkendu.

Ilustračné foto Foto: TASR

Ružomberok 2. júna (TASR) - Impozantný pohľad ponúkol ružomberský Chessfest počas uplynulého víkendu. Nájsť pohromade všetky talenty na Slovensku v jednej telocvični, tentoraz Gymnázia sv. Andreja, by nemal problém žiaden 'prútikár', pretože hráčska energia, aká vyžarovala z vydýchaných priestorov, priťahovala tak, ako silný magnet citlivého senzibila.

Zadumané tváre, detské pohľady, tváre hľadiace sústredene na šachovnicu i niekde cielene, prelietavo doprázdna neodmysliteľne patria k rýchlemu rapid šachu a aj k malému, nenápadnému Viktorovi Gažíkovi. Zaradil sa medzi pozoruhodných účastníkov, akých Chessfest spoľahlivo vyplavuje. Za okuliarmi skryté bystré oči 11-ročného dieťaťa, ktoré si zmeralo sily na majstrovstvách Slovenska s vrstovníkmi v kategórii dvadsaťročných. Viktor vyhral a opäť upútal, aj keď trochu inak ako pred tromi rokmi v gruzínskom Batumi s titulom majstra Európy do 10 rokov. "Jediné, čo sa mi nepáčilo, bol zlý vzduch, ak by bol čerstvý, lepšie by sa mi rozmýšľalo a nebolela by ma hlava," pochvaľoval si i posťažoval. "Neviem, prečo neotvorili okná."

Viktorovi neprekáža, ak narazí na 'dospeláka.' "Vôbec medzi tým nie je rozdiel, či hrám s dospelým, alebo s dieťaťom. Šach hrávam od päť a pol roka, denne zo dve hodiny, ak sa mi podarí. Keby viac, už by som sa unavil. A mám aj čas na iné športy, za školu hrávam občas hádzanú, alebo futbal. V šachu sa mi však najviac darí. Žiaden Spasskij, alebo Fischer, taký zo mňa nevyrastie, skôr Karpov, alebo Aľochin, to sú moje vzory," rozvážne zauvažoval.

Riaditeľ turnaja Marek Zelnický vytvoril dokonalé dielo, dokonca aj elektronické. "Už pred mesiacom pri prvom podujatí, ktorý otváral celý Chessfest 2013, sme vyskúšali počas majstrovstiev Slovenska družstiev mladších žiakov online prenosy aj na tento zrýchlený rapid šach. Väčšinou sa zvykli používať pri dlhých partiách. Na internete môžu ľudia cez našu webovú stránku sledovať priamo jednotlivé ťahy. Aktuálne sme premietali 12 šachovníc, čiže 24 hráčov, alebo šesť družstiev. V tomto rapid systéme je to úplná novinka, každý ťah hráča sa zaznamená prostredníctvom elektronických prenosových šachovníc na internet. Navyše sme do priľahlých miestností projektormi prenášali celé dianie. Napokon databázu uložíme a záujemci môžu z nej aj naďalej čerpať. Počas tohto víkendu sme mali na stránku 3982 vstupov, čo je fantastické číslo na šach, len teraz v nedeľu nám naskočilo 1900 ľudí."

Finančnú ekonomiku Marek Zelnický vyriešil, ako inak, vďaka ústretovosti a pochopeniu celej veľkej akcie. "Vyžaduje si náklady spojené s občerstvením, rozhodcami, celým organizačným tímom, s cenami, nájmami. Nemôžeme sa porovnávať s populárnejšími športami, nás celá akcia stojí do osemtisíc eur a takáto suma sa nám dosť ťažko zháňa. V Ružomberku, ale aj v iných mestách sme našli podporovateľov a partnerov. Dobré referencie a reklama sa stali súčasťou kampane, partneri sú k nám dosť naklonení."

Zhodnotenie nákladov ťažko podľa Mareka Zelnického vyčísliť. "V prvom rade propagujeme šach, v 70-tych rokoch, ako viem z rozprávania, za čias Kasparova, Karpova, či Spasského bol jeden z top športov práve šach. Teraz ma mrzí, že upadol, nielen na Slovensku, ale na celom svete. Česť výnimkám, napríklad v Arménsku je číslom jedna, čelnú pozíciu si zachoval aj v Rusku. My robíme všetko, aby sme ho spopularizovali, urobili zaujímavejším, aby ho mládež uprednostnila pre nezmyselnými počítačovými hrami. Aj pri pohybových hrách nachádza šach uplatnenie, navzájom ho prepojiť je vždy užitočné. No a konečný výsledok sa ponúka, s človekom pohyblivým, ktorý dokáže použiť rozum so správnymi ťahmi v živote."

V sobotu hralo v ružomberskej telocvični až 12 kategórií. Celkove tristo mládežníkov, dovedna so sprievodom okolo päťsto ľudí, naozaj masová akcia, so slovenskou špičkou od šesť až do 20 rokov. Rýchle 20-minútové partie s piatimi sekundami na jeden ťah umožnili, že si deti zahrali sedem kôl počas jedného dňa. Marek Zelnický nemá obavy, že šachové talenty na Slovensku vymiznú, aj keby tvrdšie kríza doľahla.

"Na Slovensku sa spúšťa projekt CIS, šach v školách. Nasmerovali sme sa na dobrú cestu, talenty vždy boli a budú, pomôžu aj šachové akadémie. V účasti si neustále udržiavame vysoké čísla. Dieťa pri každom ťahu nad partiou rozmýšľa, predvída, prepočíta si dôsledky a snaží sa správne rozhodnúť. Gény rozhodujú o tom, koľko musí stráviť času pri šachovnici, aj v prípade Viktora Gažíka. Vyšiel zo šachovej rodiny so zázemím, otec a mama sa môžu pochváliť šachovými titulmi, pomáhajú Viktora vhodne nasmerovať. Všeobecne sa treba šachu venovať minimálne dve až tri hodiny denne, aby prišli úspechy. Trend záujmu na Slovensku stúpa a ak ho udržíme, vychováme aj slušnú kvalitu, schopnú presadiť sa na medzinárodnej scéne v družstvách a aj na majstrovstvách Európy v jednotlivcoch."

Úprimných nadšencov, k akým patrí Marek Zelnický, šachové prostredie vždy potrebovalo. "Takéto podujatia zaberajú strašne veľa času a je len na kluboch, do akej miery si vyhrnú rukávy. Celá myšlienka seriálu Chessfest vznikla postupne a narástla až do týchto doslova festivalových rozmerov, na Slovensku v tomto roku najmohutnejších. Rekord 305 účastníkov spred dvoch rokov sme neprekonali, no číslo 292 ma nemrzí."

Aj o hladné žalúdky sa bolo treba postarať, vyše 200 kusov pizze zmizlo počas víkendu pred očami a a asi by jej bolo aj viac, keby sa sýtosť nestrážila. "Mne osobne sa lepšie rozmýšľa s plným žalúdkom, teóriu o hladnom, lepšie rozmýšľajúcom neuznávam, no závisí určite od povahy každého človeka," zasmial sa Marek Zelnický.

Už ste čítali?