Dobré noviny
Zamestnanci sa môžu radovať: Parlament dnes odsúhlasil vyššie príplatky aj 13. či 14. platy
TASR
TASR

Zamestnanci sa môžu radovať: Parlament dnes odsúhlasil vyššie príplatky aj 13. či 14. platy

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Poslanci parlamentu dnes schválili novelu Zákonníka práce, ktorá zvýši celkové príjmy zamestnancov. Zvyšovanie príplatkov bude postupné.

Bratislava 14. februára (TASR) - Bratislava 14. februára (TASR) - Od 1. mája tohto roka si zamestnanci finančne prilepšia. Parlament schválil novelu Zákonníka práce, ktorou sa majú zvýšiť príplatky za nočnú a sviatočnú prácu, ako aj zaviesť príplatky za prácu v sobotu a nedeľu. Právnu normu pripravila trojica poslancov Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák (všetci Smer-SD).

Zvyšovanie bude postupné

Príplatky za nočnú prácu sa majú zvyšovať v dvoch etapách a tiež sa bude rozlišovať, či ide o všeobecnú, alebo rizikovú prácu. Od 1. mája tohto roka pri všeobecnej práci pôjde príplatok hore na 30 % minimálnej mzdy za hodinu a v ďalšom roku bude zvýšenie predstavovať 40 %. Podobný postup bude aj pri rizikovej práci, pri ktorej od 1. mája tohto roka stúpne príplatok na 35 % minimálnej mzdy za hodinu a od 1. mája budúceho roka dosiahne 50 %.

Zamestnávatelia však budú mať možnosť uplatniť si výnimky v rámci tzv. derogačnej klauzuly, ktorá je v Zákonníku práce v súčasnosti v niektorých oblastiach. Pre zamestnávateľov to znamená, že podmienky zvýšenia príplatku za nočnú prácu budú môcť dohodnúť v rámci kolektívnej zmluvy, príplatok však bude môcť byť vo výške najmenej 25 % od 1. mája tohto roka a od 1. mája budúceho roka bude musieť byť najmenej 35 %. Vo firmách, v ktorých nie sú odbory alebo sa vykonáva prevažne nočná práca, budú môcť zamestnávatelia dohodnúť výnimky týkajúce sa mzdového ohodnotenia za nočnú prácu v rámci pracovnej zmluvy so zamestnancom. Výnimky nebude možné uplatniť si u rizikových prác.

Zavedie sa aj príplatok za víkendovú prácu. Poslanci pôvodne navrhovali, aby bol vo výške 100 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Po rokovaní s tripartitou od 1. mája tohto roka stúpne príplatok za prácu v sobotu na 25 % minimálnej mzdy za hodinu a od budúceho roka má byť na úrovni 50 %. Znovu bude možné uplatniť dve výnimky, ale nebudú delené medzi všeobecnú a rizikovú prácu.

Zamestnanci budú mať vyšší príplatok aj za prácu v nedeľu. Zvyšovanie však bude tiež postupné. Od 1. mája tohto roka bude vo výške 50 % a od 1. mája budúceho roka má predstavovať 100 %. Aj pri týchto príplatkoch zákonník zadefinuje výnimky pre firmy, v ktorých sa musí pracovať pravidelne v nedeľu.

Po rokovaniach so sociálnymi partnermi sa nezmenil pôvodný návrh pri príplatku za sviatok, zvýšenie teda bude predstavovať 100 % priemerného zárobku zamestnanca zo súčasnej úrovne 50 %.

Poslanci prijali aj pozmeňujúci návrh z výborov, vďaka ktorému sa zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, sviatok, ako aj zavedenie príplatkov za víkend dotkne i zamestnancov v štátnej a verejnej službe.

Zamestnanci sa môžu tešiť aj na 13. a 14. plat

Do Zákonníka práce sa zavedie inštitút 13. a 14. platu, ktorý budú môcť zamestnávatelia poskytovať pracovníkom naďalej na dobrovoľnej báze. Postupne však budú oslobodené od daní a odvodov do sumy 500 eur. Podmienkou ale je, že budú musieť byť aspoň vo výške priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

Zavedenie 13. a 14. platu sa do Zákonníka práce zavedie vďaka prijatiu pozmeňujúceho návrhu poslancov koaličnej SNS, ktorý predložili v parlamente po prerokovaní s tripartitou.

Prvýkrát má byť 13. plat, ako letná odmena, vyplatený v júni tohto roka, 14. plat má byť vyplatený v decembri. Definujú sa ako peňažné plnenia, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi pri príležitosti obdobia letných dovoleniek a vianočných sviatkov.

Na trinásty plat majú nárok tí zamestnanci, ktorí u svojho zamestnávateľa pracujú nepretržite dva roky, pričom štrnáste platy by mal pracovníci dostať v decembri a podmienkou je, aby u zamestnávateľa robili aspoň štyri roky bez prestávky.

Tieto dodatočné mzdy budú v tomto roku oslobodené len od zdravotného poistenia. V budúcom roku zamestnanci už nebudú platiť ani sociálne odvody a ani daň z príjmov.

Už ste čítali?