Vychádza prvé dvojčíslo 53. ročníka časopisu Romboid
TASR
TASR

Vychádza prvé dvojčíslo 53. ročníka časopisu Romboid

Novým oživením časopisu je rubrika Osobnosti humoru a satiry z pera Milana Kupeckého, ktorý sa v aktuálnom čísle rozhodol zaspomínať si na karikaturistu a ilustrátora Viktora Kubala.

Viktor Kubal, archívna snímka. — Foto: TASR/Ivan Rychlo

Bratislava 14. februára (TASR) - V prvom dvojčísle 53. ročníka časopisu Romboid (č. 1 - 2/2018) oslovuje svojich čitateľov jeho šéfredaktor Jaroslav Vlnka v úvodníku s názvom Viac než začiatok. Tak ako to bolo v predošlom ročníku, aj tu naznačuje optimistickú tvorivú chuť a entuziazmus do nového roka, hoci nechýba ani trpká skúsenosť z uplynulého snaženia sa na čele časopisu. Súčasťou každého čísla je pôvodná tvorba. Čitateľom sa prostredníctvom krátkych básní prihovára slovenský básnik Dalimír Stano, poetka Zlata Matláková a s epickými veršami o dejinných míľnikoch aj Milan Richter. Číslo ponúka reflexívny text Malé prechádzky po kozme esejistu a prekladateľa Ivana Čičmanca a poviedku Vôňa mora produktívnej autorky Marty Hlušíkovej.

Stála rubrika Konfrontácie erudovanými pohľadmi Jozefa Tatára a Iva Pospíšila hodnotí mieru faktografickosti a fikcie v najnovšom románe Antona Baláža o Štefanovi Krčmérym Povedz slovo čisté. Banskobystrický romanista Ivan Šuša pre zmenu analyzuje situáciu v prekladovej literatúre v článku Od experimentu k vákuu alebo po stopách talianskej poézie po roku 1989. Pokračuje sa prekladmi textov významného ruského symbolistu Andreja Belyja v podaní Evy Maliti Fraňovej, maďarských básní Ferenca Kulcsára z pera Sándora Pereszlényiho a poviedky francúzskej spisovateľky Brigitte Giraudovej, pretlmočenej Vladimírou Komorovskou, ktorá do čísla prispela tiež článkom Fatálna strž, no aj prekladmi autorov ako Stéphane Bouchet a Frédéric Vézard či Samuel Benchetrit. O poslednej storočnici stredoeurópskej civilizácie sa vyjadruje novinár Juraj Alner v príspevku Stredná Európa 1918 - 2018.

Aktuálny Romboid spestruje Rozhovor Etely Farkašovej s filozofom Josefom Šmajsom, ktorý sa dlhodobo venuje problematike evolučnej ontológie. Milovníci spomienkových príbehov ocenia úryvok Jána Čomaja (Moja Kokava) z pripravovaných pamätí. V časopise nechýba stabilný príspevok dvojice Žantovská - Žantovský na tému Moderné trendy v médiách, ako ani Knihy mesiaca slavistu spoza Moravy Iva Pospíšila. Patrik Šenkár, odborník na krajanskú literatúru, formuluje literárnovedný názor na Viacdomosť a kontextovosť slovenskej literatúry v Rumunsku.

Novým oživením časopisu je rubrika Osobnosti humoru a satiry z pera Milana Kupeckého, ktorý sa v aktuálnom čísle rozhodol zaspomínať si na karikaturistu a ilustrátora Viktora Kubala. V recenziách sa možno dočítať o knihách Michala Havrana: Analfabet (Alexander Halvoník), Jána Uličianskeho: Máme Emu (Peter Naščák), Maroša Hečka: Ďalej na Západ sa dá ísť len na Východ (Natália Mitková) alebo Iana McEwana: V orechovej škrupinke (Daniela Petríková). Rubrika GPS (glosy, postrehy, správy) okrem iného prináša laudácie na knihy ocenené AOSS v roku 2017 a Literárne "pulp fiction" pohľad Marka E. Pochu na Súčasné podoby českého žánrového undergroundu.

TASR informoval šéfredaktor Romboidu Jaroslav Vlnka.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…