Vychádza prvé dvojčíslo 53. ročníka časopisu Romboid
TASR
TASR

Vychádza prvé dvojčíslo 53. ročníka časopisu Romboid

Novým oživením časopisu je rubrika Osobnosti humoru a satiry z pera Milana Kupeckého, ktorý sa v aktuálnom čísle rozhodol zaspomínať si na karikaturistu a ilustrátora Viktora Kubala.

Viktor Kubal, archívna snímka. — Foto: TASR/Ivan Rychlo

Bratislava 14. februára (TASR) - V prvom dvojčísle 53. ročníka časopisu Romboid (č. 1 - 2/2018) oslovuje svojich čitateľov jeho šéfredaktor Jaroslav Vlnka v úvodníku s názvom Viac než začiatok. Tak ako to bolo v predošlom ročníku, aj tu naznačuje optimistickú tvorivú chuť a entuziazmus do nového roka, hoci nechýba ani trpká skúsenosť z uplynulého snaženia sa na čele časopisu. Súčasťou každého čísla je pôvodná tvorba. Čitateľom sa prostredníctvom krátkych básní prihovára slovenský básnik Dalimír Stano, poetka Zlata Matláková a s epickými veršami o dejinných míľnikoch aj Milan Richter. Číslo ponúka reflexívny text Malé prechádzky po kozme esejistu a prekladateľa Ivana Čičmanca a poviedku Vôňa mora produktívnej autorky Marty Hlušíkovej.

Stála rubrika Konfrontácie erudovanými pohľadmi Jozefa Tatára a Iva Pospíšila hodnotí mieru faktografickosti a fikcie v najnovšom románe Antona Baláža o Štefanovi Krčmérym Povedz slovo čisté. Banskobystrický romanista Ivan Šuša pre zmenu analyzuje situáciu v prekladovej literatúre v článku Od experimentu k vákuu alebo po stopách talianskej poézie po roku 1989. Pokračuje sa prekladmi textov významného ruského symbolistu Andreja Belyja v podaní Evy Maliti Fraňovej, maďarských básní Ferenca Kulcsára z pera Sándora Pereszlényiho a poviedky francúzskej spisovateľky Brigitte Giraudovej, pretlmočenej Vladimírou Komorovskou, ktorá do čísla prispela tiež článkom Fatálna strž, no aj prekladmi autorov ako Stéphane Bouchet a Frédéric Vézard či Samuel Benchetrit. O poslednej storočnici stredoeurópskej civilizácie sa vyjadruje novinár Juraj Alner v príspevku Stredná Európa 1918 - 2018.

Aktuálny Romboid spestruje Rozhovor Etely Farkašovej s filozofom Josefom Šmajsom, ktorý sa dlhodobo venuje problematike evolučnej ontológie. Milovníci spomienkových príbehov ocenia úryvok Jána Čomaja (Moja Kokava) z pripravovaných pamätí. V časopise nechýba stabilný príspevok dvojice Žantovská - Žantovský na tému Moderné trendy v médiách, ako ani Knihy mesiaca slavistu spoza Moravy Iva Pospíšila. Patrik Šenkár, odborník na krajanskú literatúru, formuluje literárnovedný názor na Viacdomosť a kontextovosť slovenskej literatúry v Rumunsku.

Novým oživením časopisu je rubrika Osobnosti humoru a satiry z pera Milana Kupeckého, ktorý sa v aktuálnom čísle rozhodol zaspomínať si na karikaturistu a ilustrátora Viktora Kubala. V recenziách sa možno dočítať o knihách Michala Havrana: Analfabet (Alexander Halvoník), Jána Uličianskeho: Máme Emu (Peter Naščák), Maroša Hečka: Ďalej na Západ sa dá ísť len na Východ (Natália Mitková) alebo Iana McEwana: V orechovej škrupinke (Daniela Petríková). Rubrika GPS (glosy, postrehy, správy) okrem iného prináša laudácie na knihy ocenené AOSS v roku 2017 a Literárne "pulp fiction" pohľad Marka E. Pochu na Súčasné podoby českého žánrového undergroundu.

TASR informoval šéfredaktor Romboidu Jaroslav Vlnka.

Už ste čítali?

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…