Hádzanári z Tatrana Prešov sú po siedmy raz v rade slovenským majstrom

Na snímke hráči Prešova sa tešia s pohárom po zisku titulu majstrov Slovenska v hádzanej mužov po víťazstve 33:29 vo finálovom zápase HC SPORTA Hlohovec - Tatran Prešov Final Four TIPOS extraligy v Prešove 2. júna 2013. Foto: TASR/František Iván

Prešov 2. júna (TASR) - Víťazmi nedeľňajšieho finále Final Four TIPOS extraligy hádzanárov sa stali hráči Tatrana Prešov, ktorý si v repríze vlaňajšieho finále poradili s HC SPORTA Hlohovec 33:29.

Šarišania po pohárovom triumfe zaknihovali svoj siedmy titul v rade a deviaty celkovo. Patrí im aj právo účinkovať v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži - Lige majstrov.

Na snímke hráči Prešova sa tešia zo zisku titulu majstrov Slovenska v hádzanej mužov po víťazstve 33:29 vo finálovom zápase HC SPORTA Hlohovec - Tatran Prešov Final Four TIPOS extraligy v Prešove 2. júna 2013. Foto: TASR/František Iván

V úvodnej desaťminútovke sa hrala v Prešove vyrovnaná partia a až na jej konci naklonil misky váh na stranu Tatrana Antl, ktorý upravil na 7:5. V ďalšom priebehu sa začali postupne presadzovať "zeleno-bieli" a od stavu 12:8 sa im podarila štvorgólová šnúra na konci ktorej bol v 21. minúte Antl. Už o dve minúty neskôr zvýšil na rozdiel ôsmich gólov Krištapons (18:10), no hosťom sa v závere prvého polčasu podarilo znížiť na 15:18, keď sa predovšetkým Ďuriš blysol dvoma peknými individuálnymi akciami.

Domácim hráčom vyšiel vstup do druhého dejstva a v priebehu ôsmich minút dokázali zvýšiť svoj náskok už na 24:16. Ich súper síce znížil v 42. minúte vďaka Miženkovi na 20:24, ale Antl dvoma gólmi o päť minút neskôr upravil už na 29:22. Sedem minút pred koncom duelu znížil znova na rozdiel štyroch gólov Holdoš (26:30), ale Prešovčania si už víťazstvo nenechali ujsť a po výsledku 33:29 sa zaslúžene tešili z triumfu v najvyššej slovenskej súťaži.

Roman Lamač, tréner Prešova: "Majstrovské pocity sú po dlhej sezóne krásne. Ja som s chlapcami iba päť a pol mesiaca, ale keď som sledoval, aké to bolo náročné čo sa týka cieľov, tak musím dať klobúk dole pred týmto kádrom, ktorý to zvládol. Čerešničke na záver sa samozrejme rovnako teším."

Martin Lipták, tréner Hlohovca: "Prišli sme sem získať zlato, ale niečo tomu chýbalo. Nevravím, že nie som smutný, no som spokojný s celou sezónu. Myslím si, že sme ukázali svoju silu a hlavne sa na tú hádzanú dalo pozerať."

Tomáš Mažár sa rozlúčil s Prešovom titulom a posledným gólom

Prešov 2. júna (TASR) - Svoj posledný hádzanársky duel v prešovskom drese odohral v nedeľňajšom finále proti Hlohovcu pivot Tomáš Mažár a hneď po zápase sa mu tlačili slzy do očí. Okrem neho si v budúcej sezóne neoblečú dres Tatrana ani Radovan Pekár a Tomáš Marušák. So všetkými troma hráčmi sa diváci mali možnosť rozlúčiť tesne pred začiatkom finálového duelu.

Napriek obrovským oslavám hneď na palubovke, kde striekal sekt na všetky strany, mal rodák z Nových Zámkov zmiešané pocit. Mal však možnosť ako prvý dvihnúť majstrovskú trofej nad hlavu a jeho spoluhráči si na záver neodpustili tradičné vyhadzovanie, pričom vykrikovali jeho prezývku "Jerry, Jerry..."

"Zažil som tu veľa titulov, mal tu dobrých kamarátov, zahral si s legendami ako Saša Radčenko, Rado Antl, Pepe Tumidalský, Rado Pekár a podobne. Vyrastal tu môj syn, odchodil tu celú školu a odchod je ťažký. Raz to však muselo prísť, včera som oslávil 33 rokov a dnes som si dal darček. Hádam ešte niekde dva, tri pohrám, ak ma bude niekto chcieť," uviedol tesne po zápase T. Mažár.

Ten uzavrel skóre duelu, ale všetkým bolo jasné, že posledný gól dosiahol až príliš ľahkým spôsobom. "Bratovi Samovi budem musieť kúpiť aspoň pivo. Už bolo rozhodnuté a aj toto bolo športové gesto protihráčov, respektíve spoluhráčov. Bola to pekná symbolická bodka," skonštatoval Mažár a dodal: "Určite budú oslavy a s chlapcami sa rozlúčim pozvaním na nejaké pivko."

Jeho brat Samuel, ktorý nastúpil na strane súpera neskrýval po zápase sklamanie, no pre TASR priznal, že posledný gól brata bol v záverečnom scenári. "Mrzí ma, že odchádza z Prešova, prežil tu však krásne roky. Ľudia sa s ním rozlúčil, získal titul a keďže v najlepšom treba odísť, tak odchádza. Dal bodku za stretnutím, bolo to cielené, pretože som chcel, aby dal gól," povedal S. Mažár.