PRVÉ ZLATO Z PJONGČANGU ide Švédke Kallovej

Švédska bežkyňa na lyžiach Charlotte Kallová.
Švédska bežkyňa na lyžiach Charlotte Kallová. — Foto: TASR/AP

V sobotňajšom skiatlone žien na 2x7,5 km triumfovala švédska bežkyňa s výrazným náskokom 7,8 sekundy pred Nórkou Marit Björgenovou

Pjongčang 10. februára (TASR) - Prvú zlatú medailu na ZOH 2018 v Pjongčangu vybojovala švédska bežkyňa na lyžiach Charlotte Kallová. V sobotňajšom skiatlone žien na 2x7,5 km triumfovala s výrazným náskokom 7,8 sekundy pred Nórkou Marit Björgenovou a získala svoju tretiu zlatú olympijskú medailu. Bronz patrí Fínke Kriste Pärmäkoskiovej (+10,1). Slovenky neštartovali. Björgenová neobhájila prvenstvo zo Soči, ale s 11 medailami sa osamostatnila na čele rebríčka najúspešnejších zimných olympioničiek.

V horskom stredisku Alpensia čakali na bežkyne štyri okruhy po 3,75 km. V ideálnych podmienkach pri teplote okolo mínus tri stupne Celzia sa prvá polovica skiatlonu bežala klasickou technikou. "Balík" sa dlho držal pohromade, no favoritky sa od začiatku ukazovali úplne vpredu. Nestarnúca obhajkyňa zlata Björgenová často ťahala celé pole a v polovici trate pri "prezúvaní" na voľnú techniku bola tretia za dvojicou krajaniek Heidi Wengovou a Ingvild Flugstad Östbergovou.

Približne na deviatom kilometri sa vpredu osamostatnila jedenásťčlenná skupina, v ktorej mali trojčlenné zastúpenie Nórky i Švédky. Tempo sa stupňovalo a najviac síl mala Kallová, ktorá potvrdila skvelú formu z uplynulých týždňov. Tri kilometre pred cieľom v stúpaní zaútočila a na jej únik nedokázala zareagovať žiadna zo súperiek. Švédka si tak prišla do cieľa suverénne po zlato, svoje tretie zo ZOH. Vo Vancouveri 2010 triumfovala na 10 km voľne, pred štyrmi rokmi v Soči bola členkou víťaznej štafety.

Slovenské bežkyne na lyžiach Alena Procházková a Barbora Klementová sobotňajší skiatlon vynechali s výhľadom na šprint klasickou technikou, ktorý sa pôjde v utorok 13. februára.