Na Slovensku pripravili nový dokument o kardinálovi Jozefovi Tomkovi
TASR
TASR

Na Slovensku pripravili nový dokument o kardinálovi Jozefovi Tomkovi

Pod názvom "Kardinál Jozef Tomko" pripravili Pápežské misijné diela (PMD) na Slovensku a katolícka televízia Lux nový dokumentárny film o tejto osobnosti s významným postavením v Katolíckej cirkvi a vo Vatikáne.

Kardinál Jozef Tomko Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 2. júna (TASR) - Pod názvom "Kardinál Jozef Tomko" pripravili Pápežské misijné diela (PMD) na Slovensku a katolícka televízia Lux nový dokumentárny film o tejto osobnosti s významným postavením v Katolíckej cirkvi a vo Vatikáne. Film mapuje cesty a život 89-ročného kardinála.

Režisérom filmu je Marek Poláček, kameru a strih mal na starosti Ľuboslav Polák. Film vyrobil tím štúdia Lux communication, informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave.

Ako priblížil režisér filmu Poláček, s myšlienkou nakrútiť dokumentárny film o kardinálovi Tomkovi prišiel riaditeľ Pápežských misijných diel Viktor Jakubov začiatkom roku 2012. Kardinál si želal, aby bol film čo najviac o jeho misiách vo svete a aby boli využité zábery z ciest z jeho bohatého archívu. Tvorcovia filmu však chceli priblížiť aj kardinálovu menej známu tvár. Napríklad turistiku kardinála Tomka v Alpách, či jeho záľubu vo fotografovaní a filmovaní.

"Zhodli sme sa na tom, že musíme vo filme zachytiť čo najviac skúseností z bohatého života Jozefa Tomka, zachytiť rozmer jeho osobnosti," povedal režisér pre TK KBS a zdôraznil zámer tvorcov filmu pripraviť tento dokument netradične. "Na filmovačkách s otcom kardinálom v Dolomitoch, v Tatrách, v Bratislave a v Ríme sme strávili spolu 20 dní. Bolo to pre mňa veľkým zážitkom a skúsenosťou," uviedol Poláček. Verí, že film o kardinálovi Tomkovi môže byť pre diváka poučný, zaujímavý a inšpirujúci. Priblíži im jeho vieru v život, vďačnosť voči Bohu, jeho odvahu, húževnatosť, usilovnosť, humor a zdravý životný štýl.

Film obsahuje hlboké myšlienky kardinála Tomka, jeho skúsenosti, ale aj viaceré humorné situácie počas turistiky v Alpách, na Lomnickom štíte, či v chaose rímskej dopravy, dodal režisér dokumentu.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…