Na Slovensku pripravili nový dokument o kardinálovi Jozefovi Tomkovi
TASR
TASR

Na Slovensku pripravili nový dokument o kardinálovi Jozefovi Tomkovi

Pod názvom "Kardinál Jozef Tomko" pripravili Pápežské misijné diela (PMD) na Slovensku a katolícka televízia Lux nový dokumentárny film o tejto osobnosti s významným postavením v Katolíckej cirkvi a vo Vatikáne.

Kardinál Jozef Tomko Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 2. júna (TASR) - Pod názvom "Kardinál Jozef Tomko" pripravili Pápežské misijné diela (PMD) na Slovensku a katolícka televízia Lux nový dokumentárny film o tejto osobnosti s významným postavením v Katolíckej cirkvi a vo Vatikáne. Film mapuje cesty a život 89-ročného kardinála.

Režisérom filmu je Marek Poláček, kameru a strih mal na starosti Ľuboslav Polák. Film vyrobil tím štúdia Lux communication, informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave.

Ako priblížil režisér filmu Poláček, s myšlienkou nakrútiť dokumentárny film o kardinálovi Tomkovi prišiel riaditeľ Pápežských misijných diel Viktor Jakubov začiatkom roku 2012. Kardinál si želal, aby bol film čo najviac o jeho misiách vo svete a aby boli využité zábery z ciest z jeho bohatého archívu. Tvorcovia filmu však chceli priblížiť aj kardinálovu menej známu tvár. Napríklad turistiku kardinála Tomka v Alpách, či jeho záľubu vo fotografovaní a filmovaní.

"Zhodli sme sa na tom, že musíme vo filme zachytiť čo najviac skúseností z bohatého života Jozefa Tomka, zachytiť rozmer jeho osobnosti," povedal režisér pre TK KBS a zdôraznil zámer tvorcov filmu pripraviť tento dokument netradične. "Na filmovačkách s otcom kardinálom v Dolomitoch, v Tatrách, v Bratislave a v Ríme sme strávili spolu 20 dní. Bolo to pre mňa veľkým zážitkom a skúsenosťou," uviedol Poláček. Verí, že film o kardinálovi Tomkovi môže byť pre diváka poučný, zaujímavý a inšpirujúci. Priblíži im jeho vieru v život, vďačnosť voči Bohu, jeho odvahu, húževnatosť, usilovnosť, humor a zdravý životný štýl.

Film obsahuje hlboké myšlienky kardinála Tomka, jeho skúsenosti, ale aj viaceré humorné situácie počas turistiky v Alpách, na Lomnickom štíte, či v chaose rímskej dopravy, dodal režisér dokumentu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…