Dobré noviny
Rozkošný chlapec si uvedomil, že nechce jesť zvieratá
Dobré noviny
Dobré noviny

Rozkošný chlapec si uvedomil, že nechce jesť zvieratá

Malý portugalský chlapec Luz Antonie vo videu vysvetľuje, prečo nechce zjesť chobotnicu, ktorú mu matka naservírovala. Zvieratká sa mu viac páčia, keď sú živé.

Malý portugalský chlapec Luz Antonie vo videu vysvetľuje, prečo nechce zjesť chobotnicu, ktorú mu matka naservírovala. Nie je to však výsledok "rozmaznanosti". Po tom, čo mu na um prišla otázka, čo sa stalo s hlavou chobotnice, ktorej chápadlá má pred sebou na tanieri, sa púšťa do filozofovania nad zabíjaním zvierat pre našu potravu.

Po chvíli vymenováva všetky možné zvieratá, ktoré sa bežne jedia a hovorí, že sa mu nepáči, že kvôli jedlu musia zomrieť, pretože ich má radšej živé. "Tie zvieratká... Musíme sa o ne starať a nie ich jesť," hovorí vo videu bystrý chlapec. Tento prekvapivý objav a rozhodnutie prestať jesť všetky zvieratá (vrátane rýb) dojal jeho matku až k slzám.

Väčšina detí má prirodzené sympatie voči zvieratám a preto pred nimi rodičia spravidla zatajujú, odkiaľ mäso pochádza. Zaujímavá je v tejto súvislosti štúdia, ktorá tvrdí, že sa z inteligentných detí stávajú s väčšou pravdepodobnosťou vegetariáni.

Britskí vedci zo Southamptonskej univerzity totiž pri rozsiahlom výskume, ktorý sa začal už v roku 1970 na vzorke 8-tisíc detí, zistili, že deti, ktoré sa v dospelosti stali vegetariánmi, mali vo svojich desiatich rokoch v priemere o päť bodov vyššie IQ, ako tie, ktoré zostali verné mäsu. Rovnaký rozdiel vo výške IQ sa zachoval aj v dospelosti. Výskumníci tvrdia, že tým zároveň zistili, prečo sú inteligentnejší ľudia väčšinou zdravší. Bezmäsitá strava sa totiž spája s nižším výskytom srdečných chorôb a obezity. 

O jednoznačnosti výsledkov výskumu však pochybuje lekár Frankie Phillips z Britskej dietetickej organizácie."Prirovnal by som to k problému s vajcom a sliepkou. Stal sa človek vegetariánom vďaka svojmu vysokému IQ alebo skôr preto, že viac myslí na svoje zdravie?"

Už ste čítali?