Dobré noviny
Keby vám konope predstavila vaša babička, povedala by vám o nej túto vec
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Keby vám konope predstavila vaša babička, povedala by vám o nej túto vec

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: Koláž DN/VK

Nie je konope ako konope. Už naše babky poznali širokospektrálne účinky tohto liečiva, ktoré blahodárne, ba priam až zázračne vplýva na naše telo a celkovú pohodu.

BRATISLAVA 10. februára (Dobré noviny) – U niektorých milovaná, u iných zatracovaná. S rastlinou konope sa nám často spájajú predovšetkým jej negatívne aspekty, pretože mnohí si pod ňou predstavia marihuanu. Treba si však povedať, že nie je konope ako konope. Kým konopa hašišová, resp. indická sa preslávila vďaka svojim psychotropným účinkom, jej menej známa „kolegyňa“ konopa siata, ktorej sa budeme venovať, zostala neprávom zabudnutá. Neprávom preto, lebo má množstvo pozitívnych vlastností a mimoriadne priaznivé účinky na zdravie, ktoré poznali už naše babky.

Normy na Slovensku povoľujú pestovať iba odrody konope siatej, ktorá obsahuje menej ako 0,2 % psychoaktívnej látky THC. Nežiaducich vedľajších účinkov sa tak nemusíte vôbec obávať. Okrem zdravotníctva sa konopa siata hojne využíva aj v kozmetickom priemysle, potravinárstve a kedysi aj v textilnom odvetví.

Čo všetko obsahuje a na čo slúži?

Konopa siata obsahuje množstvo prospešných látok a pozitívne je aj to, že v nej určite nenájdete žiadne pesticídy. Konope hmyzu totiž „nevonia“, a tak ju netreba postrekovať žiadnymi látkami.

  • V prvom rade je dôležité povedať, že má antimikrobioálne, antibakteriálne, protizápalové a dezinfekčné účinky. Funguje teda ako širokospektrálne liečivo.
  • Semená konope siatej obsahujú kompletné bielkoviny (20 až 25 %) tak ako sójové bôby – môžeme ju teda využiť aj ako náhradu za živočíšne bielkoviny v mäse. Na rozdiel od sóje však má konope vyšší obsah živín.
  • Je zdrojom viacerých minerálov ako vápnik, horčík, draslík, fosfor, mangán, zinok, železo, síra.
  • Zo všetkých rastlinných olejov má konope siata najvyšší obsah polynenasýtených tukov a neobsahuje transmastné kyseliny.
  • Obsahuje však užitočné mastné kysliny a približne 80 esenciálnych aminokyselín. Kyselina stearidonová a kyselina gama-linolénová. Tie slúžia ako prevencia proti Parkinsonovej či Alzheimerovej chorobe.
  • Za zmienku stojí aj methionin s obsahom síry, ktorý ocenia športovci pri raste a obnove svalovej hmoty.
  • Dôležitá je aj látka kanabidiol (CBD), ktorá je protiváhovou k zmieňovanému THC. Práve vďaka svojim antioxidačným účinkom je skvelou náhradou za vitamín C alebo E. CBD pomáha aj v boji proti kŕčom, čo ocenia predovšetkým ženy počas menštruácie.
  • Ocenia ju aj ľudia s problematickým trávením, pretože konope má v sebe množstvo vlákniny, ktorá pomáha čistiť črevá, žlčník aj pečeň. Zároveň bojuje aj proti zápche. Konope dokáže na seba naviazať aj rôzne škodliviny, ktoré odstráni z tráviaceho traktu. Oceníte ju napríklad po alkoholom prehýrenej noci, keď vám pomôže zregenerovať pečeňové bunky. Pomáha aj so spracovaním pokazeného jedla či po otrave hubami.  
  • Slúži aj ako prevencia proti srdcovo-cievnym ochoreniam, pretože znižuje aj hladinu cholesterolu a bráni jeho ďalšej tvorbe.
  • Látky v konope sú potrebné aj pre dobrý stav pokožky, vlasov, očí, nechtov atď. Pomáhajú aj pri liečbe neurodermatitídy, ekzémov, akné a rôznych ďalších ochorení.
  • Sérum z konope urýchľuje aj regeneráciu tkanív a prospieva k zmierneniu pocitu pálenia, svrbenia, pnutia a nadmernej citlivosti pier a sliznice úst spojených s výskytom áft, oparov, paradentózy a pri otlakoch od protéz a strojčekov na zuby.

Olej, semená či otruby – ktorú formu zvoliť?

Ak vás vyššie zmienené vlastnosti konope siatej presvedčili o jej benefitoch, môžete si vybrať z niekoľkých alternatív. Konopné semená môžeme užívať v ich prirodzenej forme. Odporúčaná dávka pre dospelého človeka je približne 30 g, čo je asi jedna hrsť. Stačí ich zapiť pohárom vody, zmiešať s vločkami na raňajky či pridať do šalátu.

Ak sa semienka rozdrvia, získame zas kvalitný konopný olej. Ten je tiež vhodný pridať do šalátov, pretože je to naozaj špecifické dochucovadlo. Užiť ho však môžete aj pred bežným jedlom. Stačí ak si ho v studenej forme nalejete na polievkovú lyžicu a skonzumujete. Vaše trávenie tak budete fungovať ako po masle. Olej však treba skladovať v tmavých chladnejších priestoroch, aby nezožltol.

Semená môžeme aj pomlieť a získame celozrnnú konopnú múku. Tá je vhodná aj pre celiatikov, pretože neobsahuje lepok. Pečivo či koláče z tejto múky však nebudú o nič horšie ako tie z tradičnej. Nenameľte si však zbytočne veľa semienok, ale iba toľko, koľko spotrebujete. Múka totiž postupom času stráca svoje blahodárne účinky.

Pomlieť však môžeme aj šupku z konopného semienka, vďaka čomu získame otruby s vysokým obsahom nerozpustnej vlákniny. Túto alternatívu ocenia najmä ľudia, ktorí trpia zápchou. Metabolizmus vám rozhýbu otruby, ktoré treba zapiť pohárom teplej vody. Netreba však zabúdať na to, že si to treba poriadne načasovať, aby sa váš organizmus odľahčil v pohodlí domáceho prostredia.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?