Fest Anča ponúkne to najlepšie z animovanej tvorby
TASR
TASR

Fest Anča ponúkne to najlepšie z animovanej tvorby

Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča v Žiline aj tento rok ponúkne v dňoch 27. – 30. júna divákom v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Star Century Cinemas, v Mestskom divadle Žilina a v Považskej galérii umenia to najlepšie zo svetovej animovanej tvorby.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava/Žilina 1. júna (TASR) – Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča v Žiline aj tento rok ponúkne v dňoch 27. – 30. júna divákom v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Star Century Cinemas, v Mestskom divadle Žilina a v Považskej galérii umenia to najlepšie zo svetovej animovanej tvorby.

Festival nie je iba klasickou prehliadkou filmov v kinosále, ale multimediálnym open-air podujatím so živou hudbou, performance, workshopmi, seminármi, koncertmi či výstavou. Dominantou festivalu je medzinárodná súťaž animovaných filmov, ktoré mohli tvorcovia prihlasovať do 29. marca. Animované filmy z celého sveta sa budú uchádzať o ocenenia Anča Award, Anča Music Video Award a Anča Student Award. Do súťaže ich prišlo 964.

Fest Anča tento rok premietne najlepšie animované filmy zo Slovenska a celého sveta. Hneď v úvode festival otvorí v slovenskej premiére krátka snímka Ivany Šebestovej Sneh. Rozpráva príbeh ženy, ktorá čaká na svoju lásku, príbeh muža, ktorý v ďalekých krajinách hľadá dokonalú vločku a príbeh snehu, ktorý zahaľuje i roztápa sny...

Na otváracom ceremoniáli sa premietne ešte ďalší imaginatívny príbeh, nový krátky hudobný film Ondreja Rudavského Mesiac, ktorý je zároveň aj v medzinárodnej súťaži Anča Award. "Celkom sa do súťaže prihlásilo dvadsaťsedem filmov od slovenských tvorcov. Vybrali sme z nich tri. Predstavujú to najlepšie, čo u nás za posledný rok vzniklo," uviedol pre médiá Maroš Brojo a dodal: "Tie ďalšie premietneme v samostatnej slovenskej sekcii."

Film Mesiac odkazuje na pramene prehistorickej mystiky ľudstva. Ide o predstavu, ktorá Rudavského prenasledovala a fascinovala odmala. Atmosféra obrazov Boscha a Brueghela sa pretavuje do modernej, surrealistickej a futuristickej imaginácie a v magicky plynúcom čase vťahuje diváka do svojho sveta. Mesiac je vlastne výtvarným dielom, akýmsi obrazom meniacim sa v čase.

V Medzinárodnej súťaži študentských filmov Anča Student Award sú Pandy Matúša Vizára, ktoré si to tento rok namierili aj do Cannes. Scény z filmu majú reálny základ. Číňania prenajímajú čiernobiely symbol komercializmu a aj záchrany prírody do svetových zoo za milióny dolárov. Jedna panda sa takto vo Vizárovom filme ocitla aj v Margecanoch, kde má spomedzi ostatných zvierat podmienky na najpohodlnejší život. A to aj keby ho sama nechcela. Nastáva úporná až vtipná snaha "pomôcť" prírode a pandu rozmnožiť.

Duo autoriek Ové Pictures sa minulý rok podpísalo pod vizuál Fest Anči. Tento rok sa ich šikovnosť opäť prejavila. V medzinárodnej súťaži hudobných videí Anča Music Video Award uvidia diváci ich nový videoklip Idaho, ktorý Veronika Obertová a Michaela Čopíková vytvorili pre Kalifornskú kapelu Antioquia.

"Okrem filmov bude na festivale aj kvalitná domáca hudobná produkcia," hovorí riaditeľka festivalu Eva Pavlovičová. "O poriadny žúr sa postarajú napríklad Palo Čejka alias DJ Reverend, Emo Noiz Boys, Karaoke Tundra a Vec."

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…