Sedemnásta Pohoda ponúkne dve stovky vystúpení
TASR
TASR

Sedemnásta Pohoda ponúkne dve stovky vystúpení

Najznámejší slovenský letný festival Bažant Pohoda už dávno nie je iba o hudbe, každý si nájde to svoje vo viac ako dvoch stovkách vystúpení.

P16. ročník multižánrového festivalu Bažant Pohoda, archívne foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 31. mája (TASR) – Najznámejší slovenský letný festival Bažant Pohoda už dávno nie je iba o hudbe, každý si nájde to svoje vo viac ako dvoch stovkách vystúpení. Trenčianske letisko sa v dňoch 11. až 13. júla premení na multikultúrne mestečko s 30.000 obyvateľmi. To je totiž limit, ktorý organizátori stanovili. Pre pohodu, bezpečnosť a spokojnosť návštevníkov, ktorí okúsia atmosféru 17. ročníka tohto podujatia. V line-upe dominuje hudba všetkých, dnes aktuálnych žánrov.

Novinkou tohtoročného festivalu bude skorší začiatok. Program by sa mal začať vo štvrtok 11. júla už okolo poludnia, na hlavných scénach sa začne program od 18. hodiny. "Štvrtok je stále akýmsi zahrievacím dňom, no oproti minulým rokom je plnší, bohatší, s viacerými umelcami veľkého kalibru, akými sú Smashing Pumkins, Kaiser Chiefs či Pražský výběr," uviedol pre médiá šéf festivalu Michal Kaščák. O slávnostné otvorenie tohtoročného festivalu sa postará premiéra symfonického diela Petra Breinera Slovenské tance. "Je to dôkaz toho, že festival sa už roky otvára aj klasickej hudbe. Zaujímavosťou tohto vystúpenia bude to, že dielo odohrá orchester z maďarského Györu." Po prvý raz v histórii sa na festivale predstaví aj činoherný súbor Slovenského národného divadla. Na trenčianskom letisku odohrá hneď dve predstavenia, Hollyroth a rozprávku Mechúrik a Koščúrik. Hra Hollyroth, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá je skutočným hereckým koncertom v súčasnosti snáď nášho popredného divadelného herca Roba Rotha. V roku 2010 za úlohu spisovateľa, prekladateľa a katolíckeho kňaza Jána Hollého získal Roth cenu Dosky za Najlepší mužský herecký výkon a hra pod režisérskou taktovkou Rastislava Balleka a s pôsobivou hudbou DJ Oswalda vyhrala zase hlavnú kategóriu Najlepšia inscenácia.

Najväčšími hudobnými hviezdami tohtoročnej Pohody budú Kaiser Chiefs, Smashing Pumkins, Nick Cave či projekt Atoms for Peace, za ktorým stojí Thom Yorke z Radiohead, Kate Nash, Major Lazer, Orquesta Buena Vista Social Club, Tony Allen. Premiéru na Pohode bude mať kanadské zoskupenie Lemon Bucket Orchestra. Na festival sa vracia skupina N.O.H.A, ktorá na Pohode hrala pred štyrmi rokmi. Z domácich interpretov to budú Para, Andrej Šeban Band, Kubo Ursiny a Provisorium, Polemic, Bratislava Hot Serenaders, Billy Barman, Zlokot, Tibor Holoda, Puding pani Elvisovej, Modré Hory, AMO, Davová Psychóza, Purist, B-Complex či Walter Schnitzelsson. Silné zastúpenie bude mať aj česká hudobná scéna, hlavnou hviezdou bude Pražský výběr v najslávnejšej zostave, skupiny Midi Lidi, Prago Union, Zrní či folkoví Bratia Ebenovci. Umelci, ktorí vystúpia na tohtoročnom festivale, sa budú môcť schádzať v spoločnom priestore, akejsi Artist Village. Bude to priestor, kde sa budú stretávať všetci zúčastnení interpreti a odkiaľ budú vyrážať na svoje scény a vystúpenia. 

Základné parametre festivalu ostanú zachované, teda šesť hlavných hudobných scén. Rozšíria sa však priestory a počet debatných scén, keďže na debaty chodí stále viac a viac ľudí. Organizátori myslia na všetko, od zázemia stanového mestečka, cez kompletné služby, kde nechýbajú bankomaty či nabíjačky mobilov, až po zdravotné zabezpečenie. Aj v tomto roku zabezpečia organizátori špeciálne autobusy, ktoré návštevníkov dopravia z troch slovenských a dvoch českých miest k bránam trenčianskeho letiska a po jeho skončení ich zase odvezú domov. Autobusy budú 11. júla vypravené z Banskej Bystrice, Zvolena, Bratislavy, Brna a Prahy. Spätnú cestu ponúknu fanúšikom 14. júla s odchodom z festivalového areálu od centrálneho Bažant pódia. Nie náhodou je festival Bažant Pohoda už tri roky po sebe zaradený do Top 10 medzi najlepšími stredne veľkými festivalmi v ankete Festival Awards Europe. 

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…