Dobré noviny
Na olympiáde v Pjongčangu sa zúčastnia aj športovci KĽDR
TASR
TASR

Na olympiáde v Pjongčangu sa zúčastnia aj športovci KĽDR

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Okrem športovcov sa v dejisku ZOH predstaví aj 140-členná skupina umelcov, pozostávajúcu z orchestra, spevákov a tanečníkov.

Bratislava 2. februára (TASR) - Pjongčang uspel s kandidatúrou na usporiadanie najväčšieho sviatku svetového športu na tretí pokus. Organizátori ZOH 2018 sa netaja tým, že chcú priniesť svetu najkompaktnejšie zimné olympijské hry v histórii. Výhodou je malá vzdialenosť medzi oboma hlavnými olympijskými centrami - horským klasterom s komplexom Alpensia a mestom Kangnung ležiacom v prímorskej oblasti.

Vďaka rozvinutej dopravnej infraštruktúre by mala cesta autobusom medzi oboma centrami trvať 40-50 minút, ďalšie desiatky minút zoberú čakanie na prestup a prepravy do jednotlivých vetiev. Dôležitú úlohu by malo zohrať spustenie prevádzky rýchlovlaku medzi Pjongčangom a juhokórejskou metropolou Soul. Čas prepravy medzi hlavným a organizátorským mestom sa podľa odhadov skráti z troch na jednu hodinu. Počas hier budú fungovať dve olympijské dediny. V hlavnej v Pjongčangu by malo nájsť prechodný domov 3894 účastníkov ZOH. Kangnung bude hostiť 2900 olympionikov.

Pjongčang leží v provincii Kangwon-do 180 km od Soulu. Rozprestiera sa v horách v nadmorskej výške až do 700 metrov nad morom, prischla mu prezývka "Kórejské Alpy". Má viac ako 43.000 obyvateľov, veľa z nich pracuje v oblasti poľnohospodárstva. Pjongčang je jedno z najchladnejších miest v celej krajine. V zime tam prúdi studený vzduch z Ruska a teploty v januári neraz dosahujú mínus 20 stupňov Celzia. Pre turistov ponúka viaceré atrakcie. Lákadlom je najmä chrám Woljeongsa, v ktorom môžu návštevníci obdivovať starobylé budhistické pamiatky. Postavili ho v roku 643. Masívny komplex počas kórejskej vojny zničili, no potom ho prestavali a v súčasnosti je jedným z desiatich národných parkov. Vyhľadávaným je aj horský rezort Daegwallyeong s ovčou farmou, ktorá bola súčasťou mnohých kórejských filmov. Prímorský Kangnung má takmer 300.000 obyvateľov, ale menšiu a homogénnejšiu plochu obývania. Rozprestiera sa pri Japonskom mori a je to hospodárske centrum severovýchodnej časti krajiny.

Kórejská republika privíta najlepších športovcov sveta po druhý raz. OH 1988 v Soule bojkotovali športovci susednej KĽDR. V Pjongčangu napriek napätým vzťahom medzi oboma krajinami reprezentanti kórejského severu chýbať nebudú. Okrem športovcov sa v dejisku ZOH predstaví aj 140-členná skupina umelcov, pozostávajúcu z orchestra, spevákov a tanečníkov. Obe krajiny sa tiež dohodli, že vyšlú na olympiádu spoločný tím hokejistiek a počas otváracieho ceremoniálu budú pochodovať pod zjednotenou vlajkou.

Pred 30 rokmi v Soule okrem KĽDR absentovali aj Kuba, Etiópia, Albánsko, Nikaragua, Seychely či Madagaskar. Na rozdiel od OH 1984 v Los Angeles však na olympiáde štartovali aj športovci z bývalého Východného bloku a dvaja Slováci reprezentujúci vtedajšiu ČSSR sa tešili zo zisku zlata. Jozef Pribilinec triumfoval v chôdzi na 20 km a Miloslav Mečíř v tenisovej dvojhre pri návrate "bieleho športu" do olympijského programu po 64-ročnej prestávke. Poslednýkrát na olympijskom fóre sa v medailovej bilancii krajín objavili dve dlhoročné veľmoci - ZSSR a NSR.

Soul sa zapísal do olympijskej histórie aj veľkým škandálom v podobe dopingového prípadu Bena Johnsona. Kanadský šprintér vyhral beh na 100 metrov v novom svetovom rekorde 9,79 s. O tri dni neskôr mu však zlato odobrali, pretože ho pozitívne testovali na zakázaný steroid stanozolol. Najcennejší kov dodatočne udelili jeho najväčšiemu rivalovi Američanovi Carlovi Lewisovi. Johnson prišiel pre doping nielen o olympijský titul a svetový rekord, ale aj o zlato z MS 1987 v Ríme. Hviezdami olympiády v Soule sa stali americký plavec Matt Biondi a Kristin Ottová z NDR. Obaja získali po šesť zlatých medailí, Ottová ako vôbec prvá plavkyňa v histórii.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…