Vladimir Putin si pripomenul 75. výročie víťazstva v Stalingrade
TASR
TASR

Vladimir Putin si pripomenul 75. výročie víťazstva v Stalingrade

Stredom mesta prešlo v rámci vojenskej prehliadky 75 tankov - každý za jeden rok od ukončenia bitky. Na podujatí sa zúčastnilo aj približne 1500 vojakov a 50 lietadiel.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) počas kladenia vencov k pamätníku Matka vlasť na Mamajovej mohyle neďaleko Volgogradu k 75. výročiu nemeckej kapitulácie v jednej z najtažších bitiek v II. svetovej vojne o mesto Stalingrad (dnes Volgograd) 2. februára 2018. Počas päťmesačnej bitky o mesto na prelome rokov 1942 a 1943 zahynuli asi dva milióny vojakov a civilistov. — Foto: TASR/AP

Moskva 2. februára (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin si v piatok pripomenul 75 rokov od víťazného skončenia bitky o Stalingrad, krutého obliehania, ktoré sa stalo kľúčovým vojenským a psychologickým zlomom vo vývoji druhej svetovej vojny.

V meste, ktoré sa dnes volá Volgograd, položil vence pri pamätníku a minútou ticha si uctil padlých v Stalingradskej bitke, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa.

Stredom mesta prešlo v rámci vojenskej prehliadky 75 tankov - každý za jeden rok od ukončenia bitky. Na podujatí sa zúčastnilo aj približne 1500 vojakov a 50 lietadiel. Prehliadku sledovalo odhadom 30.000 divákov, ktorí mohli vidieť aj raketový systém balistických striel Iskander a modernizovaný raketový systém protivzdušnej obrany S-400.

Nacistické vojská v zime na prelome rokov 1942 a 1943 okupovali väčšinu Stalingradu, keď viac než 300.000 z nich obkľúčila Červená armáda. Sovietske víťazstvo prišlo po úmornom úsilí a vyžiadalo si približne 700.000 mŕtvych z radov Sovietov. Päťmesačná bitka o Stalingrad sa stala symbolom odporu Sovietskeho zväzu, poznamenáva agentúra TASS.

Celkovo v bitke o Stalingrad zahynulo vyše milióna ľudí. Pri plánovaní protiofenzívy neďaleko Stalingradu zohrali ústrednú úlohu dvaja sovietski velitelia - Georgij Žukov a Alexandr Vasilevskij. Išlo o mimoriadne veľkú porážku pre Nemcov, ktorí sem museli následne preveliť značné sily zo západného frontu, aby tak nahradili rozsiahle ľudské straty.

Mesto známe počas cárskej éry ako Caricyn sovietska vláda premenovala v roku 1925 na Stalingrad ako poctu vtedajšiemu diktátorovi Josifovi Stalinovi. Mesto ležiace na rieke Volge bolo premenované opäť v 60. rokoch v rámci politického odmäku po Stalinovej smrti. Volgograd na juhu Ruska má v súčasnosti vyše milióna obyvateľov.

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…