Vladimir Putin si pripomenul 75. výročie víťazstva v Stalingrade
TASR
TASR

Vladimir Putin si pripomenul 75. výročie víťazstva v Stalingrade

Stredom mesta prešlo v rámci vojenskej prehliadky 75 tankov - každý za jeden rok od ukončenia bitky. Na podujatí sa zúčastnilo aj približne 1500 vojakov a 50 lietadiel.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) počas kladenia vencov k pamätníku Matka vlasť na Mamajovej mohyle neďaleko Volgogradu k 75. výročiu nemeckej kapitulácie v jednej z najtažších bitiek v II. svetovej vojne o mesto Stalingrad (dnes Volgograd) 2. februára 2018. Počas päťmesačnej bitky o mesto na prelome rokov 1942 a 1943 zahynuli asi dva milióny vojakov a civilistov. — Foto: TASR/AP

Moskva 2. februára (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin si v piatok pripomenul 75 rokov od víťazného skončenia bitky o Stalingrad, krutého obliehania, ktoré sa stalo kľúčovým vojenským a psychologickým zlomom vo vývoji druhej svetovej vojny.

V meste, ktoré sa dnes volá Volgograd, položil vence pri pamätníku a minútou ticha si uctil padlých v Stalingradskej bitke, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa.

Stredom mesta prešlo v rámci vojenskej prehliadky 75 tankov - každý za jeden rok od ukončenia bitky. Na podujatí sa zúčastnilo aj približne 1500 vojakov a 50 lietadiel. Prehliadku sledovalo odhadom 30.000 divákov, ktorí mohli vidieť aj raketový systém balistických striel Iskander a modernizovaný raketový systém protivzdušnej obrany S-400.

Nacistické vojská v zime na prelome rokov 1942 a 1943 okupovali väčšinu Stalingradu, keď viac než 300.000 z nich obkľúčila Červená armáda. Sovietske víťazstvo prišlo po úmornom úsilí a vyžiadalo si približne 700.000 mŕtvych z radov Sovietov. Päťmesačná bitka o Stalingrad sa stala symbolom odporu Sovietskeho zväzu, poznamenáva agentúra TASS.

Celkovo v bitke o Stalingrad zahynulo vyše milióna ľudí. Pri plánovaní protiofenzívy neďaleko Stalingradu zohrali ústrednú úlohu dvaja sovietski velitelia - Georgij Žukov a Alexandr Vasilevskij. Išlo o mimoriadne veľkú porážku pre Nemcov, ktorí sem museli následne preveliť značné sily zo západného frontu, aby tak nahradili rozsiahle ľudské straty.

Mesto známe počas cárskej éry ako Caricyn sovietska vláda premenovala v roku 1925 na Stalingrad ako poctu vtedajšiemu diktátorovi Josifovi Stalinovi. Mesto ležiace na rieke Volge bolo premenované opäť v 60. rokoch v rámci politického odmäku po Stalinovej smrti. Volgograd na juhu Ruska má v súčasnosti vyše milióna obyvateľov.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…