V rebríčku návštevnosti Prešovského kraji vedie Ľubovnianske múzeum
TASR
TASR

V rebríčku návštevnosti Prešovského kraji vedie Ľubovnianske múzeum

Hrad a expozíciu ľudovej architektúry si prišlo pozrieť rekordných takmer 195.000 návštevníkov. Je to o vyše 10.000 ľudí viac ako rok predtým.

Na snímke turisti prichádzajú po ceste k Ľubovnianskemu hradu počas otvorenia letnej turistickej sezóny na hrade a skanzene v Starej Ľubovni. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Prešov 1. februára (TASR) - Múzeá a galérie v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraj (PSK) majú za sebou úspešný rok. Hrady, skanzeny, expozície a výstavy prilákali vlani vyše 431.000 návštevníkov, čo je o takmer 46.000 viac ako v roku 2016. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

V Prešovskom kraji si prvenstvo obľúbenosti vlani udržalo Ľubovnianske múzeum. Hrad a expozíciu ľudovej architektúry si prišlo pozrieť rekordných takmer 195.000 návštevníkov. Je to o vyše 10.000 ľudí viac ako rok predtým. Hrad, ktorý v posledných rokoch prešiel rozsiahlymi rekonštrukciami, ponúka atraktívne prehliadky i podujatia. Verejnosť najviac prilákalo zinscenovanie Mierového stretnutia kráľov na hrade Ľubovňa, ktoré videlo vyše 5800 divákov.

Dvojkou v návštevnosti je Šarišské múzeum v Bardejove. Jeho umelecko-historické a prírodné zbierky pritiahli vyše 55.000 návštevníkov, teda o 4000 viac ako predvlani. Jeleňová zdôraznila, že nepochybne sa pod priaznivú bilanciu podpísala aj obnova dvoch objektov, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami – Meštianskeho domu na Radničnom námestí so vzácnymi expozíciami ikon a Meštianskeho domu na Rhodyho ulici.

Záujem návštevníkov vzrástol aj v Múzeu v Kežmarku. Jediný mestský hrad na Spiši, ktorý sa prezentuje meštianskou bytovou kultúrou, historickými vozidlami a mnohými výstavami zaujal sériou podujatí venovaných rodine Tököly či divadelnými predstaveniami Krvavé dejiny. Jeho bránami prešlo 46.000 návštevníkov.

Novú éru začalo vlani písať Krajské múzeum v Prešove so svojimi pobočkami v Hanušovciach nad Topľou a Stropkove. Celková návštevnosť tzv. Tripolitany atakovala hranicu 45.000 hostí, čo je o takmer 16.500 viac ako rok predtým.

Polepšilo si aj Vihorlatské múzeum v Humennom, ktoré zaznamenalo takmer 40.000 vstupov. Mierne stúpol záujem o Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktoré predvlani zaznamenalo takmer 15.000 hostí, o rok neskôr o 1000 viac. Najmenší záujem bol o Podtatranské múzeum v Poprade, ktoré je už tretí rok uzatvorené pre rozsiahle rekonštrukčné práce a funguje len expozícia v Spišskej Sobote. Tú si minulý rok pozrelo o polovicu menej ľudí ako rok predtým 1500 návštevníkov.

Pod PSK patria aj dve galérie. V počte návštevníkov si polepšila len Tatranská galéria v Poprade. Vďaka výstavným počinom, prednáškam, umelecko-edukatívnym aktivitám si na svoje konto pripísala takmer 21.000 návštevníkov. Pokles milovníkov umenia na 11.000 zaznamenala Šarišská galéria v Prešove, ktorej prevádzka je pre rekonštrukciu obmedzená.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…