Dobré noviny
V týchto obciach budú fašiangové oslavy podľa zápisu v UNESCO
TASR
TASR

V týchto obciach budú fašiangové oslavy podľa zápisu v UNESCO

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Milan Kapusta

Fašiangové či masopustové sprievody majú v Českej republike bohaté tradície v mnohých regiónoch.

Bratislava 1. februára (TASR) – Fašiangové či masopustové sprievody majú v Českej republike bohaté tradície v mnohých regiónoch.

Rituálny sprievod a masky tých na Hlinecku vo východných Čechách sa prakticky nezmenili od konca 19. storočia, čo umožnilo v roku 2010 ich zápis do Zoznamu nehmotného svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Masopustové oslavy v obciach tohto mikroregiónu sú zdokumentované aj v stálej expozícii v Hlinsku. Takmer v autentickej historickej podobe ich možno zažiť v sobotu (3.2.) v obciach Hamry a Studnice i 10.2. v obci Vortová.

Podľa Marcely Šimánkovej z Mikulova svojimi tradičnými fašiangovými sprievodmi obcou je známa aj moravská časť Mikulovsko. Ľudia oblečení do krojov a rôznych prevlekov chodia dedinou od rána do večera a v každom dome zvonia. Je to také tradičné veselie, ktoré obyčajne končí zábavou s pochovávaním basy.

"Tým vlastne končí hodovanie a začína sa pôst pred veľkonočným obdobím. Fašiangové pochody prebiehajú vo februári od prvého víkendu a sú vo všetkých obciach Mikulovska. Každá z nich si to organizuje sama, niektoré s väčšou tradíciou, niektoré s menšou. V podstate ten základný sprievod v maskách je rovnaký," uviedla pre TASR Šimánková, odborný zamestnanec mesta Mikulov.

V najväčšom skanzene v strednej Európe pri Rožnově pod Radhoštěm v prvú februárovú sobotu okrem sprievodu budú pravé zabíjačkové hody aj so súťažou o najlepšiu klobásu a najchutnejšiu tlačenku. Tieto ľudové tradície nebývajú organizované len na vidieku.

Aj obyvatelia českej metropoly s jej návštevníkmi môžu zažiť atmosféru hodovej zábavy v maskách. V sobotu je v Prahe 7 plánovaný veľký Letenský masopust. Dopoludnia sa možno zúčastniť sprievodu zo Strossmayerovho námestia smerom na Letnú do galérie Scarabeus, popoludní v Národním zemědělskem muzeu možno ochutnať tradičnú masopustnú gastronómiu.

V ten deň budú zabíjačkové hody i na Karlínskom námestí aj s remeselnými trhmi, jazdou na konskom voze a netradičnou masopustovou dielňou. Na Kampe bude hemženie masiek počas Malostranského masopustu (10.2.). K najstarším podobným pražským akciám patrí trojdňový (10. – 11. a 13. 2.) Žižkovský masopust, ktorého záverečný sprievod vyvrcholí ohnivou šou.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…