Deti oslávia svoj sviatok aj so strašidlami a v ZOO pokrstia nosáľa
TASR
TASR

Deti oslávia svoj sviatok aj so strašidlami a v ZOO pokrstia nosáľa

Aj s bájnymi bytosťami a strašidlami či krstom nosáľa červeného počas blížiaceho sa víkendu oslávia malí Bratislavčania svoj Medzinárodný deň detí (MDD).

Bratislava 31. mája (TASR) – Aj s bájnymi bytosťami a strašidlami či krstom nosáľa červeného počas blížiaceho sa víkendu oslávia malí Bratislavčania svoj Medzinárodný deň detí (MDD).

Jazda historickou električkou, ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Bielu ulicu budú môcť pokresliť kriedou a v Sade Janka Kráľa sa zase naučiť tancovať hip-hop. Program pre nich štartuje už dnes popoludní, a to jazdou v historickej električke.

Električka bude odchádzať z Námestia Ľudovíta Štúra každú polhodinu a malých Bratislavčanov bude voziť od 13.00 do 18.00 h. Deti budú môcť svoje zvedavé otázky položiť vodičovi i dobovo oblečenej sprievodkyni. Historická električka bude premávať po trase Nám. Ľ. Štúra - Šafárikovo námestie - Štúrova - Nám. SNP - Obchodná - Radlinského - Vazovova - Krížna - Špitálska - Jesenského a späť.

V sobotu 1. júna deti svojimi kresbami rozveselia ulicu okolo Obchodu v múzeu na Bielej 6. Medzi 10.00 a 16.00 h ju totiž budú môcť pomaľovať kriedami. "Keby počasie hnevalo, schováme sa v múzeu, kde na vás budú čakať papiere, omaľovávanky a farbičky," pozývajú organizátori.

Objavovať sa v sobotu budú aj bratislavské zákutia, kde v dávnych časoch prebývali rozprávkové a bájne bytosti. Ich tajné skrýše malým Bratislavčanom ukáže lektorka Katarína Gašparová, ktorá svoju "expedíciu" začne o 10.00 h pri studni na Primaciálnom námestí. Tam budú môcť medzi 11.30 a 13.00 h deti vidieť aj rôzne varianty známeho autíčka – veterána VW Chrobák.

Od 15.00 h bude deti na Hviezdoslavovom námestí zabávať aj šašo či kúzelník. Zaspieva im aj Laura Wengová zo súťaže Slovensko má talent a vystúpia detské folklórne súbory Klnka, Trávniček a tiež Detské baletné štúdio. Rozprávkový deň pre najmenších nachystajú herci, žongléri, tanečníci aj samuraji, čarovať bude kúzelník a sokoliar porozpráva svoje príhody v nákupnom centre Eurovea, informovala vedúca referátu mediálnej komunikácie na bratislavskom magistráte Daniela Rodinová.

Múzeum mesta Bratislavy (MMB) zase pozýva deti na návštevu k Slovanom. V Detskom ateliéri MMB chlapci a dievčatá v sobotu uvidia, akými zbraňami Slovania bojovali, akú taktiku v bitkách používali, ale aj na akých významných bitkách sa zúčastnili. Stretnutie s tovarišstvom starých bojových umení začne o 14.30 h, miesto si však treba vopred rezervovať.

Na deň detí pozýva aj bratislavská zoologická záhrada. Oslavovať s malými Bratislavčanmi začne v nedeľu 2. júna o 11.00 h komentovaným kŕmením a o 14.00 h odštartuje v ZOO zábavný program aj s Majstrom "N" a maskotmi televízie Minimax Mini, Maxom, Mickou a Bumbrlíčkom. Vystúpi speváčka Deborah a v ZOO tiež slávnostne pokrstia nosáľa červeného Pinokia. Chýbať nebude skákací hrad, tvorivé dielne či maľovanie na tvár.

Občianske združenie Moonlight camp pripravuje pre deti v sobotu podujatie s názvom Na palube jednorožca. V Sade Janka Kráľa akcia odštartuje o 10.00 h. "Po registrácii dostanú deti hraciu kartu, absolvovať môžu 20 stanovíšť s atraktívnymi súťažami, ukážkami techniky a práce polície, hasičov, horskej služby, vojakmi a kynológmi," vysvetlila Michaela Platznerová z kancelárie petržalského starostu. Po absolvovaní každého stanovišťa dostanú pečiatku s písmenom. Keď absolvujú všetky a vyzbierajú všetky písmenká, vylúštia tajničku a budú zaradené do žrebovania.

Na deti až do 16.00 h čakajú v sade aj ďalšie sprievodné akcie. Zúčastniť sa môžu na rôznych workshopoch, kde budú napríklad vyrábať objekty z recyklovaného odpadu, alebo sa učiť hip-hop. Zaskákať si môžu v nafukovacích hradoch, naučiť sa bubnovať v detskej škole, uvidia simulovanú záchrannú akciu. Na deti čaká aj čitateľský kútik či meranie zraku, vymenovala Platznerová. V sade sa predvedie aj čestná stráž slovenských Ozbrojených síl a na pódiu vystúpia majsterky sveta v hip-hope aj raper Ego.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…