V Európe i na Slovensku poukážu na potenciál kultúrneho dedičstva
TASR
TASR

V Európe i na Slovensku poukážu na potenciál kultúrneho dedičstva

Predmetom záujmu a propagácie aktivít bude kultúrne dedičstvo vo všetkých jeho formách – hmotnej, nehmotnej i digitálnej.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 29. januára (TASR) – Kultúrne dedičstvo je nielen odkazom minulosti, ale aj cenným zdrojom pre budúcnosť. Túto myšlienku bude rozvíjať Európsky rok kultúrneho dedičstva (ERKD) 2018, ktorého aktivity sa budú realizovať i na Slovensku.

Predmetom záujmu a propagácie aktivít bude kultúrne dedičstvo vo všetkých jeho formách – hmotnej, nehmotnej i digitálnej. Národná koordinátorka ERKD 2018 Zuzana Ondrejková na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave informovala, že cieľom celoeurópskych aktivít je prostredníctvom kultúrneho dedičstva posilniť spájanie a spolupatričnosť k európskej spoločnosti, zároveň pozdvihnúť povedomie o kultúrnom dedičstve. "Keď o ňom budeme mať vedomosť, budeme ho poznať, vytvoríme si k nemu citovú väzbu a tak je oveľa väčší predpoklad, že budeme mať tendenciu ho ochraňovať, prezentovať i zachovávať pre ďalšie generácie," ozrejmila. V rámci tém, ktoré sa budú rozvíjať prostredníctvom štyroch tematických oblastí nadnárodných projektov, sa preto iniciatívy zamerajú aj na otázky zmien, ktorými prechádza kultúrne dedičstvo, a taktiež hrozieb a rizík, s ktorými je konfrontované.

Medzi oficiálne aktivity ERKD môžu svoje projekty prihlásiť aktéri na národnej, regionálnej i miestnej úrovni, ministerstvá, štátne kultúrne inštitúcie, ale aj spolky a združenia z mimovládneho sektora, rovnako i odborníci v oblasti kultúrneho dedičstva. Prihlásiť svoje aktivity možno prostredníctvom webu Ministerstva kultúry SR. "Registrujeme značný záujem, oficiálne máme zatiaľ prihlásených desať aktivít," informovala Ondrejková. "Jednou z nich je aj medzinárodná konferencia, ktorá sa bude konať 13.-14.2. vo dvorane ministerstva kultúry a ktorá bude zameraná na tému obnovy hradov," dodala.

Tému ERKD bude do svojich aktivít implementovať aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. "Myšlienky ERKD budeme rozvíjať prostredníctvom kampane na sociálnej sieti, ale takisto aj v rámci podujatí, ktoré organizujeme, alebo sa minimálne podieľame na ich konaní, tak ako napríklad súťaž Junior internet alebo festivaly ako Kremnické gagy či Cirkul'art," informoval vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Ladislav Miko. Verí, že ERKD podnieti a bude inšpirovať ľudí aj k tomu, aby sa zaujímali i o slovenské tradície a zvyky.

Medzi inštitúciami, ktoré sa už ku kampani ERKD pripojili, je aj Slovenská národná galéria (SNG). "Nie je to však formou výstavy, ale prostredníctvom digitalizácie kultúrneho dedičstva a nášho Webu umenia poskytujúcemu byť aj v pohodlí domova v priamom dotyku s kultúrnym dedičstvom," uviedla generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandra Kusá.

Na vyhlásení roka 2018 za Európsky rok kultúrneho dedičstva sa na základe návrhu EK dohodli členské štáty a Európsky parlament. Oslavy ERKD 2018 sa oficiálne začali už v decembri 2017 na Európskom kultúrnom fóre v talianskom Miláne. Na národnej úrovni otvorilo ERKD na konci novembra 2017 podujatie Fénix, na ktorom odovzdávali Cenu ministra kultúry za najlepšiu obnovu národnej kultúrnej pamiatky.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…