Na MFF Transilvania budú mať zastúpenie aj slovenské filmy
SITA
SITA

Na MFF Transilvania budú mať zastúpenie aj slovenské filmy

V súťažnej sekcii bude Slovensko zastupovať film Až do mesta Aš (2012), ďalších sedem slovenských snímok premietnu v samostatnej sekcii Fokus.

BRATISLAVA 30. mája - V rumunskom meste Kluž odštartuje v piatok 31. mája 12. ročník Medzinárodného filmového festivalu Transilvania, ktorý každoročne uvádza najzaujímavejšie európske filmy vyznačujúce sa originalitou.

Tento rok sa do jeho súťažnej sekcie prebojovala aj snímka slovenskej režisérky Ivety Grófovej Až do mesta Aš (2012). Okrem neho festival venuje priestor prezentácii slovenskej kinematografie v špeciálnej sekcii Fokus. Podujatie potrvá do 9. júna a zúčastní na ňom aj početná delegácia slovenských tvorcov.

Súťažná sekcia festivalu je zameraná na mladých tvorcov a na ich prvé a druhé celovečerné filmy. Do jej výberu sa tento rok dostali filmy z dvanástich krajín, slovenskú kinematografiu bude reprezentovať spomínaná snímka Až do mesta Aš.

Film uvedú na troch projekciách a osobne ho na festivale predstaví jeho režisérka Iveta Grófová. O víťazovi v súťaži bude rozhodovať päťčlenná porota v zložení: maďarský scenárista a režisér György Pálfi, umelecký riaditeľ MFF Tribeca v New Yorku Frédéric Boyer, rumunský scenárista a režisér Cristi Puiu, nemecká herečka Franziska Petri a bývala riaditeľka MFF Edinburgh Lynda Myles.

V sekcii Fokus premietnu sedem slovenských filmov - Môj pes Killer (2013) Miry Fornay, Ďakujem, dobre (2009) Mátyása Priklera, Nový život (2012) Adama Oľhu, Zvonky šťastia (2012) v réžii Mareka Šulíka a Jany Bučkovej, Tanec medzi črepinami (2012) Mareka Ťapáka, Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra a Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska.

"Fokus zameraný na slovenskú kinematografiu je pre nás dôležitý. V Rumunsku sa naše filmy často nepremietajú a účasť na festivale MFF Transilvania môžeme považovať za štart užšej spolupráce. Tento rok plánujeme uvedenie slovenských filmov aj na ďalších podujatiach v Rumunsku," uviedla Alexandra Strelková, riaditeľka Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a zároveň koordinátorka prezentácie slovenskej kinematografie v Rumunsku.

Na podujatí osobne odprezentuje filmy z archívu SFÚ. Na festivale sa zúčastnia aj Mária a Terézia Oľhové, ktoré predstavia film Nový život, režisér a producent filmu Ďakujem, dobre Mátyás Prikler a producent filmu Môj pes Killer Juraj Buzalka.

Agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…