Dobré noviny
Ekologické správanie na Slovensku
Inzercia
Inzercia

Ekologické správanie na Slovensku

Ekologické správanie je čoraz viac preberanou témou v médiách, no aj napriek tomu sa častokrát voči prírode chováme ľahostajne. I keď by sa príroda bez našej existencie zaobišla, my ju k prežitiu potrebujeme. Voda, kyslík či iné zdroje, ktoré nám dáva príroda nemôžeme brať ako samozrejmosť, a preto by sme sa mali zamyslieť nad naším správaním a životné prostredie ochraňovať.

Plasty

Už takmer v každom meste či obci na Slovensku môžeme nájsť veľké kontajnery určené na separovanie odpadu. I keď v severských krajinách je separovanie odpadu bežnou súčasťou života občanov, u nás to stále tak samozrejmé nie je. Ak vyhodíte napríklad PET fľašu v prírode, jej rozklad môže trvať až 500 rokov.

Pre príklad si môžeme zobrať prehľad z výročnej správy združenia európskych výrobcov plastov PlasticsEurope kde uviedli, že kým Slovensko skládkuje 31-51 % spotrebiteľského plastového odpadu, Švédsko skládkuje menej ako 10%. Rozdiel je taktiež aj v objeme recyklácie. Švédsko zrecykluje približne polovicu plastových obalov, kým Slovensko zrecykluje menej ako 20%.

Dobrým krokom je zníženie objemu používania plastov, čo podporila aj novela zákona o odpadoch, ktorá spoplatnila plastové tašky. Určite ste si všimli, že v supermarketoch už plastovú tašku či obyčajný sáčok jednoducho zadarmo nedostanete. Európska komisia chce taktiež zakázať aj jednorázové plasty, ako sú slamky či plastové príbory. Tento tovar samozrejme z regálov obchodov nezmizne, ale bude nahradený tovarom vyrobeným z ekologických alternatív.

Papier

Podobne ako plasty, aj papier je možné recyklovať. V prípade, že by ste papier neseparovali, k jeho rozkladu v prírode by došlo až po niekoľkých mesiacoch.

Ďalším spôsobom ako môžeme pomôcť k zníženiu odpadu, je vôbec daný papierový materiál nepotrebovať. Mnoho tlačovín, ktoré by sme prečítali len raz, ako napríklad letáky a katalógy, si môžeme pozrieť aj elektronicky vďaka internetu. Existuje viacero ekologických portálov, ktoré tento nápad podporujú a snažia sa tak prispieť k zníženiu odpadu. Jedným z nich je portál Kimbino.sk, ktorý sa snaží spájať informovanie o akciách a podporu ekológie.

Ak vás teda ani zníženie množstva odpadu nepresvedčí, používaním online materiálov môžete prispieť k menšiemu výrubu stromov. Pre jednoduchšiu predstavu aká je vaša pomoc dôležitá, si uvedieme pár čísel:

  • Z 5 m3 drava sa vyrobí približne 1000 kg papiera
  • 1000 kg vytriedeného papiera zachránime až 17 dospelých stromov
  • 1 takýto strom uvolní za deň až 7000 l kyslíka, čím pokryje dennú spotrebu 50 ľudí

Sklo

Sklo je ideálnym obalom, ktorý môžeme využiť viac krát. Použitie sklenených obalov opätovne, má vyššiu prioritu ako samotná recyklácia, nakoľko aj pri recyklácii je potrebné využiť ďalšie prírodné zdroje. Ak ani sklenený obal viac nepotrebujete, určite ho nevyhadzujte do obyčajného koša ale do kontajnerov na separovanie. Ak by ste vyhodili sklenenú fľašu do prírody, spôsobíte jej tým veľkú záťaž a rozklad skla bude trvať až 4000 rokov.

Hovoríte si ako môžem pomôcť? Stačí začať od seba a chrániť krajinu od nadmerného odpadu a znečisťovania. Ak by sme sa začali správať všetci zodpovedne, určite by sa nám všetkým žilo lepšie. Samozrejme existujú aj iné suroviny, ktoré môžete separovať, ako napríklad plech, železo a iné. Stačí sa porozhliadnuť a začať čím skôr, pretože už zajtra môže byť neskoro.

Už ste čítali?