Dobré noviny
Smer chce vidieť v Ústave pamäti národa svoju mládež
SITA
SITA

Smer chce vidieť v Ústave pamäti národa svoju mládež

Jedným z nominantov do Správnej rady je aj garant sociálneho podniku, ktorý vyšetruje polícia.

BRATISLAVA 26. júna - Ústav pamäti národa (ÚPN) môže už tento týždeň posilniť Roman Lebeda (29), hlavný odborný garant z gemerského sociálneho podniku, ktorý vyšetruje polícia.

Upozornil na to denník SME. Lebedu do funkcie člena správnej rady ÚPN navrhuje Smer-SD.

Ide o asistenta poslanca Andreja Kolesíka a funkcionára mladých sociálnych demokratov. Dvoch chýbajúcich členov Správnej rady ÚPN bude tento týždeň voliť parlament.

Polícia v súvislosti so spomínaným projektom sociálneho podniku už pol roka vyšetruje trestný čin poškodzovania záujmov európskych spoločenstiev. Spolu podľa nej vznikla škoda približne 1,9 milióna eur.

Lebedu spomínala už v septembri 2009 na tlačovej besede bývalá štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová, keď oznamovala podanie trestného oznámenia pre tunelovanie podniku.

Podnik polícia vyšetruje

Lebeda podľa nej predložil vyfakturovanie 2261 eur, výkaz jeho práce bol však totožný s inými pracovníkmi. V podniku pracoval aj Lebedov otec. „Považujem to za nehoráznosť,“ povedala SME poslankyňa Nicholsonová o nominovaní Lebedu do správnej rady ÚPN. Polícia vyšetrovanie podniku ešte neukončila.

Kolesík SME napísal, že Lebeda neprichádzal do styku s hospodárením podniku, nezískal žiadne neoprávnené platby a nikdy ho nekontaktovala polícia. „Riešil iba vzdelávanie,“ tvrdí Kolesík. Lebeda si je istý, že ho nevyšetrujú.

Smer-SD navrhuje do správnej rady ÚPN aj ďalšieho funkcionára mladej sociálnej demokracie Jána Hrubého (25).

Pracuje v IT firme a končí štúdium politológie. SME uviedlo, že na svojom blogu ďakoval prezidentovi za nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

„Náš pán prezident je jediný triezvy demokraticky zmýšľajúci občan,“ chválil Gašparoviča. O bývalej vláde napísal, že sa jej nemožno čudovať, že chce ovládnuť Generálnu prokuratúru SR. „Špeciálnu si vytvorili už v 90. rokoch po vzore NSDAP (strana nemeckých nacistov), ešte treba učesať tú pravú.“

Šéfka klubu Smeru vraj o veci nevedela

„Išlo o komparáciu, nie o vyslovenie názoru, ktorý by pojednával o neúčinnosti alebo nepotrebnosti Špecializovaného trestného súdu,“ bráni Hrubého Kolesík.

To isté napísal SME aj Hrubý. „Mladí ľudia majú svoje názory, ukázalo sa, že u nás má špeciálna prokuratúra opodstatnenie,“ povedala šéfka klubu Smeru-SD Jana Laššáková, ktorá oboch po dohode s Kolesíkom navrhla. „Nemôžete posudzovať ľudí podľa toho, čo píšu na blogu,“ myslí si.

O zaangažovanosti Lebedu v gemerskom sociálnom podniku vôbec nevedela. „Návrh bol daný, budeme voliť, uvidíme,“ povedala SME Laššáková. Člen Správnej rady ÚPN je volený na šesť rokov s mesačným platom 1500 eur. Správna rada rozhoduje o rozpočte ÚPN, ale aj jeho úlohách.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…