P. Hrušovský sa ešte nerozhodol, či bude kandidovať, nechce sa unáhliť
TASR
TASR

P. Hrušovský sa ešte nerozhodol, či bude kandidovať, nechce sa unáhliť

Bývalý predseda Národnej rady SR a súčasný šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský sa ešte stále nerozhodol, či sa bude uchádzať o prezidentský palác.

Pavol Hrušovský Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 30. mája (TASR) - Bývalý predseda Národnej rady SR a súčasný šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský sa ešte stále nerozhodol, či sa bude uchádzať o prezidentský palác. Nemieni sa uponáhľať, keďže nejde podľa jeho slov o jednoduché rozhodnutie. "Rozhodnutie dozrieva, ale nerozhoduje čas. Rozhodujú okolnosti, ktoré súvisia s týmto ťažkým rozhodnutím. Či už sú osobné, stranícke alebo politické," povedal pre TASR. Zdôraznil, že sa nerozhoduje o hocijakom poste, ale o hlave štátu. "Je to o zodpovednosti za krajinu a tak k tomu aj pristupujem," vyhlásil Hrušovský.

Ľudová platforma (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) sa už mesiace bezvýsledne dohaduje o spoločnom kandidátovi na prezidenta SR. Či sa dohoda zrodí, nie je celkom isté. Vyplýva to z vyjadrení viacerých predstaviteľov týchto strán. KDH a Most-Híd sú naklonení Pavlovi Hrušovskému. SDKÚ-DS chce kandidáta vybrať v primárnych voľbách. V nich sa môžu objaviť aj jej členovia. "Do úvahy pripadajú aj kandidáti z členskej základne," povedal nedávno pre TASR podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec s tým, že strana má záujem o dohodu v rámci Ľudovej platformy.

Termín primárok, v ktorých sa majú objaviť všetci kandidáti so záujmom o podporu SDKÚ-DS, podľa Štefanca ešte nie je. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár by však už čo najskôr rád videl nejaké rozhodnutie. Nech je akékoľvek, musí podľa neho padnúť do konca júna. Zdôraznil, že jeho strana má záujem o spoločného kandidáta, nezávisí to však len od nej. "Potrebujeme k tomu ale všetky tri strany. SDKÚ-DS sa k tomu ešte nejako nevyjadrila," povedal pre TASR Bugár.

Ľudovci o snahe nájsť spoločného kandidáta hovoria od minulého roka. Za spoločného kandidáta sa vyslovili aj liberáli zo SaS. Čakajú však na dohodu ľudovcov. Predseda Richard Sulík už neraz zapochyboval o schopnosti trojlístka KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd dohodnúť sa. "Ľudovci tu predvádzajú svoju neschopnosť v plnej kráse. Nie sú schopní dohodnúť sa na jednom mene. Nielenže nedodržiavajú jasné dohody, ako v prípade Najvyššieho kontrolného úradu, ešte sa tu aj strápňujú s kandidátom na post prezidenta, ktorého nevedia nájsť," povedal Sulík. Dodal, že SaS má však naďalej záujem o spoločného kandidáta a ešte chvíľu si na ľudovcov počkajú.

Voľby prezidenta SR by sa mali konať na jar 2014. Zabojovať o Prezidentský palác chce Andrej Kiska, ako aj historicky prvý predseda KDH Ján Čarnogurský. O kandidatúre uvažuje tiež europoslanec SDKÚ-DS Peter Šťastný, kandidovať chce i poslanec Radoslav Procházka. Záujem o post hlavy štátu oznámil aj 46-ročný invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec. Spomínali sa aj mená ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a expremiérky Ivety Radičovej, obaja však túto možnosť odmietli. Vládny Smer-SD sa plánuje zaoberať prezidentským kandidátom až na jeseň. V súvislosti s ním sa najčastejšie spomína premiér Robert Fico (Smer-SD).

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…