Dobré noviny
Prečo sa meteorológovia tak často mýlia v predpovediach? Môže za to mapa Slovenska
TASR
TASR

Prečo sa meteorológovia tak často mýlia v predpovediach? Môže za to mapa Slovenska

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/František Iván

Nečakane veľa zrážok sa vyskytlo cez víkend aj v oblasti Malých Karpát.

Bratislava 21. januára (TASR) – V oblasti Malých Karpát spadlo počas noci zo soboty (20.1.) na nedeľu ojedinele aj viac ako 10 milimetrov zrážok, aj keď predpovedné modely predpokladali nižšie úhrny. Aktuálne sú tu pritom rozdiely vo výške novej snehovej pokrývky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) tým ilustruje fakt, že predpovede počasia pre Slovensko sa niekedy tvoria ťažko. Príčinou je i rôznorodosť územia krajiny.

Podľa predpovedného systému SHMÚ Aladin sa mali najvyššie úhrny zrážok vyskytnúť v Banskobystrickom kraji. Na východných svahoch Malých Karpát bol predpovedaný úhrn do 6 milimetrov. „Podľa meraní z našich zrážkomerných staníc však v spomínanej oblasti spadlo ojedinele viac ako 10 mm,“ uviedol meteorológ Cyril Siman.

V Smoleniciach spadlo za posledných 24 hodín dokonca viac ako 17 mm zrážok, a to vo forme snehu. „Keby sme sa v nedeľu ráno vybrali na cestu pozdĺž Malých Karpát, zrejme by sme boli svedkami veľkých rozdielov vo výške snehovej pokrývky,“ priblížil Siman. K efektu navýšenia zrážkových úhrnov dochádza podľa neho v tejto oblasti pomerne často, predovšetkým pri juhovýchodnom prúdení.

„Na území Slovenska pozorujeme niekedy veľké rozdiely v počasí a to aj na pomerne malé vzdialenosti niekoľko kilometrov," konštatoval meteorológ s tým, že ich spôsobuje geografická rôznorodosť územia krajiny. Vďaka tomu sa podľa neho predpoveď počasia niekedy tvorí ťažko. Predpovedné modely nedostatočne simulujú zrážkové úhrny, ich predpoveď preto nebýva vždy úplne spoľahlivá.

Už ste čítali?