Eurokomisár Šefčovič predstaví ministrom odporúčania EK pre Slovensko
TASR
TASR

Eurokomisár Šefčovič predstaví ministrom odporúčania EK pre Slovensko

Európska únia predpokladá, že Slovensko je na správnej ceste odstrániť v tomto roku nadmerný deficit a stlačiť ho tak pod hranicu 3 %.

Bratislava 30. mája (TASR) - Európska únia predpokladá, že Slovensko je na správnej ceste odstrániť v tomto roku nadmerný deficit a stlačiť ho tak pod hranicu 3 %. Vyplýva to zo špecifických odporúčaní pre členské krajiny únie, ktoré v stredu (29.5.) predstavila Európska komisia (EK) a dnes ich slovenskej vláde príde osobne prezentovať eurokomisár Maroš Šefčovič.

Maroš Šefčovič Foto: TASR/AP

Brusel okrem hodnotenia súčasného stavu určil SR viacero domácich úloh, ktorým by sa krajina mala venovať v nasledujúcich dvoch rokoch - splniť rozpočet na rok 2013, ďalej znižovať deficit, neškrtať prorastové náklady, zefektívniť verejné výdavky a dôchodkový systém, zlepšiť výber daní aj politiku zamestnanosti.

Novela zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, o ktorej bude dnes tiež rokovať vládny kabinet, má za cieľ znížiť nákladovosť tretieho piliera, zvýšiť jeho atraktívnosť a zvýšiť ochranu účastníkov.

Ministerstvo práce v novele navrhuje sprísnenie podmienok na výplatu niektorých druhov dávok, vypustenie dávky odstupného, zavedenie nového druhu dávky, tzv. predčasného výberu a zrušenie dávkových plánov. Sporitelia by mali mať možnosť sporiť si naraz vo viacerých doplnkových dôchodkových fondoch. Takisto by mali získať daňové zvýhodnenie, a to zavedením nezdaniteľnej časti základu dane do výšky 180 eur ročne.

Na modernizáciu koľají, nástupíšť či podchodov na železničných staniciach sa v rokoch 2011 až 2012 vynaložili financie vo výške viac ako 542 miliónov eur. Necelá polovica týchto peňazí pochádzala z eurofondov, ďalších vyše 43 miliónov tvorilo spolufinancovanie k nim. Zo štátneho rozpočtu putovala na tento účel suma okolo 104 miliónov eur a zvyšok predstavovali vlastné zdroje Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a ich úvery.

Vyplýva to z informácie o plnení programu modernizácie a rozvoja železničnej infraštruktúry na roky 2011 až 2014, ktorú dnes vláde predkladá minister dopravy Ján Počiatek (nominant Smeru-SD).

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…