Dobré noviny
18-ročná Karin je najlepšou mladou vedkyňou Európy: Dokázala, že aj na gymnáziu sa dá robiť svetová veda
Dobré noviny
Dobré noviny

18-ročná Karin je najlepšou mladou vedkyňou Európy: Dokázala, že aj na gymnáziu sa dá robiť svetová veda

Česká mladá vedkyňa Karin Movsesjan.
Česká mladá vedkyňa Karin Movsesjan. — Foto: EUCYS

Mladá vedkyňa získala tri ceny na prestížnej súťaži v USA.

KARLOVE VARY 20. januára - Zoznámte sa s Karin Movsesjan, mladou vedkyňou, ktorá študuje tretí ročník na karlovarskom gymnáziu. Okrem toho ju však môžete pravidelne stretnúť aj v laboratóriu biologického ústavu lekárskej fakulty v Brne, kde sa venuje molekulárnej biológii, ktorá je jej najväčšou vášňou.

Karin sa jedného dňa na internete dočítala, že isté pracovisko na Masarykovej univerzite prijíma stredoškolákov práve v spomínanom odbore a tak sa rozhodla osloviť tamojšieho docenta Lumíra Krejčího. Ten už po krátkom rozhovore ponúkol mladučkej vedkyni miesto vo svojom laboratóriu.

Foto: FB/Karin Movsesjan

Výnimočnejšia než doktorandi

Docent Krejčí spoznal v Karin výnimočnú študentku. Odlišovala sa vraj tým, že presne vedela, čo chce robiť. „Často to nedokážu ani vyrovnaní študenti bakalára alebo doktorandi. Je veľmi inteligentná a je šikovná v laboratóriu – na základe teórie dokáže urobiť experiment. Táto kombinácia schopností je unikátna,“ prezradil docent Krejčí pre týždenník Respekt.

Foto: FB/Karin Movsesjan

Krejčí zadal vtedy iba 16-ročnej študentke vlastný projekt. Jej úlohou bolo zistiť, čo sa deje v bunkách nakazených rakovinou, pričom tínedžerka sa mala zamerať predovšetkým na proteín RAD51.

Karin investovala do projektu množstvo času, pracovala usilovne vyše roka a výsledkom bola odborná práca v rozsahu 100 strán. Základným poznatkom bolo, že uvedený proteín, ktorý je nakazený rakovinou, už viac nie je schopný chrániť bunky v procese rozmnožovania. Nechránené bunky pri rozmnožovaní mutujú, mení sa ich vzhľad a liečba, ktorá zaberala na ich pôvodnú podobu, už na ďalšiu generáciu nezaberá.

Foto: FB/Nobel NightCap

S prevratným poznatkom sa Karin podarilo uspieť na krajskom i celoštátnom kole súťaže pre mladých vedcov, odkiaľ postúpila na súťaž ISEF do Los Angeles v Spojených štátoch amerických.

Súťaže sa zúčastnilo 70 študentov zo 17 krajín sveta a projekty hodnotilo dovedna 11 porotcov. Aj tu Karin zahviezdila, keď vyhrala celkovo až tri ceny. Dve hlavné ceny získala v kategórii biochémia a treťou cenou je výlet na odovzdávanie Nobelových cien.

Foto: FB/Karin Movsesjan

Odmieta ponuky z Ameriky, chce zostať v Brne

Karinin popis toho, ako rakovinou napadnuté bunky dokážu meniť svoj vzhľad a svoje vlastnosti, môže byť mimoriadne prospešný pre vedcov, ktorí hľadajú spôsoby, ako rakovinu liečiť. Aj preto mladá slečna dostáva ponuky z najlepších amerických univerzít, aby prišla ďalej rozvíjať svoj výskum.

Karin však tieto ponuky slušne odmieta, chce totiž zostať pôsobiť v Brne. A to aj napriek tomu, že jej štúdia je natoľko kvalitná, že by pokojne vystačila na obhajobu doktorátu.

Istá prestíž sa však Karin aj tak dostane - najbližšie má totiž v pláne publikovať články v dvoch špičkových vedeckých časopisoch.

Už ste čítali?