SND uvádza obnovenú premiéru baletu Narodil sa chrobáčik
TASR
TASR

SND uvádza obnovenú premiéru baletu Narodil sa chrobáčik

Tanečnú rozprávku v dvoch dejstvách Narodil sa chrobáčik uvedie v historickej budove 1. júna v obnovenej premiére Balet Slovenského národného divadla.

Nikita Slovák , autor úpravy libreta baletu Narodil sa chrobáčik počas tlačovej konferencie Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 29. mája (TASR) - Tanečnú rozprávku v dvoch dejstvách Narodil sa chrobáčik uvedie v historickej budove 1. júna v obnovenej premiére Balet Slovenského národného divadla. Choreografom a režisérom inscenácie je Igor Holováč, autorom hudby Tibor Frešo, autorom libreta je Boris Slovák, úpravu a texty piesní napísal Nikita Slovák, scénu navrhol Milan Ferenčík, kostýmy Josef Jelínek. Dirigentom inscenácie je Dušan Štefánek.

Rozprávačmi príbehu sú Richard Stanke a Peter Trník, v jednotlivých tanečných postavách sa predstavia Romina Kolodziej, Barbora Kubátová, Juraj Žilinčár, Adrian Ducin, Viktória Šimončíková, Veronika Hollá, Kristína Luptáková, Daniel Slabý, Oliver Jahelka, Ruan Crighton, Orayio Di Bella a ďalší sólisti, spoluúčinkuje zbor baletu a orchester SND.

Balet SND uvádza na Medzinárodný deň detí obnovenú premiéru pôvodnej baletnej rozprávky s hudbou slovenského skladateľa Tibora Freša Narodil sa chrobáčik. Hudba s hlbokým etickým odkazom dáva detskému divákovi možnosť snívať na pozadí striedania ročných období a večného kolobehu prírody, ktorú si treba vážiť a ochraňovať. Svieža choreografia Igora Holováča, texty Nikitu Slováka a výprava z dielne renomovaných výtvarníkov Milana Ferenčíka a Josefa Jelínka sú zárukou divadelného zážitku.

Obnovenú premiéru chce súbor venovať 90. výročiu narodenia prvého slovenského choreografa Jozefa Zajka (27. 4. 1923 – 13. 3. 1991), ktorý inscenoval balet Narodil sa chrobáčik v roku 1985 ako svoju poslednú spoluprácu s Baletom SND s Igorom Holováčom v úlohe Svätojanka.

"Narodil sa chrobáčik je v kocke anabáza jedného života, ktorý vlastne ani nevnímame. Je to akési podobenstvo so životom človeka, kde sme sa snažili čo najkrajšie a najpoetickejšie podať jeden malinký život. Samozrejme je to aj trocha výchovné a som veľmi rád, že som toto predstavenie v SND robil, že sa to toľko rokov hralo a verím, že sa to ešte desať rokov bude hrať. Nechceli sme nič meniť, nechceli sme to aktualizovať, dávať do toho moderné prvky," uviedol pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami Nikita Slovák.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…