Slovensko zažije prvú medzinárodnú hudobnú šou hendikepovaných umelcov
TASR
TASR

Slovensko zažije prvú medzinárodnú hudobnú šou hendikepovaných umelcov

Prvá medzinárodná šou hendikepovaných spevákov a hudobníkov - Koncert za zdravý rozum – rozozvučí 13. júna o 19. hodine bratislavské Hlavné námestie.

Bratislava 29. mája (TASR) - Prvá medzinárodná šou hendikepovaných spevákov a hudobníkov - Koncert za zdravý rozum – rozozvučí 13. júna o 19. hodine bratislavské Hlavné námestie. Tí najlepší telesne a zrakovo postihnutí speváci a hudobníci zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska dokážu, že hendikep nie je bariéra.

Slovenský nevidiaci spevák Maroš Bango, česká kapela študentov a absolventov Jedličkovho ústavu The Tap Tap, nevidiaca speváčka z Poľska Patrycja Malinowska a maďarský nevidiaci klavírny virtuóz a spevák Mário Jánoki, to sú hviezdy júnových Koncertov za zdravý rozum 12. júna v Prahe a 13. júna na Hlavnom námestí v Bratislave.

Koncert za zdravý rozum je unikátnym projektom občianskych združení TAP (ČR) a Ambrelo (SR), ktorý chce prostredníctvom hudby priblížiť verejnosti svet hendikepovaných umelcov, ukázať, že život s hendikepom je normálny a motivovať ostatných k tomu, aby sa nebáli pracovať na svojom talente aj navzdory nepriazni osudu.

"Na nás trochu iných sa niektorí často pozerajú s ľútosťou, nedôverou a s množstvom predsudkov o našich možnostiach a schopnostiach. Na svojej neľahkej ceste životom pociťujeme bariéry nielen fyzické, ale aj psychologické. My sa však nevzdávame a niekedy sa nám podarí tieto bariéry prelomiť a realizovať sa v tom, čo je nám blízke," hovorí spevák Maroš Bango, ktorý od účasti v súťaži Česko-Slovensko má talent zaznamenal nebývalé úspechy aj za hranicami Slovenska.

"Život nám veľa vzal, ale aj veľa dal. Vzal nám možnosť vidieť očami paletu farieb, slnko, kvety, detský úsmev, našich blízkych a priateľov. Iným z nás vzal možnosť behať po lúke, po kopcoch, doslova postaviť sa na vlastné nohy. Dal nám však schopnosť vidieť a poznať svet srdcom a taktiež dar vyjadrovať sa spevom a hudbou. Napĺňa nás to rovnako ako zdravých hudobníkov. Žiť s hendikepom je totiž normálne," vysvetlila Jana Augustínová, hovorkyňa kapely The Tap Tap, ktorá na koncerte pokrstí svoje nové CD Moja voľba.

Projekt vzniká za finančnej podpory Vyšehradských fondov, Ministerstva kultúry SR, Ars Bratislavensis, Bratislavského samosprávneho kraja, Pražskej plynárenskej, spoločnosti Music data, Hlavného mesta Prahy a Prahy 1.

Maroš Bango, alebo aj slovenský Bocelli, je charizmatický nevidiaci umelec s krásnym hlasom a veľkým srdcom. Spieva operné árie, operety, kantilény, evergreeny, piesne z repertoáru slávnych tenorov Luciana Pavarottiho, Andreu Bocelliho a Petra Dvorského, aj ľudové piesne rôznych národov. Vďaka fenomenálnemu hudobnému sluchu a napriek zrakovému hendikepu hrá na štyroch hudobných nástrojoch a hrou často sprevádza svoj spev. Pravidelne účinkuje na koncertoch doma aj v zahraničí. Vydal tri sólové albumy.

Kapela The Tap Tap je kapela zložená z telesne postihnutých študentov a absolventov škôl pražského Jedličkovho ústavu. Kapelu v roku 1998 založil a dodnes vedie Šimon Ornest. The Tap Tap pravidelne vystupuje na českých festivaloch (Rock for People, Mezi ploty, Trutnov Open Air Music Festival) a v zahraničí (v roku 2012 na LOH v Londýne, v Moskve a v predchádzajúcich rokoch v Madride, Varšave, Bruseli). Medzi posledné veľké úspechy kapely patrí napríklad usporiadanie nevídanej charitatívnej akcie (paralelne konaných koncertov v Prahe, Brne a Ostrave) - Koncertu proti koncu sveta. Klip k piesni "Konec světa – zrušeno" získal ocenenie Zlatá pecka 2012. V súčasnosti sa The Tap Tap pripravuje na vystúpenie v rámci Pražskej jari, osláv 100. výročia založenia Jedličkovho ústavu.

TASR informovala producentka Alexandra Bangová.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…