Unikátny český nápad: Bábätkám v inkubátoroch znejú rozprávky. Výsledky sú ohromujúce!
ČTK
ČTK

Unikátny český nápad: Bábätkám v inkubátoroch znejú rozprávky. Výsledky sú ohromujúce!

Rozprávkové príbehy znejú predčasne narodeným bábätkám priamo do uší. Zdravotníci hovoria o úžasných výsledkoch!

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

OLOMOUC 13. januára - V inkubátoroch pôrodnice Fakultnej nemocnice Olomouc znejú rozprávkové príbehy, ktoré pomáhajú upokojiť predčasne narodené deti. Zdravotníci pomocou nahratých rozprávok navodzujú u detí pocit bezpečia a pokoja, povedal pre ČTK hovorca nemocnice Egon Havrlant.

Herec Moravského divadla Olomouc Petr Kubes v závere minulého roka nahovoril ako klasické rozprávky, tak aj od súčasných autorov. Bábätká tak môžu počúvať známe príbehy O Červenej čiapočke, O kozliatkach, O búdke, ale aj novšie rozprávky Marie Kubátovej, Jindřišky Ptáčkovej, Ljuby Štíplovej a Eduarda Petiška.

"Snažili sme sa, aby výber rozprávok bol čo najpestrejší. Vďaka tomu sa bude atmosféra a nálada trochu meniť a rozprávky budú pre deti pohladením," uviedla zdravotná sestra Slávka Kubesová Marková, ktorá akciu zorganizovala. S nahrávkou rozprávok pomohol Český rozhlas Olomouc.

Hlasy môžu nahrať aj rodičia

Podľa primára novorodeneckého oddelenia FN Olomouc Lumíra Kantora majú zvukové nahrávky nesporný efekt, pretože zhruba od 20. týždňa tehotenstva má dieťa funkčný sluchový aparát a vníma zvuky. "Počuje tlkot srdca matky a dokáže rozpoznať jej hlas. Tieto zvuky v ňom vyvolávajú pocit bezpečia a pohody. Po pôrode, ktorý je pre každé bábätko veľkým stresom, predovšetkým ak sa narodí predčasne alebo s nejakým zdravotným handicapom a je po pôrode oddelené od matky, dokáže muzikoterapia tieto stresy zmierniť," upozornil.

Najlepšou muzikoterapiou je podľa Kantora samotný hlas rodičov. "Niektorí rodičia na našom oddelení spievajú alebo čítajú knižky bábätkám v inkubátore. Ak nemôžu za dieťaťom prísť, potom možno muzikoterapiu nahrať vo formáte MP3 a sestričky ju potom deťom púšťajú cez drobné reproduktory priamo do inkubátora," povedal primár.

Vďaka rozprávkam rozprávaným hercom Kubesom bude možné začať muzikoterapiu aj u detí, ktorých rodičia vlastnú nahrávku zaobstarať nemôžu. Bábätkám ich na novorodeneckom oddelení FN Olomouc budú púšťať po dohode s rodičmi a za predpokladu, že budú chcieť muzikoterapiu využiť. "Kúzlo rozprávkových príbehov tak pomôže liečiť aj najmenšie a najzraniteľnejšie deti," podotkol Kantor.

Predčasniatok pribudlo, najmä chlapcov

Vo FN Olomouc sa vlani narodilo 2 545 detí, čo je oproti predchádzajúcemu roku o 80 viac. "Za posledných 11 rokov tak počet detí narodených v najväčšej pôrodnici v Olomouckom kraji prekračuje pravidelne hranicu 2 000. Najviac detí sa vlani narodilo vo FN Olomouc v auguste, najmenej v apríli," uviedol Havrlant. Prevažujú chlapci, ktorých prišlo na svet 1 291, dievčat bolo 1 254.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…