JAVORČÍK: Slovensko podporuje európsku perspektívu Ukrajiny
TASR
TASR

JAVORČÍK: Slovensko podporuje európsku perspektívu Ukrajiny

Spresnil, že celý proces zbližovania sa Ukrajiny s EÚ je rámcovaný asociačnou dohodou. Aj pre Slovensko a iné krajiny strednej Európy to bol prvý krok ku členstvu v Únii.

Peter Javorčík, archívna snímka. — Foto: TASR Jakub Kotian

Brusel 12. januára (TASR) - Slovensko vždy podporovalo, podporuje a aj bude podporovať snahy Ukrajiny o zbližovanie sa s Európskou úniou, uviedol pre TASR vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.

Slovenský diplomat zdôraznil, že čo sa týka vzťahov k nášmu najväčšiemu susedovi, Slovensko patrí medzi tie európske štáty, ktoré podporujú proces približovania sa Ukrajiny k EÚ, a chceme, aby tento proces bol čo najkomplexnejší a zároveň aj obsiahly a rýchly.

Pripomenul, že medzníkom vo vzájomných vzťahoch medzi Kyjevom a Bruselom bol rok 2017, keď vstúpila do platnosti asociačná dohoda s Ukrajinou a skutočnosťou sa stala aj vízová liberalizácia pre občanov Ukrajiny cestujúcich do krajín Schengenu. Okrem toho sa v novembri konal v Bruseli summit EÚ-Východné partnerstvo, kde bola potvrdená európska perspektíva pre Ukrajinu.

"Nehovorím, že Ukrajina sa stane v najbližších rokoch členom EÚ, ale tá perspektíva tu je. Ak nastanú podmienky, keď Ukrajina pokročí dostatočne vo svojom reformnom úsilí a bude implementovať asociačnú dohodu a bude aj vôľa na strane EÚ otvoriť sa Ukrajine, tak môže v určitom časovom horizonte nastať proces rozširovania zameraný nielen na krajiny západného Balkánu," skonštatoval Javorčík.

Spresnil, že celý proces zbližovania sa Ukrajiny s EÚ je rámcovaný asociačnou dohodou. Tá predstavuje významný krok a aj pre Slovensko a iné krajiny strednej Európy to bol prvý krok ku členstvu v Únii.

Javorčík zároveň spresnil, že tento proces nie je len o obchode a o znižovaní obchodných bariér, ale aj prispôsobovaní sa jednotlivých segmentov ekonomiky - od energetiky až po digitálnu agendu - európskym pravidlám. "Čím skôr sa tieto pravidlá stanú súčasťou každodenného života na Ukrajine, tým väčšia bude šanca priblížiť sa k EÚ," dodal.

Podľa jeho slov SR tento proces podporovala, podporuje a aj bude podporovať a ak Kyjev bude plniť všetky podmienky, tak môže rátať s tým, že sa jeho európska perspektíva jedného dňa naplní.

V súčasnosti dialóg s Ukrajinou prebieha na úrovni EÚ v pravidelných formátoch, kde sú stanovené pozície Únie, a tým pádom aj Slovensko má jasne zadefinované oblasti, kde Ukrajinci musia pokročiť v reformách.

"Z čisto slovenského pohľadu je dôležitá najmä spolupráca v oblasti energetiky, kde sme previazaní plynovodom z Ruska do západnej Európy. Máme záujem na udržaní tejto vetvy a chceme byť aktívni pri modernizácii celého energetického sektora na Ukrajine," špecifikoval veľvyslanec ambície SR súvisiace s Ukrajinou. Pripomenul, že Slováci už prispeli k energetickej bezpečnosti Ukrajiny, keď spustili reverzný tok plynu.

Už ste čítali?

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…

Zdenka sa do Toskánska presťahovala len čo videla jeho fotky…

Toskánsko si každý okamžite zamiluje. Ak sa vám to ešte nestalo,…

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme,…

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo…

Historička o manželstve: Z lásky sa berieme posledných 100 rokov…

Praženica či bryndza? Aj takýto pokrm na stole mohol rozhodnúť o vašom…