JAVORČÍK: Slovensko podporuje európsku perspektívu Ukrajiny
TASR
TASR

JAVORČÍK: Slovensko podporuje európsku perspektívu Ukrajiny

Spresnil, že celý proces zbližovania sa Ukrajiny s EÚ je rámcovaný asociačnou dohodou. Aj pre Slovensko a iné krajiny strednej Európy to bol prvý krok ku členstvu v Únii.

Peter Javorčík, archívna snímka. — Foto: TASR Jakub Kotian

Brusel 12. januára (TASR) - Slovensko vždy podporovalo, podporuje a aj bude podporovať snahy Ukrajiny o zbližovanie sa s Európskou úniou, uviedol pre TASR vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.

Slovenský diplomat zdôraznil, že čo sa týka vzťahov k nášmu najväčšiemu susedovi, Slovensko patrí medzi tie európske štáty, ktoré podporujú proces približovania sa Ukrajiny k EÚ, a chceme, aby tento proces bol čo najkomplexnejší a zároveň aj obsiahly a rýchly.

Pripomenul, že medzníkom vo vzájomných vzťahoch medzi Kyjevom a Bruselom bol rok 2017, keď vstúpila do platnosti asociačná dohoda s Ukrajinou a skutočnosťou sa stala aj vízová liberalizácia pre občanov Ukrajiny cestujúcich do krajín Schengenu. Okrem toho sa v novembri konal v Bruseli summit EÚ-Východné partnerstvo, kde bola potvrdená európska perspektíva pre Ukrajinu.

"Nehovorím, že Ukrajina sa stane v najbližších rokoch členom EÚ, ale tá perspektíva tu je. Ak nastanú podmienky, keď Ukrajina pokročí dostatočne vo svojom reformnom úsilí a bude implementovať asociačnú dohodu a bude aj vôľa na strane EÚ otvoriť sa Ukrajine, tak môže v určitom časovom horizonte nastať proces rozširovania zameraný nielen na krajiny západného Balkánu," skonštatoval Javorčík.

Spresnil, že celý proces zbližovania sa Ukrajiny s EÚ je rámcovaný asociačnou dohodou. Tá predstavuje významný krok a aj pre Slovensko a iné krajiny strednej Európy to bol prvý krok ku členstvu v Únii.

Javorčík zároveň spresnil, že tento proces nie je len o obchode a o znižovaní obchodných bariér, ale aj prispôsobovaní sa jednotlivých segmentov ekonomiky - od energetiky až po digitálnu agendu - európskym pravidlám. "Čím skôr sa tieto pravidlá stanú súčasťou každodenného života na Ukrajine, tým väčšia bude šanca priblížiť sa k EÚ," dodal.

Podľa jeho slov SR tento proces podporovala, podporuje a aj bude podporovať a ak Kyjev bude plniť všetky podmienky, tak môže rátať s tým, že sa jeho európska perspektíva jedného dňa naplní.

V súčasnosti dialóg s Ukrajinou prebieha na úrovni EÚ v pravidelných formátoch, kde sú stanovené pozície Únie, a tým pádom aj Slovensko má jasne zadefinované oblasti, kde Ukrajinci musia pokročiť v reformách.

"Z čisto slovenského pohľadu je dôležitá najmä spolupráca v oblasti energetiky, kde sme previazaní plynovodom z Ruska do západnej Európy. Máme záujem na udržaní tejto vetvy a chceme byť aktívni pri modernizácii celého energetického sektora na Ukrajine," špecifikoval veľvyslanec ambície SR súvisiace s Ukrajinou. Pripomenul, že Slováci už prispeli k energetickej bezpečnosti Ukrajiny, keď spustili reverzný tok plynu.

Už ste čítali?

Nechcel, aby ľudia na uliciach jedli burgre a hot-dogy. Založil…

Dokonalé, výborné a tradičné jedlo. To je to, čo ponúkajú…

Žofia vynáša smeti raz za dva mesiace. Prezradila jednoduché…

O prírode iba nerozpráva, ale prakticky pomáha aj druhým znižovať…

Juraj zarábal v zahraničí, aby kúpil najstaršiu drevenicu v…

Svoje sny si nielen vystavali, ale aj uplietli. Ba čo viac, medzi maľované domce priniesli…

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…