Edmund Hillary stál ako prvý na streche sveta: Zdolal Mount Everest
TASR
TASR

Edmund Hillary stál ako prvý na streche sveta: Zdolal Mount Everest

Edmund Hillary sa narodil 20. júla 1919 v Tuakau južne od Aucklandu na Novom Zélande, otec živil rodinu včelárstvom. Do hôr sa dostal až ako 16 ročný žiak gymnázia.

Na archívnej snímke Nepálčan Sardar Tenzing Norgay (vpravo) a Novozélanďan Edmund P. Hillary (vľavo) ukazujú 26. júna 1953 v Káthmandú výstroj, ktorú mali na sebe počas výstupu na najvyššiu horu sveta Mount Everest 29. mája 1953. — Foto: TASR/AP

Auckland/Bratislava 11. januára (TASR) - Novozélanďan Edmund Hillary sa stal zrejme najslávnejším horolezcom všetkých čias. Najvyšší vrchol sveta Mount Everest, vysoký 8848 metrov, pokoril 29. mája 1953. O päť rokov neskôr, v rámci britskej polárnej expedície, dosiahol 4. januára 1958 južný pól. Dnes uplynie desať rokov od jeho úmrtia.

Edmund Hillary sa narodil 20. júla 1919 v Tuakau južne od Aucklandu na Novom Zélande, otec živil rodinu včelárstvom a deti, Edmund, jeho sestra a brat museli pomáhať pri ročnej produkcii 30-60 ton medu. Do hôr sa dostal až ako 16 ročný žiak gymnázia. V zime roku 1935 sa však zúčastnil na školskom výlete do hôr, kde zažil aj svoj prvý sneh a odvtedy žil len pre ne. O desať rokov už mal pochodené všetky najvyššie pohoria na Novom Zélande.

Hillaryho sestra sa v roku 1950 vydala do Británie a Hillary sa dostal prvýkrát do Európy – neodpustil si cestu do rakúskych a švajčiarskych Álp, kde absolvoval niekoľko výstupov, ktoré boli preňho potrebnou skúsenosťou pred cestou do hôr najvyšších.

V Himalájach vystúpil na 11 vrcholov. Po jedenástom sa rozhodol skonfrontovať s tým najvyšším. V rokoch 1951 a 1952 sa pripojil k dvom (neúspešným) vedeckým expedíciám, kde pritiahol pozornosť vedúceho pripravovanej britskej expedície Sira Johna Hunta. V nasledujúcom roku sa výprava rozhodla zaútočiť na Mount Everest, vysoký 8848 metrov. V marci 1953 postavili základný tábor, v máji toho roku dosiahla skupinka štyroch horolezcov Južné sedlo (medzi Mount Everestom a Lhotse). Dvaja z nich však ďalší výstup vzdali pre zdravotné problémy z výšky (akrofóbiu). Zostalo na Hillarym a skúsenom nepálskom šerpovi Tenzingovi Norgayovi, ktorý sa zúčastnil už na piatich predchádzajúcich pokusoch, aby konečne pokorili strechu sveta. Na najvyššom bode Zeme stáli 29. mája 1953 o 11.30 h. Po rovnako náročnom zostupe a návrate do tábora vyriekol Hillary pamätné, neveľmi úctivé slová: "Tak sme toho bastarda dostali". Zhodou okolností Mount Everest padol 4 dni pred korunováciou britskej kráľovnej Alžbety II. Správu preto zámerne podržali a oznámili až večer pred korunováciou.

Hillary sa stal zrejme najslávnejším horolezcom všetkých čias a za svoj výkon získal šľachtický titul. V nasledujúcich rokoch sa podieľal na niekoľkých expedíciách v Antarktíde, 4. januára 1958 v rámci britskej polárnej expedície dosiahol južný pól. V 60. rokoch 20. storočia sa vrátil do Nepálu a popri dobýjaní ďalších vrcholov sa výraznou mierou zaslúžil o vznik nemocníc a škôl v tejto oblasti a zlepšovanie životného prostredia v okolí Mount Everestu.

Jeho život naplnený túžbou po poznaní a dobrodružstve poznačila rodinná tragédia, keď v roku 1975 stratil manželku Louise aj s dcérou Belindou. Obidve zahynuli pri leteckom nešťastí blízko nepálskeho Káthmandú na ceste za Hillarym. Hillary sa znovu oženil až v decembri 1989 s vdovou po svojom priateľovi Petrovi Mulgrewovi - June Mulgrewovou.

Poslednú návštevu Himalájí uskutočnil Hillary - pre svoju výšku 1,88 centimetrov prezývaný Nepálčanmi "Veľký muž" - v sprievode neoficiálnej kronikárky himalájskych expedícií Elizabeth Hawleyovej v apríli 2007.

Edmund Hillary zomrel 11. januára 2008 na srdcový záchvat vo veku 88 rokov v mestskej nemocnici v Aucklande na Novom Zélande. "Všetci máme svoje sny. Edmund mal však energiu a vôľu ich aj uskutočniť," uviedol Hillaryho dlhoročný priateľ Jim Wilson.

Svojho váženého dobrodruha a humanistu si Novozélanďania uctili aj umiestnením jeho portrétu - v tom čase ako jediného občana Nového Zélandu - na novozélandskej bankovke. V máji 2014 nepálske úrady pomenovali dva himalájske štíty v oblasti Mount Everestu po Edmundovi Hillarym a Tenzingovi Norgayovi.

Hillaryho výšvih, takmer zvislý 12-metrový útvar na juhovýchodnom hrebeni Everestu, predstavoval poslednú prekážku na ceste na vrchol s nadmorskou výškou 8848 metrov. Známy útvar vo vrcholovej časti Mount Everestu, najvyššej hory sveta, už neexistuje, oznámila BBC v máji 2017. Britský horolezec Tim Mosedale potvrdil správy o zániku Hillaryho výšvihu po tom, ako 16. mája 2017 dosiahol vrchol tejto hory. "Výšvih je spätý s históriu Everestu. Je veľká škoda, že ho už niet," uviedol Mosedale s tým, že ide o "koniec jednej éry". Zánik pritom pripísal rozsiahlemu zemetraseniu v Nepále z roku 2015.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…