Slovenský bankový sektor je podľa NBS stabilnejší než väčšina v EÚ - Dobré noviny
Dobré noviny
Slovenský bankový sektor je podľa NBS stabilnejší než väčšina v EÚ

Slovenský bankový sektor je podľa NBS stabilnejší než väčšina v EÚ

Finančný sektor SR vykazuje pomerne vysokú odolnosť voči prípadným šokom.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 28. mája (TASR) - Finančný sektor SR vykazuje pomerne vysokú odolnosť voči prípadným šokom. Dôvodom je najmä vysoká solventnosť subjektov, dobrá dostupnosť finančných zdrojov, ako aj relatívne konzervatívne obchodné modely finančných spoločností. "Slovenský bankový sektor vykazuje v porovnaní s väčšinou bankových sektorov v EÚ priaznivejšie výsledky vo viacerých kľúčových oblastiach," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave výkonný riaditeľ Útvaru dohľadu nad finančným trhom Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Dvořáček.

O situácii na finančnom trhu Dvořáček informoval na základe Správy o finančnej stabilite k máju 2013. V nej NBS takisto upozornila na viaceré riziká, ktoré sa týkajú finančnej stability v SR. Jedným z najrizikovejších faktorov pre bankový sektor je zhoršená schopnosť slovenských podnikov a domácností splácať svoje záväzky. "Napriek týmto trendom sa však zhoršenie ekonomickej situácie zatiaľ neprejavilo na plošnom náraste zlyhaných úverov," skonštatoval Dvořáček.

Významným rizikom ostáva podľa NBS aj naďalej prípadné ďalšie zhoršenie domácej makroekonomickej situácie. A to najmä vzhľadom na negatívne trendy v externom prostredí, pričom špecifickým rizikom ostáva aj vývoj v sektore komerčných nehnuteľností. "Negatívny dopad by mohlo mať zlyhanie veľkých, systémovo významných klientov, ktorí majú v jednej alebo viacerých bankách výraznejší podiel na úverovom portfóliu," upozornil Dvořáček.

Už ste čítali?

Jana Múdra, sestra Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.

Babi, žijeme, kričí na zomierajúce pacientky sestra Jana. Za 24 rokov pochopila, že musí byť pilierom

Denne zachraňujú životy a od nás si zaslúžia viac pozornosti. Dobré…

Slovenská novinárka Katarína Antenozio, ktorá žije v Miláne.

Katarína žije roky v olympijskom Miláne: Soľnička sa tu nikdy nepodáva z ruky do ruky

Zimná olympiáda je lákadlom aj pre mafiu, prezradila v rozhovore.

Krasokorčuliar Adam Hagara so sestrou a trénerkou Alexandrou Hagarovou.

​Sestra a trénerka Adama Hagaru pre Dobré noviny: Slováci by o ňom mali vedieť jednu vec. Domov pôjdeme pyšní

Úspechy si naozaj vydrel a stojí za nimi veľa odriekania, priznala v rozhovore.

Do Grónska Martina nasledovala celá rodina.

Martin žije 15 rokov v Grónsku: Keď sa na jar oteplí na mínus desať, dievčatá vyťahujú sukne

V Grónsku čas plynie inak. Keď je pekné počasie, práca ide bokom a ide…

Život v zahraničí jej rozšíril obzory a cestovanie odporúča aj ďalším.

Dominika žila v Brazílii: S blond vlasmi som bola atrakciou. Ľudia boli skvelí a so všetkým mi pomáhali

Ľahko sa prispôsobuje, preto prepnúť z brazílskej na anglickú kultúru…