Írski premiér v Budapešti: Je nám ľúto, že Briti odchádzajú z EÚ
TASR
TASR

Írski premiér v Budapešti: Je nám ľúto, že Briti odchádzajú z EÚ

V otázke brexitu Orbán uistil írskeho premiéra, že Maďarsko podporí uplatnenie špeciálnych hľadísk Írska v procese odchodu Británie z EÚ vrátane riešenia otázky hraníc so Severným Írskom.

Na snímke írsky predseda vlády Leo Varadkar (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán si podávajú ruky počas tlačovej konferencie po rokovaní v Budapešti 4. januára 2018. — Foto: TASR/AP

Budapešť 4. januára (TASR) - Írsko ľutuje, že Británia odchádza z Európskej únie, ale ctí si jej rozhodnutie, povedal vo štvrtok v Budapešti írsky premiér Leo Varadkar po schôdzke s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

Varadkar vo vyhlásení pred novinármi uviedol, že odchodom Britov Únia stratí. "Máme záujem na zachovaní čo najlepších vzájomných vzťahov. Dúfame, že z pohľadu obchodu a služieb sa veľa po brexite nezmení," dodal írsky premiér, ktorý avizoval, že jeho krajina chce po brexite prehĺbiť vzťahy s ďalšími krajinami Európy vrátane krajín Vyšehradskej štvorky, ktorej v súčasnosti predsedá práve Maďarsko.

Premiér Írska pripomenul, že v jeho krajine pracuje 12.000 Maďarov, pričom mnoho mladých Írov študuje v Maďarsku.

Orbán podčiarkol, že v najdôležitejších otázkach budúcnosti EÚ majú s írskym hosťom podobné postoje. "Zhodli sme sa v tom, že máme záujem na posilnení EÚ a že Únia bude silná iba v prípade, ak ju budú tvoriť jednotlivé silné národné ekonomiky," povedal maďarský ministerský predseda.

V otázke brexitu Orbán uistil írskeho premiéra, že Maďarsko podporí uplatnenie špeciálnych hľadísk Írska v procese odchodu Británie z EÚ vrátane riešenia otázky hraníc so Severným Írskom.

Predsedovia vlád odmietli myšlienku daňovej harmonizácie v EÚ. "Únia bude silná, ak bude existovať konkurencia napríklad v oblastiach daní. Trváme na daňovej suverenite členských krajín," vyhlásil Varadkar.

Orbán podotkol, že írskemu premiérovi vysvetlil historické a kultúrne dimenzie odmietavého postoja Maďarska k prisťahovalectvu. "Sme proti chaosu a anarchii, ktorá charakterizovala roky 2015 a 2016 z hľadiska ochrany vonkajších hraníc. Vonkajšie hranice musíme chrániť, aby vnútorné mohli zostať otvorenými. Nie sme proti nikomu, ale trváme na zachovaní svojej vlastnej identity a kultúry," zdôraznil.

Varadkar povedal, že Írsko má v otázke riešenia migrácie iný postoj ako Maďarsko, lebo podporuje koncepciu solidarity v znášaní spoločnej ťarchy.

Obaja politici zdôraznili nutnosť zachovania spoločnej poľnohospodárskej politiky a zhodli sa aj v tom, že hrozby a stabilitu západného Balkánu možno riešiť pokračovaním rozširovania EÚ.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…