Írski premiér v Budapešti: Je nám ľúto, že Briti odchádzajú z EÚ
TASR
TASR

Írski premiér v Budapešti: Je nám ľúto, že Briti odchádzajú z EÚ

V otázke brexitu Orbán uistil írskeho premiéra, že Maďarsko podporí uplatnenie špeciálnych hľadísk Írska v procese odchodu Británie z EÚ vrátane riešenia otázky hraníc so Severným Írskom.

Na snímke írsky predseda vlády Leo Varadkar (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán si podávajú ruky počas tlačovej konferencie po rokovaní v Budapešti 4. januára 2018. — Foto: TASR/AP

Budapešť 4. januára (TASR) - Írsko ľutuje, že Británia odchádza z Európskej únie, ale ctí si jej rozhodnutie, povedal vo štvrtok v Budapešti írsky premiér Leo Varadkar po schôdzke s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

Varadkar vo vyhlásení pred novinármi uviedol, že odchodom Britov Únia stratí. "Máme záujem na zachovaní čo najlepších vzájomných vzťahov. Dúfame, že z pohľadu obchodu a služieb sa veľa po brexite nezmení," dodal írsky premiér, ktorý avizoval, že jeho krajina chce po brexite prehĺbiť vzťahy s ďalšími krajinami Európy vrátane krajín Vyšehradskej štvorky, ktorej v súčasnosti predsedá práve Maďarsko.

Premiér Írska pripomenul, že v jeho krajine pracuje 12.000 Maďarov, pričom mnoho mladých Írov študuje v Maďarsku.

Orbán podčiarkol, že v najdôležitejších otázkach budúcnosti EÚ majú s írskym hosťom podobné postoje. "Zhodli sme sa v tom, že máme záujem na posilnení EÚ a že Únia bude silná iba v prípade, ak ju budú tvoriť jednotlivé silné národné ekonomiky," povedal maďarský ministerský predseda.

V otázke brexitu Orbán uistil írskeho premiéra, že Maďarsko podporí uplatnenie špeciálnych hľadísk Írska v procese odchodu Británie z EÚ vrátane riešenia otázky hraníc so Severným Írskom.

Predsedovia vlád odmietli myšlienku daňovej harmonizácie v EÚ. "Únia bude silná, ak bude existovať konkurencia napríklad v oblastiach daní. Trváme na daňovej suverenite členských krajín," vyhlásil Varadkar.

Orbán podotkol, že írskemu premiérovi vysvetlil historické a kultúrne dimenzie odmietavého postoja Maďarska k prisťahovalectvu. "Sme proti chaosu a anarchii, ktorá charakterizovala roky 2015 a 2016 z hľadiska ochrany vonkajších hraníc. Vonkajšie hranice musíme chrániť, aby vnútorné mohli zostať otvorenými. Nie sme proti nikomu, ale trváme na zachovaní svojej vlastnej identity a kultúry," zdôraznil.

Varadkar povedal, že Írsko má v otázke riešenia migrácie iný postoj ako Maďarsko, lebo podporuje koncepciu solidarity v znášaní spoločnej ťarchy.

Obaja politici zdôraznili nutnosť zachovania spoločnej poľnohospodárskej politiky a zhodli sa aj v tom, že hrozby a stabilitu západného Balkánu možno riešiť pokračovaním rozširovania EÚ.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…