Dievčatá z osady sa museli vzoprieť rodičom, aby mohli študovať. Dnes pracujú a sú úspešné
Marián Balázs
Marián Balázs

Dievčatá z osady sa museli vzoprieť rodičom, aby mohli študovať. Dnes pracujú a sú úspešné

Podľa Rybaričovej to majú rómske deti oveľa ťažšie, ako nerómske, pretože sa každý deň stretávajú s veľkými predsudkami a musia oveľa viac dokazovať, že na to majú.

BRATISLAVA 9. septembra - Mnohé talentované deti z rómskych a teda väčšinou sociálne odkázaných rodín nemajú možnosť rozvíjať svoj talent. Šancu nielen rozvíjať talent, ale aj získať vzdelanie a v konečnom dôsledku aj plnohodnotný a úspešný život im ponúka napríklad nezisková organizácia Divé maky.

„Divé maky sú občianske združenie, ktoré existuje už od roku 2005. Venujeme sa podpore nadaných rómskych detí zo sociálne slabých rodín v ich vzdelávaní a to formou štipendijného programu,“ prezradila v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom riaditeľka Divých makov Mária Potočárová Rybaričová. Podľa jej slov má názov združenia romantický podtón, pretože keď si človek predstaví pole s kláskami, niekde sa občas vynorí pekný červený kvietok - divý mak. ktorý vystihuje deti, ktorým sa združenie venuje. „Sú výrazné a krehké, dokážu kolektív a spoločnosť oživiť, a keď sa o ne dobre staráte, dokážu vám to krásne vrátiť,“ popísala Rybaričová.

Podľa Rybaričovej združenie podporuje deti akéhokoľvek talentu, hoci dominujú najmä hudobné talenty. Neraz sa však vyskytnú aj divadelné, športové či študijné talenty. Zduženie ich do štipendijného programu vyberá na základe výziev. Prihlášky posielajú učitelia, rodičia, sociálni pracovníci ale dokonca aj kňazi - teda ľudia, ktorí si na dieťati všimnú jeho talent. Do štipendijného programu teda môže dieťa prihlásiť ktokoľvek, združenie prijíma deti od 8 do 16 rokov. „Fungujeme na báze individuálneho darcovstva a je pre nás problém nájsť darcu pre staršie deti,“ vysvetlila Rybaričová a upresnila, že do programu prijímajú deti maximálne vo veku 16 rokov, avšak sa dieťa povedzme rozhodne študovať aj na vysokej škole, zostáva v programe, až kým nedoštuduje.

Podpora každého dieťaťa je podľa Rybaričovej individuálna. Každý darca si môže vybrať konkrétne dieťa, konkrétny talent alebo oblasť, z ktorej dieťa pomáha a toto dieťa si potom akoby na diaľku „adoptuje“ - teda ho finančne podporuje. „Každé dieťa má stanovený individuálny rozpočet, podľa jeho potrieb. U menších detí sú rozpočty nižšie, keďže dieťa potrebuje školské pomôcky alebo krúžky. U starších stredoškolákov sú náklady vyššie, keďže dieťa musí cestovať a byť ubytované napríklad na internáte, kde sa musí aj stravovať,“ dodala Rybaričová.

Pomoc sa nedá zneužiť

Za 13 rokov existencie Divých makov sa už takto rozdelilo približne 600 štipendií. Peniaze však združenie neposiela priamo deťom alebo ich rodičom, ale individuálne prepláca jednotlivé náklady za každé dieťa. Minimalizuje sa tak riziko zneužitia peňazí na iné účely, než je určené.

Pomoc Divých makov však nie je iba finančná, každé zapojené dieťa má prideleného vlastného mentora, ktorý sa s ním stretáva a je pre dieťa akoby „veľkým bratom“, ktorý pracuje na osobnostnom vývoji dieťaťa.

Počas školského roka okrem toho Divé maky pre deti pripravujú rôzne workshopy, stretnutia a iné aktivity, ktorými ďalej pracujú so vzdelaním zapojených detí a rozvíjajú ich zručnosti.

Napriek nesmierne dôležitej práci sa Divé maky denno-denne stretávajú s predsudkami. „Najmä na východe stále existuje segregácia a je tam veľká diskriminácia,“ hovorí Rybaričová, ktorá sa však pomocou pozitívnych výsledkov svojej práce snaží s predsudkami bojovať.

Dievčatá sa vzopreli vlastným rodičom

Pri spomínaní na pozitívne príklady práce Divých makov si ich riaditeľka spomína na kuriózny prípad dvoch dievčat z osady, ktoré sa museli vzoprieť vlastným rodičom, aby mohli rozvíjať svoj talent. Z nepochopiteľných dôvodov im totiž v spolupráci s Divými makmi bránili samotní rodičia. „Tie dievčatá veľmi chceli na sebe pracovať, napísali krásny motivačný list, ale v rodinách nemali žiadnu podporu. Pre nás bolo veľmi diskutabilné, či do toho vôbec ísť, pretože keď nie je podpora rodiny, je to veľmi náročné. Nakoniec sme ich prijali a obe už skončili školu, pracujú a tešíme sa, že to takto dobre dopadlo,“ uviedla pre Dobré noviny Mária Potočárová Rybaričová.

„Máme napríklad chlapca, ktorý k nám bol prijatý ako cimbalový talent a nedávno promoval v Košiciach ako absolvent medicíny,“ spomína Rybaričová.

„Naša organizácia je vnímaná najmä cez talenty, ale to pre nás nie je také dôležité. Talent je len akési vodítko, vďaka ktorému sa snažíme dieťa motivovať k štúdiu a otvárať mu dvere,“ podotýka Rybaričová.

„Je fakt, že rómske deti to majú oveľa ťažšie, ako nerómske deti. Aj preto si ich veľmi vážim. Pretože viem, že ich cesta bola oveľa náročnejšia, pretože sa každý deň stretávali s veľkými predsudkami a musia oveľa viac dokazovať, že na to majú,“ uzavrela Rybaričová.

Viac sa dozviete z priloženého videorozhovoru.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…