Dobré noviny
Rovnaký plat pre obe pohlavia: Od 1.1. je na Islande nelegálne platiť mužom za rovnakú prácu viac ako ženám
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Rovnaký plat pre obe pohlavia: Od 1.1. je na Islande nelegálne platiť mužom za rovnakú prácu viac ako ženám

Reykjavik
Reykjavik — Foto: Koláž DN/Facebook,Pexels

Island je prvou krajinou na svete, ktorá svojim spoločnostiam zo zákona nariaďuje platiť rovnakú mzdu za rovnakú prácu obom pohlaviam.

Reykjavík 3. januára - Islandské ženy majú dnes dôvod na radosť. V pondelok 1. januára krajina totiž implementovala nový zákon, vďaka ktorému bude nelegálne, ak budú muži za rovnakú prácu platení lepšie ako ženy. Od prvého januára teda akákoľvek spoločnosť, firma či vládna inštitúcia s 25 a viac zamestnancami bude musieť dodržiavať nariadenie vlády o rovnakom plate pre obe pohlavia. Spoločnosti, ktoré zákon nebudú dodržiavať, budú pokutované.

Rovnaké platy pre všetkých už do štyroch rokov

Členka inslandskej Asociácie pre práva žien Dagny Osk Aradottir Pind sa pre televíziu Al Jazeera vyjadrila, že zákon je mechanizmom, ktorý má zaistiť, aby boli ženy a muži platení rovnako. Dodala, že Island už mal desiatky rokov v platnosti zákon, ktorý tvrdil, že ženy a muži by mali dostávať rovnako vysoké platy za rovnakú prácu, avšak rozdiel v mzdách stále pretrvával.

Island je vôbec prvou krajinou na svete, ktorá prijala podobný zákon. Svetové ekonomické fórum (WEF) vyhlásilo, že hoci Island výrazne vykročil smerom k rovnakej mzde pre obe pohlavia, rozdiely v ekonomickej participácii a príležitostiach či v dosiahnutom vzdelaní sa medzi ženami a mužmi v posledných rokoch na celom svete zväčšovali. WEF tvrdí, že bude trvať celé storočie, kým rozdiely v platoch pre ženy a mužov na celom svete úplne zmiznú. Island je však rozhodnutý mzdové rozdiely odstrániť už do roku 2022.

Myslím, že ľudia si teraz začínajú uvedomovať, že ide o systémový problém, s ktorým je potrebné bojovať novými metódami,“ povedala pre Al Jazeeru Aradottir Pind. „Myslím, že sa nám podarilo upozorniť na tento problém a primäť ľudí k tomu, aby si uvedomili, že zákon, ktorý sme na Islande mali v platnosti, naozaj nefungoval a potrebujeme urobiť niečo viac,“ dodala.

Na Slovensku je rozdiel takmer 20 %

Ženy v Európe majú priemernú hodinovú mzdu o 16,3 percenta nižšiu ako muži. Na Slovensku je rozdiel v hodinovej mzde ešte väčší ako priemer EÚ – až 19,7 percenta. Znamená to aj to, že z každého eura, ktoré na Slovensku zarobí muž, dostane žena za ten istý čas a rovnakú prácu približne 80 centov. Vyplýva to zo štúdie európskeho štatistického úradu Eurostat, pričom štúdia neporovnávala mzdy a platy mužov a žien na rovnakých pozíciách, ale iba hodinovú mzdu mužov a žien.

Už ste čítali?