Dobré noviny
FOTO: Tatry sme vždy milovali. Takto vyzerali zimné lyžovačky v minulosti
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

FOTO: Tatry sme vždy milovali. Takto vyzerali zimné lyžovačky v minulosti

Vysoké Tatry boli populárne už v minulosti. Chcete vidieť, ako možno vyzerali lyžovačky vašich rodičov? 

Bratislava 1. januára (Dobré noviny) - Tak ako dnes, aj ľudia za minulého režimu si užívali voľné chvíle na horách. Jedinečnou rekreačnou oblasťou boli a sú majestátne Vysoké Tatry. Pre impozantnú krásu, nádheru vysokohorskej prírody, výborné klimatické podmienky a ideálne podmienky pre turistiku, horolezectvo a zimné športy stali sa i medzinárodným strediskom cestovného ruchu a rekreácie.

Na archívnej snímke z 9. marca 1960 Donovaly, stredisko lyžiarskych športov a turistiky.
Na archívnej snímke z 9. marca 1960 Donovaly, stredisko lyžiarskych športov a turistiky. Foto: archív TASR
Na archívnej snímke z 25. februára 1960 zimná rekreácia ROH vo Vysokých Tatrách.
Na archívnej snímke z 25. februára 1960 zimná rekreácia ROH vo Vysokých Tatrách. Foto: archív TASR

Tak napríklad v roku 1960 sa v zotavovniach Revolučného odborového hnutia (ROH) vo Vysokých Tatrách vystriedalo vyše 34.000 rekreantov. A v zotavovni na Hrebienku sa na zimnej rekreácii vystriedalo až 1.200 pracujúcich z rôznych kútov republiky.

Na archívnej snímke z 12. marca 1959 zimné krásy a radosti v okolí lyžiarskeho strediska Donovaly.
Na archívnej snímke z 12. marca 1959 zimné krásy a radosti v okolí lyžiarskeho strediska Donovaly. Foto: archív TASR

V návštevnosti však nezaostávali ani Nízke Tatry. Na ich úpätí neďaleko Banskej Bystrice leží malá dedinka Donovaly. Pre svoju malebnú polohu a krásne okolie v zime i v lete bola vyhľadávaná nielen turistami z našej republiky, ale aj zo zahraničia. 

Na archívnej snímke z 5. apríla 1961 jar v Nízkych Tatrách.
Na archívnej snímke z 5. apríla 1961 jar v Nízkych Tatrách. Foto: archív TASR

Celé okolie Donovalov a hlavne lúky zvažujúce sa k Mistríkom sú súvislým čvičným terénom s miernymi i prudkými svahmi. Lyžiari tu majú bohatý výber terénov súcich na zjazdy i preteky v alpských disciplínach.

Na archívnej snímke z 9. marca 1960 bežkári v lyžiarskom stredisku Donovaly.
Na archívnej snímke z 9. marca 1960 bežkári v lyžiarskom stredisku Donovaly. Foto: archív TASR

Možnosť dobrého ubytovania a stravovania poskytoval v minulosti moderný Šport hotel Donovaly s kapacitou 100 postelí. Z terasy hotela boli vyhliadky na krásne partie Nízkych Tatier i Veľkej Fatry, kde sú výborné terény pre začiatočníkov i náročných lyžiarov. 

Na archívnej snímke z 29. januára 1960 pracovníci výrobných družstiev na rekreácii. V hoteli
Na archívnej snímke z 29. januára 1960 pracovníci výrobných družstiev na rekreácii. V hoteli "Veľká Fatra" a v okolí Rajeckých Teplíc si vychutnávalo čaro zimy 40 pracovníkov z rôznych kútov republiky. Na snímke lyžiari so svojím "inštruktorom - amatérom" Františkom Trojáčkom. Foto: archív TASR

Okrem toho bolo možné podnikať od hotela rôznorodé vychádzky a túry.

Na archívnej snímke z 12. februára 1960 Vrátna - srdce Malej Fatry.
Na archívnej snímke z 12. februára 1960 Vrátna - srdce Malej Fatry. Foto: archív TASR

Krásne doliny, rozorvané rebrá, veže, strže a skryté, neobjavené jaskyne, to všetko poskytuje návštevníkom z celého sveta známy Jánošíkov kraj - malebné okolie Vrátnej, skutočná perla prírody.

Na archívnej snímke z 12. februára 1960 sedačkový výťah z Vrátnej doliny na hornú stanicu - Snilovské sedlo pod Fatranským Kriváňom.
Na archívnej snímke z 12. februára 1960 sedačkový výťah z Vrátnej doliny na hornú stanicu - Snilovské sedlo pod Fatranským Kriváňom. Foto: archív TASR

Vrátna, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších dolín na Slovensku, dáva veľa možností pre ľahké výlety, ako aj pre náročné turistické podujatia a horolezecké túry. V zime i na jar je Vrátna doménou lyžiarov, či už pretekárov, alebo lyžiarov-turistov. Eldorádom zimných športov sú lúky Grúňa, kde v zime môžu turisti ukázať svoje lyžiarske umenie.

Na archívnej snímke z 12. februára 1960 športovci a rekreanti v lyžiarskom stredisku Grúň. Za jednu jazdu sa platili 3,- Kčs, denný neprenosný lístok s piatimi jazdami stál 10,- Kčs.
Na archívnej snímke z 12. februára 1960 športovci a rekreanti v lyžiarskom stredisku Grúň. Za jednu jazdu sa platili 3,- Kčs, denný neprenosný lístok s piatimi jazdami stál 10,- Kčs. Foto: archív TASR

Zo Snilovského sedla, Fatranského Kriváňa alebo Chlebu sú zas prekrásne výhľady na doliny Váhu, Beskýd, Chočského pohoria, ako aj Nízkych Tatier. 

Na archívnej snímke z 12. februára 1960 rekreanti vo Vrátnej.
Na archívnej snímke z 12. februára 1960 rekreanti vo Vrátnej. Foto: archív TASR

Už ste čítali?