Dobré noviny
Africká únia oslavuje 50. výročie
TASR
TASR

Africká únia oslavuje 50. výročie

Desiatky afrických lídrov sa dnes stretli v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba pri príležitosti 50. výročia založenia Africkej únie (AÚ).

Addis Abeba 25. mája (TASR) - Desiatky afrických lídrov sa dnes stretli v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba pri príležitosti 50. výročia založenia Africkej únie (AÚ).

Spoločná fotografia lídrov afrických štátov počas summitu v Addis Abebe. Foto: TASR/AP

Táto celoafrická organizácia pomáhala oslobodzovať kontinent od koloniálnych vládcov a teraz sa snaží zachovať svoj význam a vplyv v Afrike, stále sužovanej konfliktami.

Na summite sa zúčastnil aj americký minister zahraničných vecí John Kerry a ďalší zahraniční vysokopostavení predstavitelia. Ide o Kerryho prvú návštevu Afriky od jeho nástupu do úradu ministra, informovala tlačová agentúra AP.

Na úvod summitu etiópsky premiér Hailemariam Desalegn uviedol, že pôvodné panafrikanistické ciele stále platia, pretože mnoho štátov na kontinente neprestáva bojovať s obrovskou chudobou a násilím.

"Tento historický deň neznamená iba veľký krok vpred v celoafrickej snahe získať slobodu, nezávislosť a jednotu, ale je to tiež začiatok nášho kolektívneho úsilia uskutočniť spoločensko-ekonomické zrovnoprávnenie Afriky," povedal etiópsky premiér. "Veľkou povinnosťou súčasnej a budúcich generácií Afričanov je vytvoriť kontinent bez chudoby a konfliktov, vytvoriť Afriku, ktorej občania si budú užívať postavenie so stredne vysokými príjmami," dodal.

Predsedníčka AÚ Nkosazana Dlaminiová-Zumová vyhlásila, že panafrikanizmus, presadzovaný organizáciou, "zjednotil a inšpiroval našich ľudí po celom kontinente i zemeguli a nikdy nebude tolerovať útlak".

AÚ bola založená v máji 1963 hŕstkou oslobodených afrických národov, ale v tom čase sa nazývala Organizácia Africkej jednoty (OAJ). Vtedy ju naplno zamestnávalo skoncovanie s apartheidom v Južnej Afrike a s kolonializmom po celom kontinente. V súčasnosti sa AÚ sústreďuje na Agendu 2063, projekt, ktorý podľa tvrdení afrických predstaviteľov nakoniec bude viesť k politickému a ekonomickému zjednoteniu celej Afriky. Africkí lídri budú podľa očakávania na summite diskutovať o tomto 50-ročnom strategickom pláne.

Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Jacob Zuma pochválil organizáciu v dnešnom vyhlásení a uviedol, že bola silou, ktorá pomohla k slobode a ekonomickému oslobodzovaniu všetkých Afričanov.

AÚ má dnes 53 členov a snaží sa presadiť ako významná, vplyvná sila pomáhajúca stabilite v Afrike, ktorú ešte stále trápi násilie, konflikty a prevraty. AÚ sa pokúša presadiť pokojné, mierové prechody moci v štátoch po celom kontinente ako normu, preto často zavádza sankcie voči vodcom prevratov a pozastavuje členstvo štátom. Ale často sa jej nedarí mobilizovať všetky prostriedky na presadenie svojich rozhodnutí. Niektorí aktivisti preto vyzývajú organizáciu, aby konala ráznejšie. Tento týždeň koalícia vyše 120 združení za občiansku spoločnosť z celej Afriky a Blízkeho východu vydala varovanie týkajúce sa konfliktov v Sudáne - vyzvala AÚ, aby výraznejšie podporovala mier v tejto krajine.

Organizácia má však ešte pred sebou dlhú cestu, aby dosiahla sen svojich zakladateľov o zjednotenej Afrike. JAR je ekonomickou veľmocou, ale občania krajín ako Somálsko, Sudán, Kongo a Čad trpia vojnami a chudobou. Nigériu, najľudnatejší štát Afriky, v súčasnosti sužuje krvavé násilie, ktoré pácha radikálna islamská sekta Boko Haram. Hrozí, že sa jej podarí rozdeliť krajinu.

V Afrike sa však nachádza aj deväť z 15 najrýchlejšie rozvíjajúcich sa ekonomík na svete. Navyše, kontinent je naďalej príťažlivý pre Západ a pre nové veľmoci, ktoré hľadajú prírodné zdroje.

Už ste čítali?