Dobré noviny
Trump navštívi Britániu vo februári, s kráľovnou sa nestretne
TASR
TASR

Trump navštívi Britániu vo februári, s kráľovnou sa nestretne

Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump
Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump — Foto: TASR/AP

Trumpova plánovaná cesta do Spojeného kráľovstva sa stala kontroverznou, odkedy ho britská premiérka Theresa Mayová pozvala na štátnu návštevu.

Londýn 20. decembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump plánuje navštíviť vo februári Britániu, aby otvoril nové veľvyslanectvo Spojených štátov v Londýne. Nestretne sa však s kráľovnou Alžbetou II., informovali v stredu britské noviny Daily Mail.

Trumpova plánovaná cesta do Spojeného kráľovstva sa stala kontroverznou, odkedy ho britská premiérka Theresa Mayová pozvala na štátnu návštevu, aká obvykle zahŕňa pompézne ceremónie a podujatia, ktorých hostiteľkou je kráľovná, píše agentúra Reuters.

Takmer dva milióny ľudí v Británii však podpísali petíciu vyzývajúcu na odvolanie takejto pozvánky pre Trumpa, pretože jeho návšteva by spôsobila kráľovnej nepríjemnosti. Okrem toho by šéfa Bieleho domu zrejme vítali aj protestujúci.

Daily Mail citoval zdroj z britského parlamentu, podľa ktorého Trump Mayovej v utorňajšom telefonáte povedal, že plánuje pracovnú návštevu Británie koncom februára s cieľom otvoriť tam novú ambasádu, budovu postavenú za miliardu dolárov na brehu Temže.

Hovorca kancelárie britskej premiérky sa k správe odmietol vyjadriť. Postoj Downing Street k štátnej návšteve prezidenta USA sa však podľa neho nezmenil - ponuka bola predložená, termíny však zatiaľ neboli dohodnuté.

Mayová pôvodne pozvala Trumpa na návštevu do konca tohto roka.

Británia vyzdvihuje svoje "osobitný" úzky vzťah s Washingtonom ako pilier svojej zahraničnej politiky v čase, keď sa pripravuje na vystúpenie z Európskej únie.

Medzi oboma krajinami sa však v uplynulých mesiacoch objavilo aj napätie - naposledy, keď Trump vyvolal pobúrenie verejnou kritikou Mayovej na sociálnej sieti Twitter po tom, ako premiérka kritizovala, že retvítoval protiislamské videá britskej krajnej pravice.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…