Dobré noviny
Rezort školstva aj premiér by chceli stredné školstvo dostať pod štát
TASR
TASR

Rezort školstva aj premiér by chceli stredné školstvo dostať pod štát

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

S týmto návrhom však nesúhlasí Slovenská komora učiteľov, ktorá ho považuje za farizejský a zároveň za populistický výstrel do tmy.

Bratislava 20. decembra (TASR) – Stredné školy by mal riadiť štát, myslí si to premiér SR Robert Fico (Smer-SD), ktorý sa tak vyjadril na nedávnom HN Klube. Podľa jeho slov bolo veľkou chybou dať stredné školy do kompetencie územných celkov.

"Návrh zmeny vychádza z autorského dokumentu Učiace sa Slovensko a bude implementovaný v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania. Snahou je, aby regionálne školstvo prešlo pod štát. Rokovania o zmene sa vedú v tomto kontexte," reagoval v tejto súvislosti pre TASR komunikačný odbor ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

S týmto návrhom však nesúhlasí Slovenská komora učiteľov (SKU), ktorá ho považuje za farizejský a zároveň za populistický výstrel do tmy. "Za farizejské ho považujeme preto, lebo vláda pod vedením Roberta Fica v období rokov 2012 až 2016 neschválila žiaden systémový dokument, ktorý by tento stav riešil. Vláda neschválila ani "vlastný" dokument ministerstva školstva - Správa o stave školstva na Slovensku a o systémových krokoch na podporu jeho ďalšieho rozvoja, ktorý navrhoval riešiť problém efektívnejším financovaním," uviedol Vladimír Crmoman zo SKU. Za populistický výstrel do tmy považuje organizácia toto vyjadrenie hlavne preto, lebo predseda vlády nevychádza zo žiadnej hĺbkovej analýzy súčasného stavu a ani nepredkladá žiadny postup krokov a návrh opatrení na realizáciu.

SKU v oblasti riadenia školstva žiada zabezpečiť rovnocenné a spravodlivé financovanie a podporu všetkých škôl a školských zariadení. "Naplnenie ústavou garantovaného práva na rovný prístup k vzdelaniu všetkých detí a mládeže si vyžaduje presné vymedzenie kompetencií, zodpovedností a vzťahov medzi školou, samosprávou a štátom," uzavrel Crmoman.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…