Dobré noviny
Dnes si ho kúpite v supermarkete. V minulosti bolo zadováženie kapra dobrodružstvom
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Dnes si ho kúpite v supermarkete. V minulosti bolo zadováženie kapra dobrodružstvom

Na archívnej snímke zábery z predaja vianočných kaprov v parčíku na Dunajskej ulici v Starom meste v Bratislave.
Na archívnej snímke zábery z predaja vianočných kaprov v parčíku na Dunajskej ulici v Starom meste v Bratislave. — Foto: archív TASR

Zabalený v novinovom papieri a odnesený v sieťovke. Socialistický kapor nemohol chýbať na žiadnom štedrovečernom stole.

Bratislava 23. decembra (Dobré noviny/TASR) - Vianoce sú takmer za dverami a jedným z ich symbolov je aj kapor, ktorý patrí na Slovensku k najčastejším sviatočným pokrmom. Na slávnostne prestretom stole nemohol chýbať ani v časoch minulých, keď bol vyhľadávaný ako tradičná špecialita, ktorá sa pripravovala na rôzne spôsoby.

Od 20. decembra 1989 do Štedrého dňa budú pracovníci rybárstva predávať vianočné kapry v ambulantných predajniach. Na archívnej snímke predaj vianočných kaprov  v centre Starého mesta,  oproti obchodnému domu Prior.
Od 20. decembra 1989 do Štedrého dňa budú pracovníci rybárstva predávať vianočné kapry v ambulantných predajniach. Na archívnej snímke predaj vianočných kaprov v centre Starého mesta, oproti obchodnému domu Prior. Foto: archív TASR

Kapry predávali obchodníci v časoch socializmu už niekoľko dní pred Štedrým dňom. Nebolo to však len tak. Tieto sladkovodné ryby bolo treba najskôr vyloviť zo zamrznutých sádok. Bolo nevyhnutné vyrúbať ľad a urobiť záťah so sieťou, pričom rybári museli byť po pás v ľadovej vode. Chlapi si teda natiahli poriadne nohavice, nahodili gumáky a poďho na rybníky. Voda bola neraz ľadová a ruky oziabali aj tých najväčších otužilcov, ryby však proti presile nemali šancu, a tak skončili v sieťach rybárov.

Bratislava má svoje rybníky. Na archívnej snímke zábery z výlovu tržných a násadových kaprov z rybníka vo Dvorníkoch.
Bratislava má svoje rybníky. Na archívnej snímke zábery z výlovu tržných a násadových kaprov z rybníka vo Dvorníkoch. Foto: archív TASR

Vo veľkých kadiach sa potom prepravili po celej krajine. Dostupné boli nielen v stálych prevádzkach, ale aj na trhoviskách. Aby sa bez dlhého čakania dostali ku konzumentom, rozšírili po mestách pouličný, ambulantný predaj. Nedočkavým zákazníkom úlovky najskôr navážili, zabalili do novinového papiera a potom si ich vo svojich socialistických sieťovkách odnášali domov do vane či rovno pod kladivo.

Predaj vianočných kaprov na bratislavskom trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave sa začal.
Predaj vianočných kaprov na bratislavskom trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave sa začal. Foto: archív TASR

Napríklad Levické hospodárstvo patrilo produktivitou na hektár k najlepším v SSR. Obhospodarovalo šesť rybníkov a tri viacúčelové nádrže s celkovou výmerou 120 hektárov. 

Na archívnej snímke zo 17. decembra 1995 - predaj živých kaprov na trnavskom trhovisku.
Na archívnej snímke zo 17. decembra 1995 - predaj živých kaprov na trnavskom trhovisku. Foto: archív TASR

Západoslovenský kraj však vo veľkom zásobovalo Štátne rybárstvo v Stupave, ktoré obhospodarovalo 1350 hektárov rybníkov a viacúčelových nádrží. Stupavčania v roku 1963 vyexpedovali 12 000 vianočných kaprov. V zime roku 1965 dostalo hlavné mesto Bratislava až 137 ton kaprov, čo bolo o 18 % viac ako rok predtým a väčšinou išlo o 1. akostnú triedu. Priemerná váha kusu bola 1,5 kg. Podľa plánu mali v roku 1985 "vyloviť a na trh dodať 814 ton tržných rýb... Dobrá celoročná starostlivosť o chovy vo všetkých oblastiach dáva predpoklady plánované množstvo prekročiť"

Na archívnej snímke predaj vianočných kaprov  v centre Starého mesta,  oproti obchodnému domu Prior.
Na archívnej snímke predaj vianočných kaprov v centre Starého mesta, oproti obchodnému domu Prior. Foto: archív TASR

Až 85 % všetkých výlovkov však tvoril kapor, ktorý v časoch socializmu spôsoboval naozaj veľkú nákupnú horúčku. V menšom zastúpení sa však v sieťach nachádzali aj bylinožravé tolstolobiky a amury, z dravcov šťuky a sumce i ďalšie druhy rýb. Výnimkou však nebol ani karas, belica, ostriež a lieň. 

Už ste čítali?