Dobré noviny
Tehotné ženy nemusia riešiť núdzu potratom, vedia im pomôcť aj inak
TASR
TASR

Tehotné ženy nemusia riešiť núdzu potratom, vedia im pomôcť aj inak

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Občianske združenie Fórum života, ktoré sa gravidným ženám a matkám s deťmi v núdzi snaží pomáhať projektom Zachráňme životy, ponúka budúcim matkám záchrannú ruku.

Bratislava 17. decembra (TASR) - Mnohé ženy uvažujú pre ťažkú životnú situáciu o interrupcii. Potrat však nie je jediným východiskom z tohto problému, existujú organizácie, ktoré pomáhajú tehotným ženám v núdzi. Upozorňuje na to občianske združenie Fórum života, ktoré sa gravidným ženám a matkám s deťmi v núdzi snaží pomáhať projektom Zachráňme životy.

Združenie prostredníctvom spomínaného programu pomáha už desať rokov. "A podarilo sa nám zachrániť život 128 detí, ktorých mamy pre zložitú životnú situáciu uvažovali o interrupcii," povedala Mária Demeterová, koordinátorka projektu.

Program núka ženám a ich deťom finančnú i materiálnu pomoc. "Mesačný príspevok má podporiť tehotnú ženu, ktorá sa ocitla v krajnej životnej situácii a je zaskočená neplánovaným a nechceným tehotenstvom," vysvetlila Demeterová.

Do projektu prispievajú menší aj väčší darcovia, doteraz sa vyzbieralo vyše 305.000 eur, podarilo sa takto poskytnúť pomoc 141 ženám v niektorej z 34 spolupracujúcich organizácií. Tie ženám a matkám v kríze poskytujú pomoc cez ubytovanie, stravovanie či balík sociálnych, zdravotných a poradenských služieb.

"Pracovníci projektu spolu doposiaľ riešili 2140 prípadov žien uchádzajúcich sa o určitý druh pomoci súvisiaci s ich ťažkou situáciou," povedala Demeterová.

Zaradenie príjemcov finančnej pomoci do systému navrhujú poskytovatelia pomoci a služieb, ale aj gynekológovia, pediatri, iní lekári či sociálni pracovníci. O pomoc môžu požiadať aj priamo ženy. Príjemcovia pomoci majú svoje osobné číslo a anonymné meno, pod ktorým sa prezentujú.

Viac informácií možno nájsť na webe zachranmezivoty.sk.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…